Podstawowe informacje o szkoleniu
Kiedy?
Gdzie?
Jak długo?
Cena:
Jakie oferujemy uprawnienia na wózki widłowe w 2022 / 2023?
Kurs na wózki widłowe 2022 / 2023 umożliwia uzyskanie uprawnień w zakresie obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych (spalinowych, elektrycznych, LPG) oraz operowania ładunkiem.
Kurs na wózki widłowe, w tym specjalizowane
Szkolenie uprawnia do obsługi wózków widłowych z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem lub ze zmiennym wysięgiem, z dowolnym napędem i bez ograniczeń wysokości podnoszenia oraz udźwigu.
Kurs na wózki widłowe
specjalizowane
Gdzie?
Kiedy?
Jak długo?
Cena
Kurs na wózki widłowe z wyłączeniem specjalizowanych
Szkolenie uprawnia do obsługi wózków jezdniowych z dowolnym napędem i bez ograniczeń wysokości podnoszenia oraz udźwigu, wyłączając możliwość obsługi wózków ze zmiennym wysięgiem i specjalizowanych.
Kurs na wózki widłowe
z wyłączeniem specjalizowanych
Gdzie?
Kiedy?
Jak długo?
Cena
Kurs na wózki widłowe 2022 / 2023
Jaki jest cel kursu na wózki widłowe?
Celem kursu na wózki widłowe jest przygotowanie do samodzielnej pracy na stanowisku kierowcy wózka jezdniowego akumulatorowego i spalinowego, z uprawnieniami do bezpiecznej wymiany butli gazowych (LPG).
Uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych pomagają w znalezieniu zatrudnienia w kraju oraz w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
W uzyskaniu odpowiednich umiejętności pomaga wykwalifikowana kadra instruktorów, posiadająca wieloletnie doświadczenie praktyczne i pedagogiczne.
Wszystkie te czynniki przekładają się na łatwą i bezstresową naukę jazdy wózkami widłowymi.
Dla kogo kurs na wózki widłowe?
Kurs na wózki widłowe jest odpowiedni dla osób, które są przekonane, że praca jako operator wózka widłowego pasuje do ich umiejętności, zainteresowań i uzdolnień. Uczęszczanie na kurs pozwala na gruntowne przygotowanie kandydata do oceny formalnej i zdobycie wymarzonych uprawnień, pozwalających na obsługę wózków podnośnikowych.
Na kurs z obsługi wózka widłowego może zapisać się zarówno osoba rozpoczynająca start w dorosłe życie, poszukująca pierwszej pracy, jak i każdy, kto planuje zmianę swojego obecnego stanowiska pracy na inne lub podniesienie swoich umiejętności.
Prowadzenie wózka widłowego to dobre zajęcie dla osób, które myślą o szybkim zdobyciu kwalifikacji i możliwości zarobku bez potrzeby długotrwałej kontynuacji nauki. Branża magazynowa i produkcyjna zawsze szuka dobrych operatorów wózków widłowych, więc jest to dobre zajęcie dla osób poszukujących stałego zatrudnienia.
Kto nie może podejść do kursu na wózki widłowe?
Chociaż wózki widłowe nie poruszają się szybko, mogą podnosić ogromne ciężary i wyrządzić wiele szkód, jeśli nie są prawidłowo używane. Z tego względu praca w roli operatora wózka widłowego wymaga odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne, swoich współpracowników oraz przewożonych przedmiotów.
Operatora powinny również cechować dobre umiejętności matematyczne, koordynacja ręka-oko oraz duża doza cierpliwości.
