[Poradnik 2022] Jak zostać spedytorem?

Każdego, kogo pociąga logistyka, uwielbia kontakt z ludźmi, a praca pod presją czasu i łatwość w organizowaniu sobie zadań nie stanowi absolutnie żadnej przeszkody, idealnie wpasowuje się w zawód spedytora.

thumbnail
30 Czerwca, 2022 · 8 min czytania
main photo

Gdy już połączymy nasze mocne strony, zamiłowanie i pasję ze stworzonym dla nas stanowiskiem, zadamy sobie zagadkę o treści, jak zostać spedytorem? Nie każdy jednak może nim zostać, chociaż każdy może się starać o to aby być coraz bliżej swojego celu. Nie wystarczy jednak do tego podstawowa wiedza na temat drogi czy pojazdów.

Czym jest spedycja?

Spedycja jest działalnością polegającą na planowaniu przewozów, a dokładniej ich organizowaniu. Spedycja musi opierać przygotowanie transportu z zachowaniem obowiązującego prawa oraz zasad.

Spedycja to nie tylko jak wcześniej wspomnieliśmy organizowanie przewozów ale również jeżeli zaistnieje taka sytuacja to działania, które obejmują przemieszczanie się towaru z miejsca na miejsce, ale nie występują jako typowy transport.

Przykładem takich sytuacji są m.in.: organizacja rozładunków bądź załadunków.

Co musi wiedzieć przyszły spedytor?

Fakt – usługi spedycyjne mogą być świadczone przez osoby fizyczne i prawne, ale do tego należy mieć odpowiednią wiedzę w zakresie całej organizacji, jaką rządzi się przewóz, oraz wszelakich kwestii okołospedytorskich jak załadunek, rozładunek, składowanie, pakowanie czy nawet ubezpieczenia.

Ponadto musi niekiedy znać, i co ważniejsze – udzielić właściwych informacji taryfowych czy takich dotyczących uwag celnych. To naprawdę niedoceniany i tym samym ważny i odpowiedzialny zawód, dzięki któremu branża transportowa może się rozwijać, zdobywa coraz większą popularność, a także gwarantuje bezpieczeństwo i dla towarów i dla zleceniobiorców, a także zleceniodawców.

Spedytor musi być dokładny i skrupulatny, dbać o detale, jest to szczególnie ważne przy transporcie towarów wysoko wartościowych, a przede wszystkim przy transporcie osób. Spedytor na drugie imię powinien mieć – cierpliwość.

Praca z klientem nie zawsze jest prosta i przyjemna. Często w przypadku pilnych spraw emocje biorą górę, a w takich momentach atmosfera staje się gorąca i mogą pojawiać się roszczeniowość czy nieporozumienia.

Na skróty
Kurs na spedytora
Zapisz się na nasz 4-dniowy kurs na spedytora i zwiększ swoje kompetencje oraz umiejętności. Nauczysz się między innymi:
  • Dobierania ładunków dla pojazdów w dyspozycji
  • Obsługi transportowych giełd towarowych „w praktyce”
  • Prowadzenia dokumentacji zgodnej z przepisami krajowymi oraz międzynarodowymi
  • Obsługi systemu TMS
Szkolenie Online (wideokonferencja) na żywo - 100% przez internet, bez wychodzenia z domu.

Te informacje warto dodać do CV spedytora

W CV dobrego spedytora, oprócz odpowiedzialności, powinien się znaleźć punkt – umiejętność pracy zespołowej, gdyż większości dzisiejszych zawodów pracujemy w zespołach. To samo dotyczy zawodu spedytora, z tą różnicą, że pracuje on zespołowo z ludźmi z wewnątrz, jak i z zewnątrz firmy (np. z kierowcami), którzy niekiedy także potrafią być trudni – ze względu na zmęczenie, trudności na ulicy i presję, jaką kładzie na nich grafik obowiązków.

W związku z powyższym praca jako spedytor jest odpowiedzialna i wymagająca. Nie jest również dostępna od ręki. Potrzebne jest odpowiednia wiedza i doświadczenie zawodowe.

