Szkolenia BHP 2023
16 szkoleń
Na szkoleniach BHP zostanie przekazana kompleksowa wiedza dotycząca przestrzegania zasad oraz norm bezpieczeństwa i higieny w pracy. W ofercie znajdują się szkolenia zarówno dla pracodawców, jak i pracowników z różnych dziedzin.
Zaufali nam
Najważniejszym elementem w pracy jest jej bezpieczne i prawidłowe wykonywanie. Każdy z pracowników powinien zostać zapoznany z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) na określonym stanowisku. Odpowiednie szkolenie BHP pracownikom powinien zapewnić pracodawca zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Szkolenia BHP online 2023
Z zakresu bezpieczeństwa chemicznego
Okresowe dla kadry inżynieryjno – technicznej
Dla pracodawców pełniących zadania służby BHP
Okresowe dla pracowników biurowych
Okresowe dla pracowników służby BHP
Okresowe dla pracowników służby zdrowia
Okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych
Urządzenia wytwarzające pole elektromagnetyczne
Okresowe dla kadry zarządzającej
Szkolenie z rozporządzeń REACH i CLP
Wstępne, instrukcja ogólna
Szkolenie z zasad zwalczania pożarów i ewakuacji
Czy szkolenia BHP mogą odbywać się online w 2023?
Szkolenia w formie e-learningu w 2023 roku to dla wielu łatwy i wygodny sposób pozyskiwania wiedzy bez wychodzenia z domu. Taki sposób uczestniczenia w szkoleniu jest możliwy także dla kursów BHP, jednakże nie dla wszystkich.
To w jakich szkoleniach BHP możemy wziąć udział online określa art. 15. Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Są nimi szkolenia dla:
- pracodawców oraz innych osób zarządzających pracownikami,
- pracowników inżynieryjno-technicznych,
- pracowników służby BHP,
- pracowników administracyjno-biurowych,
- innych pracowników, którzy są narażeni na czynniki szkodliwe dla zdrowia.
Kto może prowadzić szkolenia BHP?
Szkolenia BHP 2023 muszą przeprowadzać osoby z odpowiednimi uprawnieniami, doświadczeniem zawodowym, tak aby zapewnić właściwą realizację omawianego programu szkolenia.
Instruktaż ogólny mogą przeprowadzić:
- pracownicy służby BHP,
- osoby wykonujące zadania służby BHP w danym przedsiębiorstwie/u pracodawcy,
- osoba wyznaczona przez pracodawcę, posiadająca wiedzę i umiejętności, które zapewnią właściwą realizację programu szkolenia. Osoba wyznaczona musi posiadać aktualne zaświadczenie o ukończeniu odpowiedniego szkolenia BHP.
Instruktaż stanowiskowy mogą przeprowadzić:
- osoby kierujące pracownikami wyznaczone przez pracodawcę,
- pracodawcy, jeśli posiadają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Dodatkowo są przeszkoleni z metod prowadzenia wspomnianego instruktażu.
Kto może organizować szkolenia BHP?
Szkolenia BHP mogą zostać realizowane przez pracodawcę i/lub jednostkę organizacyjną, która prowadzi działalność szkoleniową w dziedzinie BHP.
Jednostki organizacyjne, które mogą organizować i realizować szkolenia BHP szczegółowo określa rozporządzenie MEN z dnia 21 lipca 2017 r.
Jednostki szkoleniowe prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie BHP są uprawnione do przeprowadzania szkoleń dla pracodawców, pracowników służb BHP oraz wykładowców i instruktorów z tematyki BHP.
Warsztaty BHP 2023
Szkolenia BHP a obowiązki organizatora
Organizator szkolenia BHP powinien zapewnić uczestnikom odpowiednie warunki lokalowe oraz dydaktyczne, dzięki którym szkolenie przebiegnie w sposób profesjonalny i zapewni możliwość zdobycia i utrwalenia niezbędnej wiedzy.
Właściwa realizacja szkolenia odbywa się w szczególności przez przygotowanie określonego programu szkoleniowego dla danej grupy (w zależności od stanowiska).
Zapewnienie odpowiedniej kadry dydaktycznej jest kolejnym obowiązkiem, który musi spełnić organizator szkoleń BHP. Prowadzenie niezbędnej dokumentacji również należy do obowiązków organizatora. Przez niezbędną do prawidłowego przebiegu szkolenia dokumentację rozumie się:
- opracowanie programu szkolenia, według którego prowadzone jest szkolenie,
- prowadzenie dzienników zajęć,
- sporządzanie protokołów przebiegu egzaminu,
- prowadzenie rejestru zaświadczeń.
Akty prawne regulujące szkolenia BHP
Obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz systematyczne przeprowadzanie szkoleń w tym zakresie na pracodawcę nakłada kodeks pracy.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy szczegółowo określa kwestię związaną z przeprowadzaniem odpowiednich szkoleń.