Z uwagi na przepisy warunkujące korzystanie z wózków podnośnikowych, do kursu nie mogą przystąpić osoby:
- posiadające poważne wady słuchu – operator musi dobrze odbierać dźwiękowe sygnały ostrzegawcze i reagować na odgłosy w środowisku pracy,
- mające poważne wady wzroku – operator wózka powinien umieć precyzyjnie oceniać odległości i reagować na obecność innych osób oraz maszyn w środowisku pracy,
- cierpiące na inne choroby, które mogłyby wykluczyć bezpieczne operowanie wózkiem widłowym – epilepsja, problemy z koordynacją psychoruchową,
- z ograniczeniem funkcji poznawczych i niektórymi deficytami psychicznymi – operatora powinna cechować dobra koncentracja i umiejętność radzenia sobie ze stresem w trudnych sytuacjach oraz zdolność szybkiej oceny sytuacji i reagowania w wymagających okolicznościach.
Jak wygląda szkolenie na wózki widłowe w 2022 / 2023?
Kurs na wózki widłowe to zajęcia stacjonarne lub online, dzięki którym można dowiedzieć się wszystkiego, co niezbędne przy późniejszej pracy na tych maszynach.
Osoba zainteresowana posadą operatora wózka widłowego może przygotować się do egzaminu UDT w placówce szkoleniowej, która oferuje taki kurs.
Wykaz firm posiadających w swojej ofercie program szkoleniowy z obsługi wózków jezdniowych wszystkich typów oraz bezpiecznego użytkowania butli gazowych, udostępniony jest na stronie internetowej Urzędu Dozoru Technicznego.
Programy szkoleniowe obejmują zarówno zajęcia teoretyczne w sali wykładowej, jak i praktyczne zajęcia z obsługi wózka widłowego. Kurs przygotowujący do formalnej oceny trwa zwykle kilka dni, w tym przynajmniej:
- 28 godzin zajęć teoretycznych,
- 10 godzin zajęć praktycznych.
Szkolenie obejmuje informacje teoretyczne dotyczące:
- budowy różnych typów stosowanych wózków widłowych,
- obsługi różnych typów wózków widłowych, zasad ich konserwacji, eksploatacji i podstawowej naprawy,
- zasad prawidłowego funkcjonowania w miejscu pracy i zarządzania ruchem, zwłaszcza pieszym,
- ważnych informacji związanych z bezpieczeństwem podczas prowadzenia wózka widłowego, obowiązujących operatora przepisów BHP,
- fizyki i mechaniki obciążeń, w tym rodzajów ładunków oraz powierzchni i tego, jak wpływają one na stabilność i bezpieczeństwo jazdy,
- bezpiecznej wymiany butli LPG.
Z kolei część praktyczna poświęcona jest:
- nauce płynnej jazdy w środowisku pracy,
- obsłudze różnych modeli wózków widłowych,
- nauce prawidłowego podnoszenia i transportu przedmiotów.
Szkolenie kończy się egzaminem przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego, który potwierdza zdobytą wiedzę i weryfikuje umiejętności operatora.
Ile kosztuje kurs na wózki widłowe w 2022 / 2023?
Koszt kursu na wózki widłowe rośnie wraz z poziomem kategorii uprawnień:
- Wózki podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych - 599 zł (*promocja - 519 zł),
- Wózki podnośnikowe specjalizowane - 899 zł (*promocja - 789 zł).
*Promocja obowiązuje w przypadku zapisu min. 7 dni przed terminem szkolenia!
Koszty kursu powinny zwrócić się dość szybko, dzięki możliwości szybkiego i stabilnego zatrudnienia, ale można je też ograniczyć już na starcie poprzez ukończenie kursu na wózki widłowe z wykorzystaniem:
- funduszy z UE – takie unijne szkolenia są częściowo płatne, większość kosztów pokrywanych jest z Europejskiego Funduszu Społecznego,
- środków Urzędu Pracy – Regionalne Urzędy Pracy często organizują specjalne szkolenia, które pozwalają podnieść lub uzupełnić kwalifikacje osobom bezrobotnym, koszt takiego kursu w całości ponosi starostwo powiatowe,
- pomocy obecnego lub przyszłego pracodawcy – ponieważ pracodawcy są zobowiązani do posiadania certyfikowanych operatorów wózków widłowych, niektóre firmy mogą płacić za szkolenie.