Oferty pracy dla spedytorów

Wbrew pozorom, ofert pracy na stanowisko spedytora w Polsce jest dość dużo. Więc każdy kto chce zacząć pracę w tym zawodzie – może liczyć na niemałe powodzenie.

Skoro mamy już plany na swoje życie zawodowe, co zatem należy zrobić dalej, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w tym wymarzonym przez nas zawodzie? Przede wszystkim, jeszcze zanim podejmiesz pierwsze świadome kroki, które miałyby doprowadzić Cię do realizacji tego marzenia, zastanów się, czy Twój charakter nie przekreśla, bądź nie będą utrudnia rozwoju Twojej kariery.

Wszak jak pisaliśmy w poprzednim artykule, spedytor musi mieć określone cechy charakteru, które będą pomocne i dzięki temu praca w spedycji stanie się dla nas chlebem powszednim i nie będzie to dla nas absolutnie żaden problem.

Przede wszystkim cenione są zdolności organizacyjne i negocjacyjne, charyzma, a także łatwość w nawiązywaniu kontaktów. To ostatnie jest mimo wszystko najbardziej pożądane, biorąc pod uwagę, że spedytor przez dziewięćdziesiąt procent swojego czasu, ma kontakt z innymi osobami.

Wykształcenie wyższe

W niektórych ofertach pracy jako spedytor, pracodawcy wymagają wykształcenia wyższego. W takim przypadku mowa o dowolnych studiach w kierunkach związanych z transportem lub logistyką.

Jeśli dopiero stoisz przed wyborem szkoły średniej, możesz zdecydować się na technikum. Po takowym, gdzie nauka trwa pięć lat i zdaniu egzaminów zawodowych uzyskasz tytuł technika spedytora i nada Ci on kwalifikacje AU.31 Organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów (dawniej AU.28 i AU.29). Nie są one wymagane do pracy w zawodzie, ale z pewnością nie zaszkodzą i CV będzie bardziej atrakcyjne.

Jeśli już jesteś po szkole średniej – możesz poszukać oferty szkół typowo policealnych które oferują naukę w zawodzie, gdzie także jako podsumowanie czeka Cię egzamin zawodowy.

Dodatkowe doświadczenie spedytora mile widziane

Właściwa edukacja to jedynie początek. Śmiało można powiedzieć, że doświadczenie i znajomość specyfiki branży transportowej są bardzo wartościowymi walorami.

Przydatne może okazać się również rozeznanie w zakresie sprzedaży oraz obsługi klienta, które w oczach pracodawcy może dodatkowo zapunktować. Także jeśli miało się kontakt czy to w sprzedaży, czy to chociażby w call center, gdzie rozmowy z innymi są na porządku dziennym, śmiało możesz upiększyć tymi aspektami swoje CV, gdyż praca spedytora polega na nieustannym komunikowaniu się z kierowcami, klientami, kontrahentami – nie tylko w ojczystym języku. Stąd także języki obce są również atutem.

Na skróty
Kurs na spedytora
Zapisz się na nasz 4-dniowy kurs na spedytora i zwiększ swoje kompetencje oraz umiejętności. Nauczysz się między innymi:
  • Dobierania ładunków dla pojazdów w dyspozycji
  • Obsługi transportowych giełd towarowych „w praktyce”
  • Prowadzenia dokumentacji zgodnej z przepisami krajowymi oraz międzynarodowymi
  • Obsługi systemu TMS
Szkolenie Online (wideokonferencja) na żywo - 100% przez internet, bez wychodzenia z domu.

Staż, praktyki – cenne doświadczenie

Staż jest idealną formą nauki, dzięki której można wdrożyć się w pracę spedytora. Nie tylko wiedza teoretyczna jest ważna, zdecydowana większość pracodawców zwróci uwagę na doświadczenie „w praktyce” zatrudniając pracownika.

Liczne staże bądź praktyki, które można odbyć w zawodzie spedytora odbiją się na zwiększeniu kompetencji oraz efektywności pracy, a co za tym idzie pomogą w znalezieniu pracy na określonym stanowisku.