W rozporządzeniu szczegółowo zostały określone zasady przeprowadzania szkoleń oraz wymogi, które należy spełnić, aby szkolenie jak najlepiej przygotowało pracowników do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Rozporządzenie szczegółowo określa:
- zasady i zakres szkolenia,
- wymagania dotyczące programu szkolenia i jego realizacji,
- udokumentowania szkolenia,
- sytuację, w których pracownik może zostać zwolniony z obowiązku odbycia szkolenia BHP.
Co grozi za nieprzestrzeganie zasad BHP?
Wysokość kar uregulowana jest przepisami prawa, kary nakładane za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wahają się od 1 000 do 30 000 złotych.
Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy zawiera informację, że powyższe kwoty mogą ulec podwyższeniu w przypadku osób, które nie dopełniają swoich obowiązków kilkukrotnie, np. jeśli osoba nie odbyła wymaganego szkolenia w odpowiednim terminie po raz drugi.
Przedsiębiorcy otrzymują każdorazowo karę w wysokości 10 000 złotych w przypadku zaniedbań związanych z organizacją i przeprowadzeniem szkoleń BHP dla pracowników. Maksymalna kwota grzywny może wynieść 50 000 złotych w przypadku pracodawcy.
W przypadku osób prawnych, które nie posiadają osobowości prawnej, maksymalna kara może wynieść nawet 200 000 złotych.
Rodzaje szkoleń BHP 2023
Szkolenie wstępne BHP 2023
Szkolenia wstępne ogólne BHP zwane również instruktażem ogólnym przeprowadzane jest według wcześniej określonych programów, które opracowywane są dla każdej, poszczególnej grupy stanowisk. Szkolenie wstępne BHP podzielone jest na instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy.
Instruktaż ogólny
Instruktaż ogólny jak sama nazwa wskazuje, jest szkoleniem, które mają zapoznać nowych pracowników z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas instruktażu pracownicy zapoznawani są z najważniejszymi kwestiami BHP znajdującymi się w Kodeksie pracy.
Szkolenie zapewnia również zapoznanie się z ogólnymi zasadami BHP przyjętymi w danym przedsiębiorstwie, zapoznaniem z regulaminem pracy oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy.
Kto powinien odbyć instruktaż ogólny?
Instruktaż ogólny powinien zostać przeprowadzony przed rozpoczęciem pracy i dopuszczeniem do wykonywania obowiązków. Taki instruktaż powinni odbyć:
- uczniowie, którzy uczestniczą w praktykach,
- nowi pracownicy,
- studenci odbywający praktykę w ramach studiów.
Instruktaż stanowiskowy
Instruktaż stanowiskowy przeprowadzany jest dla uczestników w celu jak najlepszego zapoznania z konkretnym stanowiskiem pracy i obowiązującymi na nim zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas szkolenia pracownik zostaje wnikliwie zapoznany z czynnikami środowiska pracy, występującymi na nich zagrożeniami i ryzykiem zawodowym.
Podczas instruktażu stanowiskowego omawiane zostają również środki ochrony przed zagrożeniami, tak aby pracownik był świadomy możliwości ich wystąpienia.
Dowiedz się czym jest oraz kogo dotyczy instruktaż stanowiskowy z artykułu: https://star.edu.pl/bhp-instruktaz
Kto powinien odbyć instruktaż stanowiskowy
Instruktaż stanowiskowy przeprowadzany jest przez odpowiednią osobę przed rozpoczęciem wykonywania pracy na określonym stanowisku. Odbycie instruktażu stanowiskowego dotyczy:
- studentów i/lub uczniów odbywających praktykę w ramach kształcenia,
- pracowników stanowisk robotniczych,
- pracowników, którzy mogą zostać narażeni na działanie czynników uciążliwych, szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych,
- pracowników, którzy zostają przeniesieni na inne stanowisko wskazane w pkt. 2 i 3.
W przypadku osób wykonujących pracę na kilku stanowiskach powinny one odbyć instruktaż stanowiskowy dla każdego stanowiska pracy.
Kiedy należy ponawiać instruktaż stanowiskowy?
Instruktaż stanowiskowy należy ponawiać jeśli na danym stanowisku doszło do zmian warunków techniczno-organizacyjnych. Przez zmiany warunków techniczno-organizacyjnych rozumie się:
- wprowadzenie zmian w procesach technologicznych,
- wprowadzenie nowych lub zamiennych maszyn i urządzeń dla danego stanowiska pracy,
- wprowadzenie do stosowania substancji o działaniach szkodliwych dla zdrowia i/lub niebezpiecznych,
- wprowadzenie zmian organizacji pracy na danym stanowisku.
Podczas wystąpienia zmian pracownik obowiązkowo musi odbyć ponowny instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do pracy na stanowisku po wprowadzonych zmianach.