Ile trwa kurs na wózki widłowe w 2022 / 2023?
Kurs trwa łącznie 3 dni, które podzielone są na dwa dni zajęć teoretycznych oraz jeden dzień zajęć praktycznych.
Dlaczego warto zrobić kurs na wózki widłowe w 2022 / 2023?
Średnie wynagrodzenie osoby pracującej jako operator wózka widłowego w 2022 / 2023 roku wynosi 4690 PLN brutto.
Zawód operatora wózka widłowego daje szeroki wachlarz w znalezieniu potencjalnego miejsca pracy, dzięki wykorzystywaniu wózków w wielu branżach.
Informacje na temat zarobków, obowiązków i cech jakie powinien posiadać operator, jak również możliwych miejsc pracy znajdziesz w artykule: https://star.edu.pl/wozki-widlowe-zarobki
Wyróżnione opinie uczestników
Opinie pochodzą z:
Bartek Ekman
Polecam wszystko zgodne z opisami i mili prowadzący
Marcin Fecki
Super szkolenie, mega prowadzący 👍
Więcej opinii
Program szkolenia
Jakie zagadnienia zostaną poruszane na szkoleniu z obsługi wózków widłowych?
Omówienie budowy oraz obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych.
Szkolenie operatora wózka widłowego prowadzone jest w systemie ciągłym.
Jakość potwierdzona przez:



Egzamin na wózki widłowe
Jak wygląda egzamin na wózki widłowe 2022 / 2023?
Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej:
- Część teoretyczna składa się z testu pisemnego, w którym znajduje się 15 pytań zamkniętych. Zaliczenie teorii następuje po udzieleniu poprawnych odpowiedzi na co najmniej 11 pytań.
- Część praktyczna odbywa się po zaliczeniu przez kursantów części teoretycznej i polega na obsłudze wózka widłowego.
Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu uczestnik uzyskuje uprawnienia wystawiane przez Urząd Dozoru Technicznego, dokumentujące uprawnienia na wózki widłowe, spalinowe i akumulatorowe.
Ile kosztuje egzamin UDT?
Egzamin przed komisją powołaną przez UDT kosztuje 212,34 PLN i nie jest wliczany w cenę kursu.
Dowiedz się więcej na temat egzaminu UDT z artykułu: https://star.edu.pl/wozki-widlowe-egzamin
Uprawnienia
Jak długo ważne są uprawnienia na wózki widłowe?
W zależności od uzyskanych uprawnień ich ważność wynosi 5 lub 10 lat. W przypadku zdobycia uprawnień operatora wózków widłowych z wyłączeniem specjalizowanych termin ważności dokumentów wynosi 10 lat z możliwością przedłużenia.
Jak przedłużyć uprawnienia na wózki widłowe?
Dokonać przedłużenia uprawnień można składając odpowiedni wniosek od UDT na 3 miesiące przed wygaśnięciem ważności dokumentów.
Wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony jeśli w ciągu ostatnich 5 lat, co najmniej 3 lata zostały przepracowane jako operator wózka.
Ile trzeba czekać na uprawnienia UDT?
Pozytywny wynik podczas egzaminu równoważny jest z wydaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego UDT.
Urząd Dozoru Technicznego ma 30 dni (od dnia zdania egzaminu) na dostarczenie uprawnień osobie, która uzyskała pozytywny wynik egzaminu. Dokumenty przesyłane są pocztą na adres, który został wskazany we wnioskach.
Czy uprawnienia na wózki widłowe są ważne za granicą?
Uprawnienia wydawane przez UDT ważne są na terenie kraju, w przypadku wyjazdu za granicę zaświadczenia również mogą być uznawane przez pracodawców.
Więcej informacji na temat honorowania ważności uprawnień za granicą znajduje się w artykule: https://star.edu.pl/wozki-widlowe-uprawnienia
Co grozi za brak uprawnień UDT?
