Podstawowe informacje o szkoleniu
Kiedy?
Gdzie?
Jak długo?
Cena:
Szkolenie okresowe kierowców zawodowych realizowane jest co 5 lat przez każdą osobę, zajmującą się przewozem osób lub rzeczy, która prawo jazdy kat. C uzyskała przed 10 września 2009r. Brak odbycia szkolenia niesie za sobą ryzyko utraty posiadanych uprawnień.
Osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu kierowcy muszą spełnić szereg wymagań, które pozwolą im na uzyskanie miana kierowcy zawodowego. Również aktywni kierowcy zawodowi, którzy aktualnie pracują w transporcie drogowym na terenie Unii Europejskiej oraz poza nią zobowiązani są do ukończenia odpowiednich kursów. Podczas szkoleń okresowych należy wykazać się odpowiednimi kompetencjami, umiejętnościami i wiedzą, niezbędnymi w codziennej pracy.
E-learning
Szkolenie okresowe realizowane jest w formie E-learningu (przy komputerze). Kursant realizuje szkolenie w indywidualnym, dobranym pod siebie tempie, wykorzystując nowoczesne materiały audiowizualne.
Organizowane przez nas szkolenia okresowe dla kierowców dostosowane są do wymagań prawnych i potrzeb kursantów. W procesie kształcenia kierowców zawodowych wykorzystujemy sprawdzone narzędzia i metody, które gwarantują dobre przygotowanie do wykonywania pracy. Udostępniane przez nas materiały przedstawiają treść w sposób nowoczesny i łatwo przyswajalny przez kursanta.
Zalety:
- Możliwość szkolenia pojedynczych osób.
- Przystępny, czytelny i łatwy do przyswojenia przekaz wiedzy.
- Pozwala dostosować godziny zajęć do kursanta.
- Możliwość powtarzania materiału dydaktycznego.
Wymagania wobec uczestników






Program szkolenia
Szkolenie okresowe prowadzone jest w formie kursu okresowego i obejmuje 35 godzin zajęć teoretycznych realizowanych w zakresie bloków programowych określonych odpowiednio do kategorii prawa jazdy C, C+E, C1 i C1+E zgodnie z programem szkolenia.
Moduły obowiązkowe:
- Szkolenie zaawansowane w racjonalnej jeździe, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa,
- Stosowanie przepisów,
- Bezpieczeństwo, obsługa i logistyka w aspekcie zdrowia, ruchu drogowego i środowiska.
Moduły dodatkowe
Do wyboru 2 dodatkowe moduły szkolenia:
- Bezpieczeństwo ruchu drogowego.
- Czynnik ludzki w przewozie drogowym.
- Wizerunek firmy - obsługa klientów.
- Pierwsza pomoc.
- Ergonomia dla kierowców.
- Bezpieczna jazda samochodem ciężarowym lub autobusem.
- I inne.
Szkolenia, które również mogą Cię zainteresować:

Kto powinien wykonać szkolenie okresowe?
Każda osoba, która chce podjąć bądź kontynuować prace jako kierowca zawodowy zobowiązana jest co 5 lat do odbycia szkolenia okresowego, w celu uzyskania wpisu do prawa jazdy na podstawie badań lekarskich oraz psychologicznych i wyżej wspomnianego szkolenia okresowego, którego termin zależny jest od daty uzyskania prawa jazdy kategorii C, C+E, D lub D+E.
Do 10 września 2008r. kierowcy wykonujący przewozy na potrzeby własne zwolnieni byli z obowiązku szkolenia. Obecnie takie osoby również muszą uczesniczyć w szkoleniach okresowych.
Warto zauważyć, iż czas oczekiwania na nowe prawo jazdy w praktyce wynosi około 4 tygodni, dlatego formalności jak i samo szkolenie najlepiej zrealizować z odpowiednim wyprzedzeniem.
Kto nie podlega obowiązkowi szkolenia okresowego?
Poniżej znajduje się pełna lista wyjątków od obowiązku wykonania szkolenia okresowego.
Obowiązkowi szkolenia nie podlegają kierowcy pojazdów:
- przeznaczonych do użytku osobistego,
- które wymagają posiadania prawa jazdy kategorii A1, A, B1, B lub B+E - w szczególności chodzi o kierowców, którzy zarobkowo przewozą nie więcej niż 9 osób, np taksówkarze,
- których maksymalna prędkość nie przekracza 45 km/h,
- odbywających przejazd bez osób / ładunku, w celu naprawy, bądź z miejsca zakupu / odbioru,
- przeznaczonych do akcji ratunkowych,
- wykorzystywanych do nauki jazdy oraz egzaminowania na prawo jazdy,
- do przewozu materiałów potrzebnych kierowcy do pracy, pod warunkiem że prowadzenie pojazdu nie jest jego podstawowym zajęciem,
- wykorzystywanych przez siły zbrojne, obronę cywilną, straż pożarną, policję (jednostki odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa i porządku),
- wykorzystywanych przez szkoły wyższe oraz producentów do celów rozwoju technicznego oraz testów.

Zakończenie szkolenia
Po zakończeniu szkolenia okresowego nie ma typowego egzaminu (jak np. w przypadku Kwalifikacji wstępnej). Kursat po zapoznaniu się z materiałem kursu określonym w programie otrzymuje wystawione mu przez ośrodek świadectwo kwalifikacji zawodowej. Fakt odbycia szkolenia potwierdzany jest również poprzez wpis do dokumentu prawa jazdy tzw. kodu „95” przy odpowiedniej kategorii prawa jazdy.
Jednocześnie po wydaniu klientowi świadectwa kwalifikacji zawodowej ośrodek szkolenia wysyła informację o tym fakcie do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Pytania dotyczące kursu
Zapytaj o to szkolenie