Dokładna tematyka instruktażu oraz czas jego trwania ustalany jest indywidualnie w zależności od zakresu i rodzaju wprowadzonych zmian.
Szkolenie okresowe BHP 2023
Szkolenie okresowe BHP jest powtórzeniem i uzupełnieniem wiedzy nabytej podczas szkoleń wstępnych BHP. Głównymi celami szkoleń okresowych jest aktualizacja wiedzy i umiejętności w zakresie przestrzegania obowiązujących zasad BHP.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, szkoleniom okresowym podlegają pracownicy zajmujący stanowiska:
Szkolenia okresowe z zakresu BHP online muszą odbywać wszyscy pracownicy bez wyjątku. Szkolenia należy powtarzać regularnie co 3, 5 lub 6 lat – w zależności od stanowiska, na którym pracuje dana osoba:
- w przypadku osób, które zatrudnione są na stanowiskach robotniczych, szkolenie okresowe BHP należy przeprowadzać regularnie co 3 lata,
- osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych, inżynieryjno-technicznych, służby BHP oraz przedsiębiorców, szkolenie należy przeprowadzać co 5 lat,
- pracownicy administracyjno-biurowi szkolenie okresowe muszą odbyć co 6 lat.
Nowo zatrudnione osoby muszą również odbyć szkolenie BHP. Pracodawcy mają obowiązek zorganizować i przeprowadzić szkolenia BHP w ciągu 12 miesięcy od dnia zatrudnienia pracowników.
Wyjątek stanowi kadra kierownicza, która musi odbyć szkolenie w ciągu 6 miesięcy od dnia zatrudnienia. Okres, w którym pracownicy muszą odbyć szkolenie wynika z obowiązujących przepisów.
Możliwość zwolnienia ze szkolenia okresowego istnieje w przypadku, gdy nowo zatrudnieni pracownicy:
- przedstawią dokument – aktualne zaświadczenie o odbyciu szkolenia okresowego u innego pracodawcy. Warunkiem jest również zachowanie okresu odbycia szkolenia;
- odbyli szkolenie okresowe dotyczące zatrudnienia na innym stanowisku, jeśli program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy;
Formy prowadzenia szkoleń BHP
Szkolenia wstępne BHP
Instruktaż wstępny ogólny
Szkolenie przeprowadza się przed rozpoczęciem wykonywania przez pracownika pracy na określonym stanowisku. Kurs przeprowadzany zostaje w formie instruktażu zgodnie z programem opracowanym przez organizatora szkolenia.
Przeprowadzając szkolenie organizator uwzględnia stosowanie odpowiednich środków dydaktycznych, takich jak:
- tablice,
- filmy,
- folie do wyświetlania informacji,
- środki do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż wstępny stanowiskowy
Szkolenie przeprowadzane jest w formie instruktażu na stanowisku pracy, na którym zostanie zatrudniony pracownik. Szkolenie odbywa się zgodnie z programem opracowanym przez organizatora.
Etapy szkolenia:
- rozmowa wstępna pracownika z instruktorem,
- omówienie i pokaz przez instruktora procesu pracy, który ma zostać realizowany przez pracownika,
- próbne wykonywanie procesu pracy z uwzględnieniem przez pracownika uwag od instruktora,
- wykonywanie procesu pracy przez instruowanego pod nadzorem instruktora,
- ocena instruktora dotycząca sposobu wykonywania pracy przez instruowanego.
Jeśli pracownik zatrudniony jest i wykonuje pracy na kilku stanowiskach, instruktaż powinien obejmować wszystkie rodzaje prac, które będą w zakresie obowiązków osoby instruowanej.
Czas realizacji szkolenia oraz jego poszczególnych części powinien zostać dostosowany do stażu pracy oraz zagrożeń występujących przy wykonywanej pracy i dotychczasowego przygotowania zawodowego pracownika.
Szkolenie okresowe BHP
Szkolenie okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych
Szkolenie zorganizowane powinno zostać w formie instruktażu na podstawie programu, który został przygotowany przez organizatora szkolenia.
Instruktaż powinien odbywać się na stanowisku pracy, w formie wykładu, pogadanki, udostępnienia filmu i omówienia charakterystycznych przyczyn i okoliczności wypadków na omawianym stanowisku pracy.
Szkolenie okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych oraz innych kwalifikujących się zgodnie z przepisami do tej grupy
Szkolenie powinno zostać zorganizowane w formie:
- seminarium,
- kursu,
- samokształcenia kierowanego.
