[2023] Wózek widłowy a ładowarka teleskopowa

Do załadunku i rozładunku, a także przewożenia towarów z miejsca na miejsce można wykorzystywać wózki widłowe oraz ładowarki teleskopowe. Jakie cechy posiadają te urządzenia? Czym się od siebie różnią?

thumbnail
11 Kwietnia, 2023 · 11 min czytania
main photo

Czym jest wózek widłowy?

Wózek widłowy, czyli wózek jezdniowy podnośnikowy, jest niewielkim pojazdem przemysłowym, wyposażonym w napędzaną elektrycznie, rozwidloną platformę, przymocowaną z przodu.

Pozycję wideł można regulować w pionie, co umożliwia włożenie ich pod ładunek. Taka konstrukcja wózka pozwala na łatwe podniesienie materiałów i towarów, a także ich przemieszczenie w docelowe miejsce.

Wózki widłowe znajdują zastosowanie we wszystkich branżach i miejscach, w których istnieje potrzeba załadunku, rozładunku i przewiezienia towarów o znacznej masie na krótkie odległości. Zazwyczaj stosuje się wózki jezdniowe w obiektach magazynowych, w budownictwie oraz transporcie.

Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Najczęściej wykorzystywane typy wózków widłowych:

Wózek widłowy magazynowy

Typ wózka jezdniowego używany głównie do prac rozładunkowych i załadunkowych w magazynach, a także przemyśle lekkim. Wózki te świetnie nadają się do przenoszenia palet, paczek i innych ustabilizowanych materiałów. Używa się ich również do wyjmowania i transportu przedmiotów z samochodów dostawczych.

Charakteryzuje je kompaktowy rozmiar, niewielki promień skrętu oraz dobra zwrotność, co bardzo przydaje się w manewrowaniu po ciasnych powierzchniach magazynowych. Przeważnie wózek widłowy magazynowy jest napędzany przez akumulator elektryczny, a jego udźwig może wynosić od 1 tony do 5 ton.

Przeznaczony jest do użytku w pomieszczeniach, więc najlepiej radzi sobie na utwardzonym i równym podłożu. Widły wózka mogą być ustawione równolegle lub prostopadle do kabiny operatora, te o bocznym ustawieniu nazywane są wózkami wysokiego składowania ze względu na zwiększoną wysokość podnoszenia ładunków.

Wózek widłowy przemysłowy

Rodzaj wózka jezdniowego o zwiększonym udźwigu w stosunku do wózków magazynowych, napędzany najczęściej silnikiem spalinowym lub Diesla.

Stosowany głównie w zakładach produkcyjnych przemysłu ciężkiego, na placach budowy, w portach i fabrykach gdzie używa się go do transportu ciężkich materiałów i rozładowywania palet. Taki rodzaj wózka nadaje się do użytku na zewnątrz, dobrze radzi sobie w trudniejszym terenie i na nierównej powierzchni.

Inne wózki widłowe np. wózek ręczny paletowy unoszący (paleciak)

Wózek ten nie posiada kabiny kierowcy, natomiast wymaga, aby operator stał bezpośrednio za nim podczas obsługi.

Wózki tego typu najczęściej wykorzystuje się w sklepach wielkopowierzchniowych przy rozwożeniu towarów, w magazynach oraz hurtowniach. Udźwig i maksymalna wysokość podnoszenia towarów przez ten rodzaj wózka jest znacznie niższa niż w innych typach wózków widłowych.

Odniesienie do oferty na ładowarki teleskopowe

Czym jest ładowarka teleskopowa?

Nowoczesna ładowarka teleskopowa znana również jako „wózek jezdniowy podnośnikowy” to zwrotna jednostka hybrydowa, która łączy ze sobą możliwości podnoszenia ładunku jak w wózku widłowym, zasięg podnoszenia żurawia oraz funkcjonalność dźwigu i ciągnika.

Maszyny te są wyposażone w wysięgnik i ramię teleskopowe, które można wysunąć za pomocą hydrauliki, dzięki czemu operator nie musi regularnie zakładać i zdejmować przedłużek.

Ładowarka teleskopowa znajduje zastosowanie głównie w przemyśle ciężkim, rolnictwie, budownictwie, górnictwie i przy pracach renowacyjnych.

