Zarobki spedytora 2022. Konkrety które musisz znać

Sprawdź jakich zarobków możesz spodziewać się na stanowisku spedytora oraz jakie czynniki mogą wpływać na wysokość Twoich potencjalnych zarobków.

thumbnail
30 Czerwca, 2022 · 4 min czytania
main photo

Oczekiwania pracodawców

Wiadomo, im większe nasze kompetencje, tym na większe wynagrodzenie możemy liczyć. Po przeanalizowaniu większości ogłoszeń o pracę w zawodzie spedytora, możemy łatwo wywnioskować, że pracodawcy głównie zależy na naszym wykształceniu.

W treści można znaleźć wspomnienie na temat wykształcenia średniego lub wyższego, kierunkowego.

Dodatkowo oczywistym aspektem jest również doświadczenie, jednakże jeśli nie posiadamy dokładnie tego kierunkowego, doświadczenie z kontaktem z klientem, bądź w sprzedaży czy transporcie, także będzie mile widziane.

Języki obce w tym przede wszystkim komunikatywna znajomość języka angielskiego, będzie złotymi punktem w naszym Curriculum vitae. Musimy także biegle obsługiwać komputer, być przy tym naprawdę odpornym na stres i umieć pracować w zespole. Oczywiście dodatkowo liczą się:

  • umiejętność pracy w zespole,
  • organizacja pracy własnej – to jest wyjątkowo istotne, gdyż duża część czasu spedytora to organizacja czasu pracy innych!
  • chęć ciągłego szkolenia się,
  • znajomość rynku przewoźników – gdyż warto znać swoją branżę, a także na bieżąco śledzić poczynania konkurencji,
  • umiejętność tworzenia długotrwałych relacji z klientem.
Na skróty
Kurs na spedytora
Zapisz się na nasz 4-dniowy kurs na spedytora i zwiększ swoje kompetencje oraz umiejętności. Nauczysz się między innymi:
  • Dobierania ładunków dla pojazdów w dyspozycji
  • Obsługi transportowych giełd towarowych „w praktyce”
  • Prowadzenia dokumentacji zgodnej z przepisami krajowymi oraz międzynarodowymi
  • Obsługi systemu TMS
Szkolenie Online (wideokonferencja) na żywo - 100% przez internet, bez wychodzenia z domu.

Spedytor - zarobki

Przyjmuje się, że średnie zarobki przedstawicieli tego zawodu na poziomie specjalisty wynoszą około 3 655 złotych netto. Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi zatem około 5 150 PLN brutto.

Zarobki spedytora różnią się również w zależności od doświadczenia:

Osoba zatrudniona na stanowisku asystenta spedytora może liczyć na zarobki w granicach 3010 złotych brutto. Lepsze zarobki proponowane są osobom zatrudnionym na stanowisku młodszego spedytora – jest to kwota 3640 złotych brutto.

Kolejnym etapem w karierze spedytora jest stanowisko specjalisty ds. spedycji – na tym etapie można liczyć na zarobki sięgające do 4560 złotych brutto. Zarobki starszego specjalisty ds. spedycji wynoszą około 5820 złotych brutto.

Najlepiej opłacanym stanowiskiem jest jednak kierownik bądź koordynator ds. spedycji. Osoba zatrudniona na tym stanowisku może liczyć na zarobki sięgające 7099 złotych brutto.

Oczywiście obserwując poszczególne zarobki spedytorów, należy wziąć pod uwagę charakter pracy spedytora – czy jest to spedytor krajowy, czy też międzynarodowy. Na lepsze zarobki mogą liczyć spedytorzy międzynarodowi.

Co drugi spedytor międzynarodowy otrzymuje pensję od 4 280 PLN do 6 300 PLN.

25% najgorzej wynagradzanych spedytorów międzynarodowych zarabia poniżej 4 280 PLN brutto, czyli około 3 049 PLN netto – „na rękę”.

Na zarobki powyżej 6 300 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych spedytorów międzynarodowych, czyli tych którzy otrzymują na konto 4 456 PLN, po odliczeniu składek.

Wpływ na zarobki spedytora posiada również branża, w której podejmuje pracę. Szacuje się, że na największe zarobki mogą liczyć spedytorzy pracujący w branży lotniczej.

Oprócz samego wynagrodzenia spedytorzy mogą liczyć również na dodatkowe benefity oferowane przez pracodawcę. Najczęstszymi benefitami, które oferowane są spedytorom podczas rozmowy kwalifikacyjnej są m.in.: telefon służbowy – często pracodawcy zgadzają się na korzystanie z niego również do celów prywatnych. Kolejnym dodatkiem są karnety na siłownie czy też możliwość pracy zdalnej.

Staż pracy i wielkość firmy

Wpływ na wysokość wynagrodzenia na stanowisku spedytora mają głównie staż pracy – im dłużej obejmujemy dane stanowisko, tym bardziej prawdopodobna jest podwyżka. Istotna jest też wielkość firmy w której obejmujemy stanowisko. Im większa tym lepiej opłacalna, jednak w mniejszych firmach możemy zostać szybciej zauważeni.

W związku z tym, nie ma zasady w jakim miejscu się znajdziemy – tak czy tak – dzięki naszemu doświadczeniu, możemy zajść bardzo wysoko.

Lokalizacja firmy

Lokalizacja przedsiębiorstwa również wpływa na poziom zarobków spedytora. W okolicach największych aglomeracji miejskich spedytorzy mogą liczyć na najwyższe zarobki. Szacuje się, że najwyższe zarobki pracując jako spedytor otrzymasz w takich województwach jak: zachodniopomorskie, pomorskie. Natomiast na najniższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy z województw: Warmińsko – mazurskiego i Podlaskiego.

Zapisz się do darmowego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami o najnowszych szkoleniach.