Zarobki doradcy ADR 2020. 4 fakty które musisz znać.

Sprawdź jakich zarobków możesz spodziewać się na stanowisku doradcy ADR, jakie czynniki wpływają na wysokość stawek oraz jak wyglądają zarobki w zależności od wielkości firmy.

thumbnail
18 Sierpnia, 2020 · 4 min czytania
main photo

Zarobki doradcy ADR, jak w większości innych zawodów, zależą od wielu czynników. Trudno jest więc uogólniać i podać jedną konkretną stawkę, której można się spodziewać na tym stanowisku.

Dlatego, szukając informacji o zarobkach, warto zapoznać się ze specyfiką tego zawodu aby być świadomym czego można się spodziewać podejmując taką pracę.

Na tej podstawie podjąć realną decyzję na jakie stawki warto się godzić a na jakie nie.

Czynniki jakie wypływają na wysokość zarobków doradcy ADR

Wysokość zarobków regulują takie czynniki jak:

  • staż pracy, jeśli jest długi to pośrednio wpływa to na większą liczbę stałych klientów oraz większe doświadczenie, które z kolei ma wpływ na organizację pracy. Doradca ADR nie musi być związany z jedną firmą, może być zatrudniony w kilku spółkach. Lepsza organizacja pracy w tym wypadku przyczynia się do możliwości współpracy z większą liczbą klientów a dzięki temu zarobki rosną.
  • wykształcenie, przy większych firmach lub w przypadku transportu kombinowanego międzykontynentalnego dostawy często są dostarczane różnymi drogami, np. lądową i lotniczą, wtedy może być mile widziane doradztwo RiD (transport kolejowy), IMDG (morski), IATA (lotniczy). W takich przypadkach dodatkowe uprawnienia podnoszą wartość pracownika dla pracodawcy, tym samym pensum jest wyższe
  • wielkość firmy, ilość pracowników, których doradca będzie miał pod opieką. Większa ilość pracowników to więcej czasu poświęconego na szkolenia, konsultacje. Taka firma ma więcej zleceń co za tym idzie roczny raport staje się bardziej skomplikowany. Oczywiste jest, że doradca w takich warunkach otrzyma większe wynagrodzenie niż przy współpracy z jednoosobową firmą

Stawki na stanowisku doradcy ADR DGSA

Przyjmuje się, że średnie łączne zarobki na tym stanowisku w Polsce to ok. 3700 zł netto miesięcznie, ale mogą być one mniejsze lub większe i sięgać 8000 zł albo i więcej dla doświadczonych pracowników w dużych spółkach, na stanowiskach kierowniczych.

Chcąc skorzystać z usług doradcy, przewoźnik towarów niebezpiecznych, musi się liczyć z kosztem od 100 zł. do 200 zł miesięcznie za jeden pojazd. Przyjmując stawkę 100 zł daje to rocznie przychód 1200 zł za jeden pojazd. Im więcej pojazdów pod opieką, tym większe zarobki.

Jest to uogólnienie, ponieważ dla firm jednoosobowych z jednym pojazdem stawka bywa obniżana, lub w drodze negocjacji między stronami ulega zmianie. Jeśli chodzi o nadawców i odbiorców ceny zaczynają się od 150 zł i ciężko ocenić do jakiego pułapu sięgają.

Kto ustala wykość zarobków?

Stawki nie są ustandaryzowane , każdy doradca sam je określa i tak, mogą się one wahać od kilkudziesięciu złotych miesięcznie dla małych pojedynczych przewoźników po kilka tysięcy dla przewoźników posiadających dużą flotę.

Charakter pracy jest różny , można świadczyć swoje usługi jako firma zewnętrzna. Posiadanie własnej działalności generuje koszt, ponadto powstaje konieczność dojeżdżania do pracodawcy.

Dojazd do kilkudziesięciu firm rozsianych w dużych odległościach od siebie może okazać się nieopłacalny albo fizycznie niemożliwy rok ma przecież średnio tylko 250 dni roboczych. Dlatego w takim wypadku wszystkie koszty i zyski trzeba przeanalizować i na tej podstawie podjąć decyzję co do wartości świadczonych usług.

Doradca ADR a male i średnie firmy

W mniejszych firmach doradcą może być również pracownik takiej firmy, który dodatkowo zajmuję się ADR.

Jeśli będzie on kontrolował jeden samochód dostawczy zakres jego pracy w ciągu roku jest minimalny, może się okazać że pracodawca zaproponuje np. 50 zł miesięcznie.

Im więcej aut kontroluje doradca i im więcej czasu przez to poświęcą na pracę tym większe jego zarobki. Dlatego chcąc zwiększać swoje dochody warto pomyśleć o współpracy z kilkoma firmami lub dużą firmą logistyczną.

Podsumowując, doradca ds. transportu ładunków niebezpiecznych (doradca ADR) zarabia średnio 100 zł miesięcznie za jeden pojazd . Daje to około 1200 zł rocznie za jeden pojazd. Nie jest to jednak stawka gwarantowana, jest to uśredniona kwota.

Realne zarobki zależą od wielu czynników wspomnianych wcześniej, z którymi trzeba się liczyć przy ustalaniu stawki. Mogą być one wyższe lub niższe od podanej kwoty.

Średnia pensja miesięczna w Polsce na stanowisku doradcy wynosi 3700 zł netto miesięcznie czyli średnio doradca ma pod opieką około 37 pojazdów. Należy pamiętać że są to wartości uśrednione i aby lepiej ocenić swoje przyszłe zarobki należy zapoznać się z wszystkimi czynnikami mającymi na nie wpływ.

Zapisz się do darmowego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami o najnowszych szkoleniach.