Szeroka gama specjalnie zaprojektowanych, wymiennych części osprzętu może być bezpiecznie przymocowana do końca wysięgnika za pomocą mechanizmu szybkiego zaczepu.

Prosta konstrukcja szybkiego zaczepu umożliwia operatorom bezpieczną i sprawną wymianę osprzętu w zależności od zadania, które ma zostać wykonane.

Jakie są rodzaje osprzętu do ładowarki teleskopowej?

  • Podwójne widły przymocowane do ramienia – takie same jak w innych wózkach widłowych umożliwiają ładowarce teleskopowej podnoszenie szerokiej gamy materiałów, w tym palet, drewna, rur i innych wielkogabarytowych materiałów.
  • Wysięgniki, wciągarki z hakiem – przekształcają ładowarkę teleskopową w zmodyfikowany żuraw do podnoszenia ładunków tam, gdzie konwencjonalne zęby wózka widłowego nie są wystarczające np. przy podnoszeniu luźnych materiałów budowlanych, w tym płynów, piasku lub innego niestabilnego ładunku. Można umieścić materiał w wiadrze, a następnie podnieść za pomocą wysięgnika żurawia.
  • Przystawki czerpakowe i łyżki – można je zamontować, aby umożliwić ładowarkom teleskopowym podnoszenie materiałów sypkich, takich jak piasek, a przystawka czerpakowa umożliwia załadowanie towarów do przystawki łyżki przed podniesieniem.
  • Ostrza i nabieraki, łyżki, zamiatarki, widły i różnego rodzaju chwytaki – mogą być wykorzystywane np. w rolnictwie do przenoszenia paszy dla zwierząt, materiałów sypkich i obornika, układania snopów siana, zbierania odpadów, transportu bel paszowych albo uprawy ziemi. Szeroka gama dostępnych produktów, w połączeniu z ładowarką teleskopową, może z powodzeniem zastąpić nawet najbardziej popularny w rolnictwie ciągnik z osprzętem.
  • Klatka robocza lub platforma – można przymocować do ładowarki teleskopowej, aby bezpiecznie podnosić pracowników w docelowe miejsce. Specjalny kosz spełni zadanie podestu dla osób pracujących na wysokościach i pozwoli na ukończenie przez nich prac.

Czym różni się ładowarka teleskopowa od wózka widłowego?

Możliwości drogowe i terenowe

Kluczową różnicą między poszczególnymi pojazdami jest używany przez nie rodzaj paliwa. Wózki widłowe są pod tym względem bardziej zróżnicowane. Istnieją modele korzystające z silnika niskoprężnego zasilanego benzyną lub gazem ciekłym LPG i takie z silnikiem wysokoprężnym zasilanego olejem napędowym, bądź też elektryczne, zasilane z baterii akumulatorów.

Ładowarki teleskopowe są obecnie zasilane głównie za pomocą oleju napędowego. Dostępne są też wersje, które działają na energię elektryczną. Takie ładowarki są bardziej ekologiczne i nadają się do pracy w pomieszczeniach i innych miejscach, gdzie niska emisja spalin ma duże znaczenie.

Wózek widłowy ze względu na swoje cechy konstrukcyjne i uwarunkowania prawne zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o ruchu drogowym nie może zostać dopuszczony do ruchu drogowego i nie może poruszać się po drogach publicznych.

Ładowarka teleskopowa jest traktowana jako typowy pojazd mogący poruszać się po drogach publicznych, dzięki czemu można bezpiecznie i łatwo transportować towary podczas rozładunku, z samochodów dostawczych lub między miejscami pracy.

Większość standardowych wózków jest przeznaczona do użytku w pomieszczeniach na krótkich dystansach i równej powierzchni. Chociaż na rynku dostępne są też wózki przemysłowe i terenowe, które umożliwiają obsługę w błocie, śniegu, a nawet na lodzie.

Ładowarki teleskopowe są wyposażone w potężny silnik i duże, solidne opony, które są w stanie wspierać podnoszenie i daleki transport ciężkich ładunków. Taka konstrukcja ładowarki zapewnia łatwe poruszanie się po grząskim i nierównym terenie często spotykanym na placach budowy, w gospodarstwach rolnych i kopalniach.