Staż można odbyć w różnej formie, można zgłosić się do Urzędu Pracy z chęcią podjęcia stażu w spedycji, lub udać się bezpośrednio do firmy transportowej i zapytać o możliwość odbycia jej odbycia.

Praca spedytora – gdzie szukać?

Branża TSL wykazuje duże zapotrzebowanie na pracowników odpowiedzialnych za spedycję. Pracy na tym stanowisku najlepiej szukać w przedsiębiorstwach zajmujących się transportem bądź też logistyki.

Na stanowisku spedytora można pracować w każdej firmie, która zajmuje się nie tylko transportem krajowym czy międzynarodowym ale również firmach, które transportują towar na użytek własny.

Spedytorzy dzielą się na kilka poszczególnych grup, zależnych od charakteru oraz miejsca wykonywanej pracy. W ten sposób możemy wyróżnić poszczególne „rodzaje” spedytorów:

Spedytor główny – jest pierwszą osobą, z którą kontaktuje się zleceniodawca. Spedytor główny może zlecić wykonanie kolejnych działań spedytorom pośrednim lub zastępczym.

Spedytor pośredni – otrzymuje zlecenia od swoje przełożonego – spedytora głównego. Wykonuje on zadania w imieniu spedytora głównego na rachunek zleceniodawcy.

Spedytor zastępczy – tak jak w przypadku spedytora pośredniego – zastępczy otrzymuje dokładnie te same zadania, natomiast koszt jego usługi jest wliczony w stawkę spedycyjną, którą ustala zleceniodawca wraz ze spedytorem głównym.

Spedytor międzynarodowy – zajmuje się spedycją międzynarodową. Spedytor pracujący na tym stanowisku musi być zaznajomiony z przepisami transportowymi i celnymi obowiązującymi w innych krajach oraz z taryfami żeglugowymi i celnymi.

Spedytor celny – spedytor pracujący na tym stanowisku zgłasza przesyłki do odprawy celnej, jego zadnia przyjmują charakter agenta celnego.

Spedytor graniczny - spedytor graniczny wiąże się z odpowiednią lokalizacją, praca wykonywana jest przez osoby mieszkające w miastach znajdujących się przy granicy, w których znajduje się Urząd Celny. Głównym zadaniem osoby pracującym na tym stanowisku jest praca w charakterze agenta celnego, ale może również uczestniczyć w innych pracach takich jak: rozładunek czy przeładunek towaru.

Spedytor portowo-morski – spedytor pracujący w porcie morskim. Pracuje przy spedycji w transporcie morskim.

Spedytor wysyłkowy – przyjmuje zlecenia w miejscach gdzie fracht oddawany jest do dalszego transportu.

Spedytor odbiorczy – jak wskazuje nazwa, spedytor ten odpowiedzialny jest za odbiór ładunku i nadzoruje aby trafił on do odbiorcy.

Spedytor borderowy – nazywamy tak spedytora, który otrzymuje spis towarów wraz z listą ich odbiorców oraz nadzoruje te przesyłki zbiorowe.

Spedytor – praca z domu?

Na rynku pracy coraz częściej można zauważyć pojawiające się oferty pracy dla spedytora home office. Prace spedytora można wykonywać również w zaciszu swojego domu – należy jednak pamiętać, że sposób rozliczania przy takiej formie zatrudnienia może się różnić od podstawowego.

W większości przypadków spedytorzy pracujący z domu są rozliczani prowizyjnie.

Podsumowując

Spedytor to osoba, która powinna nieustannie się kształcić, rozwijać swoje umiejętności, na szczęście ma do tego szeroką paletę narzędzi w formie dodatkowych kursów i szkoleń, których na rynku jest mnóstwo.

Osoba na tym stanowisku musi mieć także świadomość, że przepisy ciągle się zmieniają, w związku z tym należy cały czas uaktualniać swoją wiedzę.

Zapisz się do darmowego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami o najnowszych szkoleniach.