Spis treści
Ile zarabia monter fotowoltaiki w 2025?
Praca w branży odnawialnych źródeł energii może mieć różny charakter. Jednym z najpopularniejszych zawodów w tej branży to monter systemów fotowoltaiki, który zajmuje się kompleksowym podłączeniem modułów PV do instalacji energetycznej dowolnego budynku.
W Polsce monter paneli fotowoltaicznych na umowie o pracę zarabia średnio 6000 złotych brutto miesięcznie. Takie zarobki dotyczą jednak osób, które dopiero zaczynają swoją karierę na tym stanowisku.
Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych, można zarabiać kwoty znacznie wyższe, które będą uzależnione wyłącznie od liczby przyjętych dotychczas zleceń.
Pracownicy posiadający odpowiednio wysokie kwalifikacje potwierdzone kursami, a także doświadczenie w branży mogą zarabiać nawet do 15 tys. złotych brutto co miesiąc.
Oczywiście im popularniejszy region kraju, tym wyższe zarobki. Pracując jako monter w pobliżu większych miast, można zarobić nawet o połowę więcej, aniżeli w małych miejscowościach.
W 2025 roku minimalne zarobki osób rozpoczynających pracę na tym stanowisku nie są niższe niż 5500 złotych brutto. Osoby posiadające niezbędne kwalifikacje i ukończony komplet kursów mogą zarabiać nawet ponad 10 tys. złotych brutto miesięcznie.

Od czego zależą zarobki montera fotowoltaiki?
Dokładna analiza zarobków montera systemów fotowoltaicznych jest bardzo ważna, szczególnie dla osób, które poważnie myślą o zmianie miejsca zatrudnienia. W Polsce jako monter fotowoltaiki można otrzymywać naprawdę godziwe wynagrodzenie.
To nawet 5-cyfrowe kwoty, choć wiele zależy od zaangażowania danej osoby. Zarobki montera fotowoltaiki są uzależnione od kilku czynników, a mianowicie:
- miejsce pracy, a dokładniej region;
- doświadczenia, umiejętności i kwalifikacji;
- rodzaju umowy z pracodawcą;
- zakres obowiązków;
- stanowiska.
To właśnie od tych wyżej wymienionych czynników, zależne są zarobki montera fotowoltaiki. Co więcej, sporo zależy od tego, jakiego rodzaju umowa została podpisana z pracodawcą. Osoby młode podpisujące umowę zlecenie lub o dzieło mogą zarobić nieco więcej, aniżeli specjaliści pracujący na podstawie umowy o pracę lub B2B.
Jest wiele kwestii, które determinują wysokość zarobków na stanowisku fotowoltaiki. To ile zarabia taki specjalista, w dużej mierze zależy też od tego, jak mocno pracownik angażuje się w powierzone mu obowiązki.
Im wyższy poziom efektywności realizowanych prac, tym lepsze mogą być dochody. Podsumowując: można powiedzieć, że zarobki, jakie osiąga monter fotowoltaiki, uzależnione są wyłącznie od zaangażowania, wiedzy, doświadczenia oraz regionu, w którym monter zostanie zatrudniony.
Kto nadaje się na to stanowisko?
Na stanowisko montera systemów fotowoltaicznych może aplikować praktycznie każdy, kto ma odpowiednie umiejętności oraz kwalifikacje. Do pracy w tym zawodzie przydadzą się takie cechy, jak:
- tężyzna fizyczna;
- doświadczenie w zakresie elektryki i elektroniki;
- wysoce rozwinięte umiejętności manualne;
- brak lęku wysokości – moduły PV często montowane są na wysokich dachach;
- wiedza z zakresu fotowoltaiki i zasady działania systemu;
- umiejętności interpersonalne, szczególnie potrzebne do kontaktu z klientem;
- punktualność;
- rzetelność w wykonywaniu powierzonych działań.
Każdy, kto zastanawia się nad karierą jako monter fotowoltaiki, powinien też odbyć niezbędne szkolenia oraz kursy z zakresu montażu i działania modułów PV. Tylko w ten sposób można możliwie szybko znaleźć pierwszą pracę w tym zawodzie i zdobyć doświadczenie, niezbędne do dalszego awansu i zwiększania swoich kwalifikacji jako montera paneli fotowoltaicznych.

Jak zostać monterem fotowoltaiki i zacząć zarabiać?
Aby zostać wykwalifikowanym monterem fotowoltaiki, trzeba zdobyć nie tylko kompleksową wiedzę z zakresu systemów fotowoltaicznych oraz branży OZE. W Polsce monterem fotowoltaiki może zostać każdy, kto spełni określone wymogi prawne, a mianowicie:
- Certyfikat UDT, który jest ważny przez okres 5 lat. Ten informuje o posiadaniu przez konkretną osobę kwalifikacji niezbędnych do instalowania systemów odnawialnych źródeł energii: fotowoltaiki, ekologicznych pieców oraz nowoczesnych systemów grzewczych.
- Kurs instalatora mikrourządzeń – należy go ukończyć w akredytowanej placówce, a w terminie do 12 miesięcy po zakończonym kursie zdobyć pozytywny wynik z państwowego egzaminu sprawdzającego nabyte umiejętności.
- Uprawnienia SEP – mowa tu o uprawnieniach z kategorii E i D o odpowiednim zakresie, co daje gwarancję, że specjalista może bezpiecznie obchodzić się z prądem i instalacjami elektrycznymi.
Wyżej wymienione elementy to podstawowe uprawnienia, jakie należy zdobyć, aby rozpocząć pracę instalatora fotowoltaiki. Bez ukończonych kursów certyfikujących nie można podjąć się takiego zawodu – głównie ze względu na konieczność pracy w trudnych warunkach oraz takich zagrażających życiu, czyli w pobliżu instalacji elektrycznych o wysokim napięciu i natężeniu prądu.
Czy warto zostać monterem fotowoltaiki w 2025?
Zdecydowanie warto podjąć się zatrudnienia w zawodzie montera fotowoltaiki – oczywiście po spełnieniu niezbędnych wymogów prawnych odnoszących się do certyfikatów, jakie powinien mieć specjalista na tym stanowisku.
Praca montera modułów PV i kompletnych systemów odnawialnych źródeł energii jest wysoce wymagająca, a często także niebezpieczna – ze względu na pracę na wysokościach oraz w pobliżu wysokiego napięcia elektrycznego.
Warto jednak zdecydować się na zmianę miejsca zatrudnienia czy nawet całkowite przebranżowienie się do kategorii odnawialnych źródeł energii. Jako instalator fotowoltaiki można zarabiać naprawdę duże pieniądze – oczywiście zależnie od doświadczenia, umiejętności oraz kwalifikacji.
Co więcej, praca montera fotowoltaiki wymaga ciągłego obycia z nowoczesnymi technologiami, a więc i nieustającego szkolenia się w zakresie montażu, jak i obsługi nowoczesnych systemów OZE.
Praca montera systemów fotowoltaiki jest wymagająca, ale i pozwala na osiągnięcie wysokich zarobków. Decydując się na pracę montera modułów PV, można stale poszerzać zakres swoich umiejętności oraz kwalifikacji, a to przekłada się na wyższe zarobki.