W przypadku pracy jako operator wózka widłowego nie posiadając stosownych uprawnień wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego grozi kara finansowa, która nakładana jest zarówno na pracownika, jak i pracodawcy.
Jeśli podczas pracy operatora, który nie posiada uprawnień doszłoby do wypadku sprawa kierowana jest do sądu, który może nałożyć wysoki mandat bądź zdecydować o ograniczeniu wolności.
Jakie są rodzaje uprawnień na wózki widłowe?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Urząd Dozoru Technicznego przeprowadza egzaminy na trzy kategorie uprawnień wózków jezdniowych podnośnikowych.
Wózki podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane (dawna kat. III WJO)
Kategoria uprawnia do obsługi, np. wózków unoszących, naładownych, ciągnikowych oraz podnośnikowych sterowanych z poziomu roboczego za pomocą dyszla.
Jest to najniższa kategoria uprawnień z zakresu obsługi wózków.
Wózki podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych (dawna kat. II WJO)
Zdobywając uprawnienia tej kategorii uzyskujemy możliwość operowania wszystkimi typami wózków jezdniowych podnośnikowych bez ograniczeń podnoszenia oraz bez ograniczeń tonażowych.
Wymieniona kategoria uprawnia również do obsługi wszystkich wózków podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych.
Wózki podnośnikowe specjalizowane (dawna kat. I WJO)
W przypadku wózków podnośnikowych specjalizowanych występuje podział na następujące kategorie:
- wózki widłowe ze zmiennym wysięgnikiem (ładowarki teleskopowe),
- wózki jezdniowe specjalizowane, które podnoszą ładunek wraz z operatorem.
Osoby posiadające to uprawnienie mogą obsługiwać wózki podnośnikowe wszystkich kategorii.
Rodzaje wózków widłowych
Wózki widłowe możemy podzielić ze względu na napęd – występuje podział na trzy kategorie:
- Ręczne - wózki potocznie nazywane "paleciakami", używane w wielu miejscach np. w sklepach, magazynach, czy dokach przeładunkowych.
- Spalinowe – wózki używane na zewnątrz ze względu na ich poziom zanieczyszczeń.
- Elektryczne – najczęściej wykorzystywane do prac wewnątrz magazynów, ze względu na ich napęd.
Rozróżniamy również wózki widłowe ze względu na ich funkcję:
- Podnośnikowe – umożliwiają podnoszenie masywnych ładunków.
- Kontenerowe – zazwyczaj wykorzystywane w stoczniach oraz portach przeładunkowych, charakteryzują się dużą ładownością.
- Bocznego załadunku – umożliwiają załadunek i przewóz towarów bokiem.
- Skrętne – charakteryzują się posiadaniem skrętnego masztu, pozwala to na dokładne umieszczenie ładunku w prostszy sposób.
- Wielokierunkowe – ze względu na możliwość manewrowania kółkami przednimi oraz tylnymi niezależnie od siebie, najczęściej są wykorzystywane podczas prac w niewielkiej przestrzeni.
- Podwieszane – najczęściej wykorzystywane przy załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych.
- Wysokiego składowania – posiadają wysuwany do przodu maszt, co pozwala na podnoszenie ładunków na bardzo duże wysokości.
- Terenowe – najczęściej wykorzystywane do pracy w terenie, dzięki specjalnemu przystosowaniu.
- Systemowe – najczęściej wykorzystywany do pracy na magazynach, w których regały znajdują się blisko siebie.
- Anty-wybuchowe – ze względu na swoje zabezpieczenia umożliwiają załadunek i przewóz substancji grożącymi wybuchem.
Więcej na temat m.in. rodzajów wózków widłowych znajdziesz w artykule: https://star.edu.pl/wozki-widlowe-wymagania

Również w tej tematyce
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztują uprawnienia na wózek widłowy?
