Spis treści
Czym jest Profil Kierowcy Zawodowego (tzw. Profil PKZ)?
Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ) jest dokumentem, który wydaje Wydział Komunikacji Transportu odpowiedni ze względu na miejsce zamieszkania (ten sam organ, w którym uzyskuje się Profil Kandydata na Kierowcę PKK).
Aby uzyskać profil kierowcy zawodowego należy udać się do Starostwa. PKZ przybiera formę elektroniczną (dane zapisywane są w systemie teleinformatycznym) i jest indywidualnym numerem nadawanym każdemu kierowcy zawodowemu.
W PKZ można znaleźć informacje o wszelkich świadectwach kwalifikacji zawodowej, karcie kierowcy oraz aktualnych orzeczeniach lekarskich i psychologicznych, które są niezbędne do wykonywania zawodu kierowcy.
Uzyskanie PKZ pozwala na rozpoczęcie szkolenia w ośrodku oraz szybką identyfikację danych osoby, która chce uzyskać lub wymienić prawo jazdy z wpisem kodu 95.
Dlaczego został wprowadzony Profil Kierowcy Zawodowego?
Profil Kierowcy Zawodowego w głównej mierze ułatwia kontrolę nad przeprowadzaniem szkoleń oraz wszystkich procesów z nimi związanych. Ośrodki szkoleniowe zobowiązane są przed szkoleniem pobrać PKZ w systemie elektronicznym.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2023 roku w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wykonujących przewóz drogowy, przeprowadzane szkolenia muszą spełniać szereg wymagań dotyczących między innymi formy kształcenia czy liczby godzin. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nadużyć w stosowaniu przepisów wojewoda ma możliwość cofnięcia świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Dzięki PKZ możliwa jest znacznie szybsza komunikacja na linii ośrodek szkoleniowy - starostwo powiatowe.
Głównym powodem, dla którego zdecydowano się wprowadzić dokument była potrzeba przeciwdziałania nielegalnemu drukowaniu Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej.
Pierwsze profile zostały wydane w kwietniu 2022 roku co pozwoliło na zaprzestanie w znacznym stopniu nielegalnych praktyk, które prowadziły do poważnych naruszeń. Aktualizacja ustawy skutecznie ograniczyła proceder do minimum, m.in. dzięki możliwości przeprowadzenia weryfikacji przy użyciu PKZ.
W rezultacie, system nie tylko zwiększa bezpieczeństwo na drogach ale także podnosi standardy zawodowe kierowców, co ma kluczowe znaczenie dla całej branży transportowej.
Jak uzyskać Profil Kierowcy Zawodowego w wydziale komunikacji?
Uzyskanie PKZ nie jest procesem skomplikowanym. W pierwszej kolejności należy udać się na badania lekarskie a następnie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Kolejnym krokiem, który należy wykonać jest złożenie wniosku o wydanie PKZ w wybranym Wydziale Komunikacji i Transportu.
Kompletna dokumentacja do uzyskania PKZ:
- wniosek o PKZ,
- badania psychologiczne i lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych oraz psychologicznych do wykonywania pracy kierowcy,
- wyraźne, kolorowe zdjęcie w rozmiarze 3,5 x 4,5 cm, przedstawiające twarz od frontu (takie jak w przypadku wyrabiania dowodu osobistego/paszportu),
- prawo jazdy (min. kat. B, jednak w przypadku okresowego szkolenia konieczne jest przedstawienie kat. C lub D),
- dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub karta pobytu),
- opłata za wydanie prawa jazdy.
Jak wysłać wniosek o wydanie PKZ przez Internet?
Istnieje możliwość przedłożenia wniosku o utworzenie Profilu Kierowcy Zawodowego przez Internet. Dokumenty można złożyć przez nowoczesny system ePUAP, gdzie konieczne będzie podpisanie się tzw. podpisem zaufanym.
Ile kosztuje wydanie wniosku o PKZ?
