Kurs prowadzenie pojazdów specjalnych 2022

Kurs przygotowuje do pracy jako prowadzący pojazdy kolejowe specjalne, które nie są przeznaczone do samodzielnej jazdy po czynnych torach kolejowych. Szkolenie składa się z zajęć teoretycznych, praktycznych i zajęć próbnych, które realizowane są u pracodawcy.
Ostrów Wielkopolski - 02.01.2023r.

2 stycznia, 2023

2069 PLN przy zapisie do 26.12.2022

Kurs na prowadzącego pojazdy kolejowe specjalne

Korzyści wynikające z udziału w kursie na prowadzącego pojazdy kolejowe specjalne

Podczas szkolenia na prowadzącego pojazdy kolejowe specjalne nabędziesz wiedzę w następującym zakresie:

• konstrukcji pojazdów kolejowych z napędem różnych serii, poszczególnych ich zespołów i mechanizmów oraz zasad ich działania.
  • obsługi i konserwacji pojazdów kolejowych z napędem,
  • warunki eksploatacji,
  • sposobu i środków usuwania uszkodzeń z uwzględnieniem zasad BHP,
  • bezpiecznych metod pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych w pojazdach trakcyjnych,
  • przepisów, które obowiązują prowadzącego pojazdy kolejowe,
  • instrukcji, które obowiązują prowadzącego pojazdy kolejowe.

Jak przebiega szkolenie na prowadzącego pojazdy kolejowe specjalne?

Szkolenie składa się z trzech części – zajęć teoretycznych, praktycznych i zajęć próbnych. Kurs zakończony jest egzaminem przed komisją powołaną przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Staż stanowiskowy i zajęcia praktyczne

Szkolenie rozpoczyna się od stażu stanowiskowego i zajęć praktycznych. Ta część szkolenia odbywa się u pracodawcy według jego programu.

Zajęcia teoretyczne

Ukończenie części praktycznej szkolenia pozwala podejść do części teoretycznej, które przeprowadzone są według programu ośrodka szkoleniowego lub pracodawcy. Zajęcia teoretyczne trwają łącznie 48 godzin.

Zajęcia próbne

Zajęcia próbne trwają łącznie 20 dni, organizowane są po ukończeniu zajęć praktycznych i teoretycznych. Zajęcia próbne polegają na prowadzeniu pojazdu kolejowego pod nadzorem osoby uprawnionej, która zostaje wyznaczona przez pracodawcę.

Ile kosztuje kurs na prowadzącego pojazdy kolejowe specjalne?

Kurs na prowadzącego pojazdy kolejowe specjalne kosztuje 2299 zł. W przypadku zapisu min. 7 dni przed terminem szkolenia obowiązuje cena promocyjna - 2069 zł.

Warunki uczestnictwa w kursie na prowadzącego pojazdy kolejowe specjalne

Szkolenie na prowadzącego pojazdy kolejowe specjalne można odbyć w jednym z poniższych wariantów, w zależności od posiadanego wykształcenia i doświadczenia.

Wariant I kursu na prowadzącego pojazdy kolejowe specjalne

• minimum średnie wykształcenie w zawodach lub na kierunkach, których programy nauczania obejmują zagadnienia z zakresu budowy pojazdów szynowych, elektryki, mechaniki, elektroniki oraz po uzyskaniu tytułu:
    • zawodowego technika,
    • świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika,
    • dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika lub dyplomu ukończenia studiów wyższych.
  • staż pracy - co najmniej 6 miesięcy na stanowisku związanych z utrzymaniem, naprawą lub eksploatacją taboru kolejowego oraz odbycie przygotowania zawodowego.

Wariant II kursu na prowadzącego pojazdy kolejowe specjalne

• co najmniej wykształcenie zawodowe,
  • staż pracy - co najmniej rok pracy na stanowisku związanym z utrzymaniem, naprawą lub eksploatacją taboru kolejowego oraz odbycie przygotowania zawodowego.

Przystąpienie do kursu możliwe jest tylko i wyłącznie posiadając zaświadczenie lekarskie na wykonywanie tego zawodu.

Jak wygląda egzamin na prowadzącego pojazdy kolejowe specjalne?

Egzamin kwalifikacyjny składa się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. Odbywa się on u pracodawcy i może zostać przeprowadzony dla kilku typów pojazdów kolejowych specjalnych.

Egzamin praktyczny

Podczas egzaminu praktycznego osoba egzaminowana musi wykonać następujące czynności:

• przygotować do pracy określony pojazd kolejowy specjalny,
  • odbyć jazdę próbną w charakterze prowadzącego,
  • symulacja usterki – wykrycie i usunięcie usterki w czasie pracy pojazdu kolejowego specjalnego,
  • sygnały podczas nieprzewidzianego postoju pojazdu kolejowego specjalnego,
  • wykonywanie czynności obsługowych po zakończonej pracy pojazdu.

Egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny podzielony jest na część pisemną i ustną.

Kursanci rozpoczynają od części pisemnej, która polega na rozwiązaniu testu bądź opracowaniu tematów z zakresu:

• metod, organizacji i techniki wykonywania prac określonym pojazdem kolejowym specjalnym,
  • budowy, działania pojazdu kolejowego,
  • obsługi i utrzymania pojazdu kolejowego.

Część ustna egzaminu polega na wykazaniu się wiedzą z zakresu:

• zasad ewidencji czasu pracy,
  • obiegu dokumentacji,
  • dokumentacji eksploatacyjnej i warunków dopuszczenia pojazdów kolejowych specjalnych do eksploatacji,
  • przeznaczenia, budowy i działania określonego pojazdu kolejowego specjalnego,
  • techniki ruchu kolejowego w zakresie dotyczącym jazdy po torze zamkniętym,
  • zasad organizacji manewrów kolejowych,
  • sygnalizacji kolejowej,
  • pierwszej pomocy,
  • techniki ruchu kolejowego w zakresie dotyczącym jazdy po torze zamkniętym oraz zasad organizacji manewrów kolejowych.

Również w tej tematyce

Najbliższe terminy szkoleń

Zapis możliwy jest najpóźniej 2 dni przed danym terminem.

Niższa cena obowiązuje w przypadku zapisu na minimum tydzień przed terminem szkolenia.

Jeśli żaden z poniższych terminów Ci nie odpowiada, zapytaj nas o inne terminy.

02.01.2023r.

30.01.2023r.

2069 PLN przy zapisie do 23.01.2023

06.03.2023r.

2069 PLN przy zapisie do 27.02.2023

Szkolenie zwolnione z VAT. Cena za 1 os. W przypadku niewystarczającej liczby uczestników, termin danego kursu może zostać odwołany. O takim fakcie będziemy informować uczestników indywidualnie.

2 stycznia, 2023