Koszt całkowity uprawnień na wózki widłowe różni się w zależności od rodzaju uprawnień. Na cenę składa się koszt kursu oraz egzamin. Dla wózków specjalizowanych będzie to 1111,34 zł, natomiast dla niespecjalizowanych 811,34 zł.
Ile zarabia operator wózka widłowego?
Według różnych źródeł, średnie wynagrodzenie dla operatora wózka widłowego wynosi ok. 4690 zł brutto.
Czym się różni wózek specjalizowany od niespecjalizowanego?
Wózek niespecjalizowany to wszystkie klasyczne wózki, takie jakie można spotkać w zakładach, na halach i w hurtowniach. Wózek specjalizowany to wózek ze zmiennym wysięgiem czyli tzw. Ładowarka teleskopowa oraz wózek w którym operator podnoszony jest wraz z ładunkiem.
Które uprawnienia na wózek widłowy najlepiej zrobić?
W przypadku wózka specjalizowanego, zdobywa się uprawnienia na wszystkie możliwe wózki, tak więc są to zdecydowanie szersze kwalifikacje.
Czy egzamin na wózki widłowe jest trudny?
Bez szkolenia mógłby być problem ze zdaniem egzaminu, dlatego warto wziąć udział w kursie na wózki, gdzie zostanie przekazana niezbędna wiedza zarówno z teorii jak i praktyki. Aktywny udział w takim kursie umożliwi bezproblemowe zdanie egzaminu.
Pytania dotyczące kursu
Zapytaj o to szkolenie

Najbliższe terminy szkoleń
Zapis możliwy jest najpóźniej 2 dni przed danym terminem.
Niższa cena obowiązuje w przypadku zapisu na minimum tydzień przed terminem szkolenia.
Jeśli żaden z poniższych terminów Ci nie odpowiada, zapytaj nas o inne terminy.
Gdzie?
Ostrów Wielkopolski
Kiedy?
Jak długo?
Cena
Gdzie?
Online (przez internet)
Kiedy?
Jak długo?
Cena
Gdzie?
Online (przez internet)
Kiedy?
Jak długo?
Cena
Gdzie?
Ostrów Wielkopolski
Kiedy?
Jak długo?
Cena
Gdzie?
Ostrów Wielkopolski
Kiedy?
Jak długo?
Cena
Szkolenie zwolnione z VAT. Cena za 1 os. W przypadku niewystarczającej liczby uczestników, termin danego kursu może zostać odwołany. O takim fakcie będziemy informować uczestników indywidualnie.
Opinie o Star Szkolenia
Opinie pochodzą z:
Graal Wit
Polecam. Bardzo przygotowany wykładowca. Wysoki poziom organizacji. Duża wiedza materiału
Zbigniew Kubinski
Bardzo dobre omówienie tematu , wykładowca podszedł rzetelnie do tematu szkolenie naprawde na wysokim poziomie.
Sylwester Rytel-Andrianik
Ja również polecam wszystkim szkolenia w firmie Star! Pełen profesjonalizm!
Bartek Ekman
Polecam wszystko zgodne z opisami i mili prowadzący
Patryk Jaszewski
Polecam, wszystko było tak jak zostało zaplanowane . Wykładowca był przygotowany i ciężko było go zagiąć 😉
Michał Skolmowski
Szybko i konkretnie. Polecam!
Zielony Pies
Szybko, solidnie, profesjonalnie
Daria Zalega
Polecam wszystkie kursy/szkolenia🎓
Marek Milczarek
Szkolenie bardzo dobrze przeprowadzone. Mega profesjonalne podejscie. Zachecam do skorzystania.
Marcin M
Super obsługa,duży zakres informacji polecam wszystkim zainteresowanym. Prowadzący P. Andrzej fantastyczny. Teraz czas na nauke i egzamin:)
Adrian Pabiasz
Pełen profesjonalizm i ogrom przekazanej wiedzy, polecam!
Piotr Builek
Firma godna polecenia
Fajne i ciekawe zajęcia
Aleksandra Barczyk
Szczerze polecam. Pełen profesjonalizm.
