Kim jest spedytor? [2022]

W tym artykule wyjaśniamy jaka jest rola spedytora, czym się zajmuje i dlaczego jego funkcja w powodzeniu danego przedsięwzięcia transportowego jest tak istotna.

thumbnail
30 Czerwca, 2022 · 4 min czytania
main photo

Bezpieczeństwo, terminowość i przede wszystkim transport. Niezależnie czy mówimy o transporcie drogowym, lotniczym czy morskim. Co łączy te słowa? Spedytor.

Spedytor - kto to?

Spedytor to osoba, która realizuje szereg czynności spedycyjnych. Dobrze przeprowadzona akcja spedytora gwarantuje przewóz różnych ładunków mniejszych, czy też większych gabarytowo, w sposób terminowy, a przede wszystkim bezpieczny.

Obowiązki spedytora

Głównym zadaniem spedytora jest planowanie trasy od „a do z”, jaką pokonuje transport towarów, a także osób.

Zadaniem spedytora jest także uwzględnienie wszystkich problemów, nieprzewidzianych wypadków w czasie transportu czy innych niedogodności tak, aby cala procedura końcowa była bez zarzutów.

Zakres pracy spedytora rozszerza się również o funkcje doradcze i dokumentacyjne. Podczas współpracy ze zleceniodawcą spedytor przygotowuje wszystkie niezbędne umowy oraz dokumenty. Każdy spedytor musi ściśle współpracować ze swoim zleceniodawcą aby dopełnić wszystkich formalności.

Spedytora można nazwać czymś w rodzaju pośrednika między kierowcą i tym jak ma postępować a trasą, jaką chcesz zorganizować. Do typowych zajęć spedytora należy także pozyskiwanie nowych klientów i przewoźników, aby firma należycie się rozwijała. Do tego dochodzi oczywiście bieżąca obsługa zleceniodawców, od czego zależy płynność obsługiwanych kontraktów.

Spedytor jako, już między nami nazwany – pośrednik, musi także orientować się w cenach, czyli przy bezpośredniej współpracy z pośrednikami – negocjować stawki usług transportowych. Rentowność prowadzonych zleceń jest niezbędna, aby firma, która jest zleceniobiorcą nie była stratna.

Kiedy już stawki zostaną ustalone i przechodzimy do realizacji zleceń – należy je monitorować, sprawdzać, czy wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, planowo, rozmyślnie i przede wszystkim terminowo. Przechodzimy zatem płynnie, do kolejnego punktu, czyli monitorowanie i pilnowanie czasu realizowanych usług.

Ostatnią rzeczą, której musi dopilnować spedytor przed rozpoczęciem przewozu ładunku jest sprawdzenie stanu towaru oraz jego opakowania.

Każda zaistniała sytuacja budząca wątpliwość czy obawę spedytora powinna zostać zawarta w liście przewozowym. Dzięki uprzedniemu wpisie do listu przewozowego w chwili powstania uszkodzenia towaru nie będzie problemu z ustaleniem osoby odpowiedzialnej za zaistniałą sytuację.

Na skróty
Kurs na spedytora
Zapisz się na nasz 4-dniowy kurs na spedytora i zwiększ swoje kompetencje oraz umiejętności. Nauczysz się między innymi:
  • Dobierania ładunków dla pojazdów w dyspozycji
  • Obsługi transportowych giełd towarowych „w praktyce”
  • Prowadzenia dokumentacji zgodnej z przepisami krajowymi oraz międzynarodowymi
  • Obsługi systemu TMS
Szkolenie Online (wideokonferencja) na żywo - 100% przez internet, bez wychodzenia z domu.

Odpowiedzialność spedytora

Praca spedytora wiąże się również z dużą odpowiedzialnością. Główną odpowiedzialnością, która ciąży na pracy spedytora jest dobór odpowiednich przewoźników.

Ważne jest to aby spedytor sprawdzał wszystkie najistotniejsze kwestie związane z doborem odpowiedniego przewoźnika, m.in.: czy przewoźnik posiada wszystkie niezbędne licencję do wykonywania transportu, odpowiednie pojazdy i zezwolenia.

Spedytor, który zrealizuje wszystkie kwestie, które narzucił mu zleceniodawca i powierzył przewóz odpowiedzialnej firmie nie ponosi żadnej odpowiedzialności gdyby zaistniała jakakolwiek szkoda.

Jednak gdy podczas transportu dojdzie do uszkodzenia towaru spedytor zobowiązany jest do pomocy przy zgłoszeniu reklamacji i zaspokojeniu potrzeb podmiotu zlecającego przewóz.

Na spedytorze ciąży odpowiedzialność w wyniku udowodnienia poważnego zaniechania podczas realizacji przewozu bądź udowodnienia winy umyślnej. Udowodnienie winy umyślnej spedytorowi leży po stronie zleceniodawcy.

Najczęstszymi błędami popełnianymi przez spedytorów, które doprowadzają do pociągnięcia go do odpowiedzialności są: dobór niewłaściwego przewoźnika, który nie posiada odpowiedniego środka transportu oraz brak ubezpieczenia.

Spedytor a logistyk – różnice

Spedycja stanowi odrębną część logistyki, która zajmuje się procesem pośrednictwa podczas organizacji transportu. Praca i obowiązki logistyka znacznie różnią się od pracy spedytora, pomimo pokrewieństwa zawodów.

Logistycy zajmują się zarządzaniem i planowaniem procesu transportu. Najistotniejszymi obowiązkami w pracy logistyka są:

  • rozpoznanie możliwości trasy,
  • planowanie dostaw z zachowaniem wszelkich regulacji oraz wytycznych, w zależności od miejsca (kraju) docelowego punktu.

Praca jako spedytor

Z roku na rok dzięki ciągłemu rozwojowi usług transportowych praca spedytora cieszy się ogromnym zainteresowaniem oraz popularnością. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy, dzięki pojawianiu się nowych firm w branży, co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na nowych pracowników.

Praca w spedycji jest wymagająca, ale pozwala na rozwój oraz zdobywanie nowych kompetencji i umiejętności.

Podsumowując

Spedytor jest jedną z najważniejszych osób które biorą udział w procesie organizacji przewozu. Dzięki nim transport jest bezpieczny i kończy się powodzeniem. Wykonuje on szereg czynności, które sprawiają, że transport towarów odbywa się bez komplikacji, zgodnie z harmonogramem ustalonym ze zleceniodawcą i jest zadowalający dla zleceniobiorców.

Zapisz się do darmowego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami o najnowszych szkoleniach.