Udźwig i bezpieczeństwo

Z pomocą ładowarki teleskopowej można podnosić ogromne ciężary. Udźwig tych urządzeń wynosi od 2 do 21 ton. Z łatwością radzą sobie z obsługą ciężkich palet (nawet kilku na raz) lub wielkogabarytowych ładunków.

Standardowe wózki widłowe mogą podnieść ładunek o ciężarze do 8 ton, specjalne rodzaje mogą mieć większy udźwig.

Ładowarki teleskopowe są w stanie poruszać się po przekątnej i w poziomie co umożliwia im podnoszenie i transportowanie ładunków, których nie byłby w stanie podnieść standardowy wózek widłowy.

Wózki widłowe są jednowymiarowe pod względem możliwości poruszania, operator musi jechać do przodu lub do tyłu, aby podnieść ładunek. W porównaniu do ładowarek teleskopowych, wózki widłowe są mniej wszechstronne – można nimi podnosić ładunek jedynie pionowo.

Kabina operatora wózka widłowego przeważnie jest otwarta, posiada jednak metalową ramę i kratkę ochronną zabezpieczającą operatora wózka przed wypadkami i spadającym ładunkiem.

Ładowarki teleskopowe są wyposażone najczęściej w intuicyjny panel sterowniczy oraz przeszkloną, wyciszoną kabinę, która gwarantuje dobre pole widzenia i ochronę przed hałasem. Nawet w przypadku przewrócenia się czy upadku elementów ładunku na kabinę, zostaje zapewnione maksymalne bezpieczeństwo pracy.

Na nierównym podłożu osie ładowarki teleskopowej są odpowiednio poziomowane, a środek ciężkości jest zlokalizowany w bezpiecznym oddaleniu od przedniej części maszyny. Boczne podpory stabilizujące, które można wysunąć z jednostki, rozkładają ciężar i zapewniają dodatkową stabilność. Dzięki czemu podnoszenie ciężkich ładunków nie grozi wywróceniem.

Wózki widłowe posiadają przeciwwagę umieszczoną w tylnej części maszyny, która zapewnia równowagę podczas przewożenia przedmiotów przeciążających przód wózka. Przy podniesionym ładunku wózek jest jednak dość niestabilny, dlatego należy odpowiednio kontrolować położenie środka ciężkości.

Szczególną ostrożność należy zachować przy takich manewrach jak zjazd z rampy, branie zakrętu z dużą szybkością, jazda po nierównym terenie lub z wysoko podniesionym ładunkiem, ponieważ mogą się one zakończyć wypadkiem.

Gabaryty i zasięg

Dzięki zwiększonej zwrotności, ładowarki teleskopowe są w stanie łatwo uzyskać dostęp do nietypowych kątów i ciasnych przestrzeni, a wysuwany wysięgnik czyni je idealnym rozwiązaniem do obsługi materiałów w ograniczonych terenach, kiedy niepraktyczne jest umieszczanie maszyny obok materiałów lub pożądanej strefy zrzutu ładunku.

Wózki widłowe pracują wyłącznie pionowo, podczas gdy ładowarki teleskopowe mają bardziej wszechstronny zestaw ruchów, mogą też sięgać dalej i wyżej, niż standardowe wózki widłowe, których zasięg ogranicza się do długości wideł i możliwości podnośnika.

Wózki widłowe są kompaktowe, dzięki czemu można je szybciej i łatwiej transportować. Są idealnym rozwiązaniem w wąskich przestrzeniach, zwłaszcza w magazynach, hurtowniach i fabrykach, które wymagają manewrowania czymś mniejszym i przekładania rzeczy na niewielkich wysokościach. Nadają się do przenoszenia ładunków na krótszych dystansach np. między półkami, pojazdami i placówkami.

Ładowarka teleskopowa, to zdecydowanie większe urządzenie, które najlepiej sprawdza się podczas użytkowania na zewnątrz. Ma większy korpus, aparaturę i rozstaw osi. Ładowarki teleskopowe nadają się do transportu towarów na większe odległości, których wózek widłowy nie jest w stanie pokonać. Wyposażone są one w wysięgnik teleskopowy, który umożliwia podnoszenie ładunków na duże wysokości, sięgające nawet 30 metrów.