Marcin Walińczak
Miła atmosfera, bezstresowo. Ogólnie spoko, polecam.
Kasia Wysocka
Profesjonalne podejście. Jestem bardzo zadowolona ze szkolenia. Polecam 🙂
Marek Milczarek
Szkolenie bardzo dobrze przeprowadzone. Mega profesjonalne podejscie. Zachecam do skorzystania.
Konrad Sieczkarek
Szkolenie przebiegło szybko, sprawnie i na temat. Egzamin zdany i wiedza przekazana - tak jak powinno być
Adrian Adrian
Pełen profesjonalizm i ogrom przekazanej wiedzy, polecam!
Anna Sobczak
Polecam szkolenia Star. Profesjonalne.
PIOTR ZBOROWSKI
Super szkolenie. Bardzo dobrze przekazywane informacje. Polecam
Darcia Z
Polecam!
J&S Technic
Profesjonalne podejście oraz dobrze przekazana wiedza która zostaje w głowie ☺️
Waldemar Jakubowicz
Witam
Polecam,
Merytorycznie i praktycznie, dostęp do materiałów.
Sympatyczni i kompetentni trenerzy.
Myślę o ponownym skorzystaniu ze szkolenia w interesującym mnie temacie.
Marek Grzymkowski
Polecam każdemu. Szkolenia prowadzone w sposób bardzo profesjonalny. Dobry kontakt z prowadzącym.
Paweł Hurylski
Jestem bardzo zadowolony ze szkolenia, wykładowca bardzo fajny, stara się przekazać jak najwięcej wiedzy. Polecam
Anmar Plus Sp. z o.o.
Bardzo polecam firmę Star, szkolenia które oferują on-line są kompletne, wygodne i przede wszystkim skuteczne! Osoby które szkolą są kompetentne i przekazują wiedzę w przyjemny sposób.
Zbyszek Jabłoński
Zdecydowanie polecam szkolenia w firmie Star Szkolenia !!!
Dawid Trawiński
Szkolenia prowadzone w sposób bardzo profesjonalny. Dobry kontakt z prowadzącym.
Szymon Łabęcki
Super szkolenie oraz bardzo pomocni przed egzaminem, szczerze polecam :)
Adam Cieśla
Zdecydowanie polecam szkolenia w firmie Star Szkolenia !!!
Sebastian Banaś
Polecam gorąco !
Aleksandra Sowik
polecam, fajne i konkretne szkolenie
Michał S
Szybko i konkretnie. Polecam!
Daniel Wołos
Szkolenie w którym uczestniczyłem on-line zostało przeprowadzone profesjonalnie. Materiał został przedstawiony w sposób zrozumiały i wyczerpujący temat. To szkolenie spełniło moje oczekiwania.
Piotrenko Wo
Polecam, jestem zadowolony, profesjonalne i ciekawe szkolenie
Łukasz Suzin
Polecam!
Silent Rob
Polecam jak najbardziej
Екатерина
Polecam, świetne szkolenie ☺️
Radosław Deja
Szkolenie w którym uczestniczyłem poprowadzone zostało na wysokim poziomie. Spełniło moje wszystkie oczekiwania odnośnie przekazu i jakości informacji. Od strony technicznej też wszystko jak należy. Polecam wszystkim ośrodek szkoleniowy.
Ela Kowalewska
Profesjonalizm przez duże P,szkolonego.Polecam
Tomasz Olender
profesjonalizm i miła atmosfera w pełni przekazane informacje.
Mirosław Gadomski
szybko, solidnie, profesjonalnie 🙂
Iwona Bartecka
Bardzo profesjonalnie i kompleksowo , super kontakt i dodatkowe wsparcie . Egzamin zdany za 1 razem . Polecam :-)
Aleksandra Kowalczyk
Polecam, egzamin zdany za pierwszym razem. Konkretnie i rzeczowo.
Marcin Fecki
Super szkolenie, mega prowadzący 👍