Podstawowe informacje o szkoleniu
Gdzie?
Jak długo?
Cena:
Przedsiębiorstwo zatrudniające nowego pracownika, przed podjęciem przez niego pracy ma za zadanie zapewnienie mu odpowiednich warunków pracy oraz przekazać niezbędną wiedzę z zakresu ogólnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz pierwszej pomocy, a także przeprowadzić instruktaż stanowiskowy wraz z zapoznaniem go z oceną ryzyka zawodowego.
Informacje o szkoleniu
Głównym założeniem jest poznanie przez pracownika podstawowych zapisów Kodeksu Pracy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w zbiorowych układach pracy jak i wewnętrznym regulaminie który obowiązuje w zakładzie w którym podejmuje pracę. Poza tym będzie kładziony nacisk na zwiększenie świadomości pracownika z zakresu przepisów i zasad ochrony przeciwpożarowej, zapoznanie go z jego prawami i obowiązkami wobec pracodawcy oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.
Kto musi odbyć szkolenie wstępne BHP?
Szkolenie wstępne BHP musi odbyć każda osoba, która rozpoczną pracę w przedsiębiorstwie, bez względu na rodzaj umowy czy wielkość etatu. Kurs jest skierowany w szczególności do:
- nowo zatrudnionych pracowników,
- uczniów szkół zawodowych odbywających praktykę zawodową,
- studentów odbywających praktykę studencką.
Termin ważności szkolenia
Szkolenie jest ważne:
- 6 miesięcy dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
- 12 miesięcy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, administracyjno-biurowych oraz inżynieryjno-technicznych
W przypadku upływu wyżej wspomnianych terminów pracownik musi odbyć szkolenie okresowe BHP. Pracownicy na stanowiskach robotniczych mogą uczestniczyć w kursach tylko i wyłącznie w postaci szkoleń stacjonarnych, pozostali tj. pracownicy biurowi, administracji, inżynieryjno-techniczni oraz pracodawcy i osoby zarządzające pracownikami mogą odbyć takie szkolenie w postaci e-learnigu.

Program szkolenia
- Główne założenia BHP
- Obowiązki i przywileje pracodawcy oraz pracowników w zakresie BHP
- Profilaktyczna opieka lekarska
- Odpowiedzialność za niedostosowanie się do przepisów i zasad BHP
- Reguły przydzielenia odzieży, obuwia ochronnego i środków ochrony indywidualnej
- Zasady poruszania się po zakładzie
- Zachowanie czystości na miejscu pracy i wpływ na bezpieczeństwo
- Główne zasady BHP w odniesieniu do środków transportu i obsługi urządzeń technicznych w zakładzie pracy
- Zagrożenia dla zdrowia pracownika wraz z zabezpieczeniem się przed wypadkiem i zasady postępowania po wypadku – pierwsza pomoc
- Podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej wraz zagrożeniami i postępowaniem w razie pożaru

Organizacja szkolenia
Kurs odbywa się w formie instruktażu w czasie którego osoby odbywające szkolenie mają uzyskać, zaktualizować lub uzupełnić wiedzę i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie zgodnie z podstawowymi przepisami i zasadami BHP. Do realizacji szkolenia wykorzystywane będą wielorakie środki dydaktyczne jak np. filmy, prezentacje ale również omówione zostaną środki do udzielania pierwszej pomocy oraz obsługa podręcznego sprzętu przeciwpożarowego. Uczestnicy otrzymają od organizatora kartę szkolenia wstępnego, zgodną ze wzorcem podanym w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Polityki Społecznej w sprawie szkolenia BHP (Dz.U. 2004 nr 180, poz. 1860 z póź. zm.).
Pytania dotyczące kursu
Zapytaj o to szkolenie