Uniwersalność

Dzięki możliwości zastosowania dodatkowego osprzętu, ładowarki teleskopowe mogą pełnić funkcje wielu różnych innych pojazdów np. kosiarki, pługa, traktora, dźwigu, wózka jezdniowego, a nawet platformy roboczej dla osób pracujących na wysokościach. Ładowarka teleskopowa staje się uniwersalną maszyną do różnych zadań, zdolną do przenoszenia bloków betonowych, palet, prętów stalowych i wielu innych.

Tradycyjne wózki widłowe również mają opcję wyposażenia w różnego rodzaju osprzęt. Można użyć chwytników do transportu np. kartonowych pudeł czy beczek lub zmienić taki wózek w pług do odśnieżania. Jednak rodzajów osprzętu do wózków widłowych jest zdecydowanie mniej niż dla ładowarek teleskopowych. Wynika to z ograniczonej funkcjonalności wózków widłowych.

Odniesienie do oferty na ładowarki teleskopowe

Jak zdobyć uprawnienia na ładowarkę teleskopową w 2023?

Aby móc obsługiwać ładowarkę teleskopową, konieczne jest posiadanie specjalistycznych kwalifikacji, potwierdzonych stosownym zaświadczeniem.

Kwalifikacje można zdobyć biorąc udział w kursie z obsługi podnośnikowych wózków jezdniowych specjalizowanych. Po jego ukończeniu przystępuje się do państwowego egzaminu, zdawanego przed komisją UDT (Urzędu Dozoru Technicznego).

Podczas egzaminu kandydatów czeka część teoretyczna i praktyczna. Osoba, która zda obie części, otrzymuje plastikową legitymację wystawioną przez Urząd Dozoru Technicznego, potwierdzającą uzyskanie uprawnień.

Uprawnienia na ładowarki teleskopowe 2023 – jakie wymagania trzeba spełnić?

Aby zostać operatorem ładowarki teleskopowej należy:

  • mieć ukończone 18 lat;
  • posiadać wykształcenie minimum podstawowe;
  • nie mieć przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora wózka widłowego (potwierdzone orzeczeniem lekarskim);
  • ukończyć kurs dla operatorów wózków widłowych;
  • zdać egzamin państwowy.

Jaki sprzęt można obsługiwać po zdanym egzaminie na ładowarkę teleskopową w 2023?

Aktualnie, według UDT, wymienia się dwa rodzaje uprawnień do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych:

  • Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem (upoważnia również do obsługi wszystkich pozostałych tego typu wózków, wyposażonych w mechaniczny napęd podnoszący).
  • Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, dawniej zaliczane do kategorii II WJO (czyli wózki podestowe, boczne i czołowe) oraz III WJO (czyli wózki zdalnie sterowane i prowadzone). Wyjątkiem są tutaj wózki z wysięgnikiem i wózki z osobą obsługującą, która jest podnoszona wraz z ładunkiem urządzenia.

W celu obsługi ładowarki teleskopowej należy uzyskać szerszy zakres powyższych uprawnień, czyli te obejmujące wózki jezdniowe specjalizowane ze zmiennym wysięgnikiem.

Zarobki operatora ładowarki teleskopowej 2023

Średnie miesięczne wynagrodzenie operatora ładowarki teleskopowej w 2023 najczęściej jest w okolicach 5530 złotych brutto, jednak najlepiej zarabiający pracownicy na tym stanowisku mogą liczyć na pensje w wysokości nawet ponad 7200 złotych brutto.

Ile zarabia operator wózka widłowego w 2023?

Różne źródła podają, że aktualnie operatorzy wózków widłowych w 2023 zarabiają średnio około 4690 złotych brutto miesięcznie. W wielu zakładach pracy operatorzy wózków widłowych i podnośników teleskopowych mogą liczyć także na dodatkowe świadczenia w postaci premii, rozwiniętych programów socjalnych, prywatnej opieki medycznej czy specjalnego ubezpieczenia na życie.

Zapisz się do darmowego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami o najnowszych szkoleniach.