Szkolenia odbywają się na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia. Przeprowadzając szkolenie organizator uwzględnia stosowanie odpowiednich środków dydaktycznych, takich jak:
- tablice,
- filmy,
- folie do wyświetlania informacji,
- środki do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Pracownicy odbywania szkolenia w formie samokształcenia kierowanego, uczestnicy powinni mieć zapewnione odpowiednie materiały dydaktyczne, które w sposób przystępny pozwolą przyswoić wiadomości i umiejętności zawarte w programie szkolenia.
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
Szkolenie powinno zostać zorganizowane w formie:
- seminarium,
- kursu,
- samokształcenia kierowanego.
Szkolenia odbywają się na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia. Przeprowadzając szkolenie organizator uwzględnia stosowanie odpowiednich środków dydaktycznych, takich jak:
- tablice,
- filmy,
- folie do wyświetlania informacji,
- środki do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Pracownicy odbywania szkolenia w formie samokształcenia kierowanego, uczestnicy powinni mieć zapewnione odpowiednie materiały dydaktyczne, które w sposób przystępny pozwolą przyswoić wiadomości i umiejętności zawarte w programie szkolenia.
Szkolenie okresowe dla służb BHP oraz osób wykonujących zadania tych służb
Szkolenie powinno zostać zorganizowane w formie:
- seminarium,
- kursu,
- samokształcenia kierowanego.
Szkolenia odbywają się na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia. Przeprowadzając szkolenie organizator uwzględnia stosowanie odpowiednich środków dydaktycznych, takich jak:
- tablice,
- filmy,
- folie do wyświetlania informacji,
- środki do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Pracownicy odbywania szkolenia w formie samokształcenia kierowanego, uczestnicy powinni mieć zapewnione odpowiednie materiały dydaktyczne, które w sposób przystępny pozwolą przyswoić wiadomości i umiejętności zawarte w programie szkolenia.
Szkolenie okresowe dla pracowników inżynieryjno-technicznych
Szkolenie powinno zostać zorganizowane w formie:
- seminarium,
- kursu,
- samokształcenia kierowanego.
Szkolenia odbywają się na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia. Przeprowadzając szkolenie organizator uwzględnia stosowanie odpowiednich środków dydaktycznych, takich jak:
- tablice,
- filmy,
- folie do wyświetlania informacji,
- środki do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Pracownicy odbywania szkolenia w formie samokształcenia kierowanego, uczestnicy powinni mieć zapewnione odpowiednie materiały dydaktyczne, które w sposób przystępny pozwolą przyswoić wiadomości i umiejętności zawarte w programie szkolenia.
Szkolenie dla pracodawców wykonujących zadania służb BHP
Szkolenie powinno zostać zorganizowane w formie:
- seminarium,
- kursu.
Podczas szkolenia należy uwzględnić część ćwiczeniową. Przeprowadzając szkolenie organizator uwzględnia stosowanie odpowiednich środków dydaktycznych, takich jak:
- tablice,
- filmy,
- folie do wyświetlania informacji,
- programy komputerowe,
- materiały do ćwiczeń.
Uczestnicy powinni mieć zapewnione odpowiednie materiały dydaktyczne, które w sposób przystępny pozwolą przyswoić wiadomości i umiejętności zawarte w programie szkolenia.
Szkolenia BHP a obowiązki pracodawców i pracowników
Szkolenia BHP a obowiązki pracowników
Jednym z najważniejszych obowiązków pracownika jest uczestniczenie w szkoleniu i instruktażu z zakresu przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Szkolenia zakończone są egzaminami, do których obowiązkowo musi podejść osoba, która bierze udział w szkoleniu.
Sprawdź, jakie pytania mogą pojawić się na egzaminie BHP w 2023: https://star.edu.pl/bhp-egzamin
Jakie szkolenia BHP są obowiązkowe dla pracownika?
Nowy pracownik ma obowiązek uczestniczenia w szkoleniu wstępnym BHP, natomiast każdy zatrudniony już pracownik musi regularnie brać udział w szkoleniach okresowych.
Obowiązki pracodawcy w związku ze szkoleniami BHP
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie i zobowiązany jest do ochrony zdrowia i życia pracowników.
Pracodawca zobowiązany jest również ponieść wszystkie niezbędne koszty oraz zorganizować szkolenie BHP wstępne i okresowe dla pracowników, odpowiadające ich stanowiskom pracy. Kursy BHP odbywają się w czasie pracy.
Pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania pracy na danym stanowisku, jeśli ten nie posiada wymaganych kwalifikacji i odpowiedniego przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na konkretnym stanowisku.
Program szkolenia
Szkolenia BHP prowadzone są według przygotowanego wcześniej przez pracodawcę lub organizatora szkolenia w porozumieniu z pracodawcą. Program szkolenia okresowego i wstępnego BHP określa czas trwania szkolenia, formę jego realizacji oraz szczegółową tematykę.
Organizatorzy szkoleń zobowiązani są do przechowywania opracowanych programów szkoleń dla poszczególnych grup (stanowisk).