Wyrobienie profilu PKZ jest bezpłatne. Jedynym kosztem jakim jest obciążony kandydat w urzędzie jest opłata za wydanie prawa jazdy. Opłaty w wysokości 100 zł należy dokonać w kasie wydziału komunikacji, bądź za pomocą przelewu.
Do 2023 roku opłata wynosiła 100,50 PLN ze względu na dodatkową opłatę ewidencyjną. Przepis dotyczący opłaty ewidencyjnej został zniesiony 1 lipca 2023 roku na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
W przypadku obcokrajowców opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 150 zł. Bez dokonania opłaty nie ma możliwości uzyskania prawa jazdy z wpisem kodu 95.
Ile ważny jest dokument PKZ?
Profil kierowcy zawodowego (PKZ) to dokument, który nie posiada ściśle określonej daty ważności. W profilu zawarte są informacje dotyczące przeprowadzonych badań lekarskich i psychologicznych, których ważność to maksymalnie 5 lat.
W momencie, gdy osoba posiadająca PKZ nie przystąpi do szkolenia przed upływem tego okresu, konieczne jest dostarczenie do odpowiedniego urzędu (tego, który wydał profil) aktualnych badań w celu aktualizacji profilu.
Wartym zapamiętania jest również fakt, że PKZ jest przypisany do pojedynczego szkolenia i nie można jednocześnie zrealizować dwóch szkoleń, np. szkolenia okresowego na kategorię C oraz kwalifikacji wstępnej na kategorię D.
Wydany numer PKZ traci swoją ważność w momencie ukończenia konkretnego kursu. Odnosząc się do szkoleń okresowych, realizowanych co 5 lat, konieczne jest uzyskanie nowego numeru PKZ.
Jak długo czeka się za wydaniem PKZ?
Czas oczekiwania na wydanie PKZ jest zależny od spełnienia podstawowych wymogów formalnych. Jeśli spełni się wszystkie wymogi - dostarczy wszystkie niezbędne dokumenty, czas oczekiwania wynosi około 2 dni roboczych.
W praktyce jednak, jeżeli wnioskodawca osobiście wstawi się w urzędzie, dokument ten może zostać wydany "od ręki" - często już w ciągu 10 minut od momentu złożenia wniosku.
Co w przypadku zgubienia numeru PKZ?
W przypadku zgubienia dokumentu, należy skontaktować się z odpowiednim organem administracji, który wydał ten dokument w celu ponownego jego otrzymania. W niektórych przypadkach możliwe jest również otrzymanie tego numeru od ośrodka szkolenia kierowców, który przeprowadzał szkolenie.
Dotyczy to głównie sytuacji, gdy po zakończonym szkoleniu (zapisując się na egzamin państwowy - w przypadku kwalifikacji wstępnej lub wstępnej przyspieszonej) numer zaginie.
Do czego potrzebny jest PKZ?
Od 6 kwietnia 2022 roku Profil Kierowcy Zawodowego stał się niezbędnym dokumentem umożliwiającym uczestnictwo w szkoleniach potrzebnych do wykonywania zawodu kierowcy. Co więcej, bez PKZ nie ma możliwości przystąpienia do egzaminu.
PKZ zawiera takie informacje, jak:
- zrealizowane badania,
- uzyskane uprawnienia związane z zawodem kierowcy.
Ogromną zaletą wprowadzenia Profilu Kierowcy Zawodowego jest fakt, że kandydat może zdobywać dalsze kwalifikacje i uprawnienia, bez konieczności okazywania za każdym razem dokumentów potwierdzających ukończenie danego szkolenia. To znacznie przyspiesza procesy egzaminacyjne oraz sposób weryfikacji kandydatów.
Numer identyfikacyjny zawarty w PKZ umożliwia rozpoczęcie kursów kwalifikacji zawodowej w ośrodku szkoleniowym:
- kurs kwalifikacji wstępnej,
- kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej,
- kwalifikacji wstępnej uzupełniającej,
- szkolenie okresowe kierowców.
Dowiedz się jak wygląda kurs na przewóz rzeczy oraz kurs na przewóz osób.