Szkolenie na nalewaki NO TDT 2022

Kurs na nalewaki NO TDT składa się z zagadnień praktycznych oraz teoretycznych. Całość szkolenia zakończona jest egzaminem przed komisją TDT.

Szkolenie nalewaki NO TDT

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie na nalewaki NO TDT?

Szkolenie przeznaczone jest przede wszystkim dla:

• kierowców zawodowych, którzy posiadają uprawnienia ADR (przewóz substancji niebezpiecznych) i planują poszerzyć swoje kompetencje,
  • osób chcących dodatkowo poszerzyć swoje kompetencje w tym zakresie, np. dla pracowników, którzy obsługują stanowiska rozlewni w firmach produkujących substancje niebezpieczne,
  • kierowców cystern,
  • pracowników stacji benzynowych,
  • pracowników baz paliw.

Brak umiejętności poprawnej obsługi nalewaków NO TDT znacznie zwiększa ryzyko wypadków, dlatego konieczne jest zdobycie uprawnień.

Jak wygląda szkolenie na nalewaki NO TDT?

Kurs dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Zapewnia on uzyskanie uprawnień na wiele typów klas. Zagadnienia poruszane na kursie to m.in.:

• szczegółowe wymagania dotyczące pojazdów,
  • wiadomości na temat systemów obsługi cystern,
  • aktualne przepisy dotyczące napełniania i opróżniania,
  • warunki dopuszczenia pojazdów do przewozu,
  • zasady umieszczania ostrzegawczych nalepek,
  • zasady znakowania cystern,
  • przygotowanie do egzaminu i przykładowe pytania.

Jaki jest cel szkolenia na NO TDT?

Celem szkolenia na nalewaki NO TDT jest uzyskanie niezbędnej wiedzy dotyczącej regulacji prawnych oraz praktyki związanej z prawidłową obsługą urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników z materiałami niebezpiecznymi.

Dlaczego warto ukończyć szkolenie NO TDT?

Ukończenie kursu, podejście do egzaminu przed komisją powołaną przez Transportowy Dozór Techniczny (TDT) i jego pozytywne zaliczenie będzie skutkowało nabyciem nowych uprawnień do napełniania i opróżniania cystern.

Zaświadczenie wystawione przez TDT nie tylko potwierdzi podniesienie kwalifikacji o nowe uprawnienia, a może również pomóc w znalezieniu dobrze płatnej pracy.

Co powinien wiedzieć operator nalewaków?

Osoba, która pracuje przy napełnianiu i opróżnianiu zbiorników, np. cystern, jest zobowiązana do tego, aby restrykcyjnie przestrzegać przepisów.

Operator powinien pamiętać, że w pracach wykorzystuje się różnego rodzaju nalewaki i zbiorniki, dlatego przed przystąpieniem do czynności należy zapoznać się z ich dokumentacją oraz parametrami technicznymi, np. maksymalnego stanu napełnienia.

Ile trwa kurs na nalewaki TDT?

Kurs trwa łącznie 23 godziny lekcyjne, w przypadku jednej klasy ADR.

Szkolenie rozszerzone o kolejne klasy, wydłuża program kursu o kolejne godziny zajęć z zakresu:

• Właściwości fizyczne i chemiczne przeładowywanych materiałów z uwzględnieniem podziału na klasy – 3 godziny lekcyjne dla każdej klasy.
  • Konstrukcja i zasada działania urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych – 5 godzin lekcyjnych dla każdej klasy.
  • Zasady obsługi urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych – 3 godziny lekcyjne dla każdej klasy.
  • Zasady BHP oraz przeciwpożarowe – 3 godziny lekcyjne dla każdej klasy.
  • Zajęcia praktyczne - 5 godzin lekcyjnych dla każdej klasy.

Wymagania dotyczące szkolenia NO TDT

Znak przedstawiający wiek

Ukończony 18 rok życia

Każdy uczestnik kursu musi być pełnoletni.

Ikona przedstawiająca czapkę studenta

Wykształcenie podstawowe

Uczestnicy szkolenia muszą posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe.

Program szkolenia na nalewaki TDT obejmuje następujące zagadnienia:

01Transportowane substancje

Ogólne informacje na temat substancji transportowanych w cysternach.

02Opisy i oznaczenia cystern
03Właściowości substancji niebezpiecznych
  • chemicznych,
  • fizycznych.
04Zasady BHP oraz przepisy PPOŻ.
05Informacje o paliwach
06Informacje na temat zbiorników
  • budowa zbiornika transportowego,
  • osprzęt zbiorników.
07Zasady dozoru technicznego
08Zajęcia praktyczne

Zajęcia praktyczne z obsługi nalewaków NO TDT.

Jak wygląda egzamin na nalewaki NO TDT?

Po zakończonym szkoleniu, organizowany zostaje egzamin przed komisją powołaną przez Transportowy Dozór Techniczny. Obejmuje on teorię w sali wykładowej i praktykę na terenie bazy paliw.

Aby podejść do egzaminu przed komisją TDT, należy:

• mieć ukończony 18 rok życia,
  • znać zasady przeprowadzania egzaminu,
  • posiadać wymaganą wiedzę,
  • potrafić posługiwać się językiem polskim na poziomie komunikatywnym lub zapewnić sobie tłumacza przysięgłego.

Uprawnienia na nalewaki NO TDT

Jakie uprawnienia uzyskam po szkoleniu na nalewaki UDT?

Uprawnienia są niezbędne do wykonywania czynności napełniania i opróżniania cystern dla pracowników rozlewni lub kierowców z uprawnieniami ADR.

Po zakończeniu szkolenia na nalewaki NO TDT oraz pozytywnym zaliczeniu egzaminu, otrzymuje się uprawnienia w zakresie napełniania i opróżniania cystern.

Jak przedłużyć uprawnienia na nalewaki TDT?

Aby bezpłatnie przedłużyć ważność zaświadczenia należy nie później niż trzy miesiące przed upływem ważności uprawnień złożyć wniosek o przedłużenie zaświadczenia.

Ile kosztują uprawnienia na NO TDT?

Znajomość obsługi nalewaków NO TDT oraz związanych z tym zasad BHP to dobra inwestycja. Pracodawcy cenią sobie zawodowych kierowców, którzy posiadają uprawnienia na przewóz różnego rodzaju substancji.

Uzyskane uprawnienia są ważne 5 lat, a uczestnictwo w kursie nie jest związane z wysokim wydatkiem. Trzydniowy kurs kosztuje 879 zł. Do kosztów szkoleń należy doliczyć dodatkowo opłatę za egzamin w wysokości 212,34 zł.

Również w tej tematyce