Spis treści
Jak wygląda egzamin na wózki widłowe w 2023?
Przed przystąpieniem do egzaminu na operatora wózka widłowego należy złożyć wniosek do UDT oraz wnieść opłatę egzaminacyjną. Termin egzaminu zostaje wyznaczony zazwyczaj na czas od 2 do 3 tygodni po złożeniu wniosku. Na egzamin należy zabrać ze sobą dowód osobisty w celu potwierdzenia przez inspektorów tożsamości zdającego.

Jak wygląda teoretyczny egzamin na wózki widłowe w 2023?
Teoretyczny egzamin na wózki widłowe 2023 jest testem jednokrotnego wyboru, w formie pisemnej lub elektronicznej, obejmującym zagadnienia dotyczące odpowiedniej kategorii urządzeń transportu bliskiego.
Forma i zasady testu na wózki widłowe:
Urząd Dozoru Technicznego udostępnia przykładowe pytania stosowane w czasie części teoretycznej, znajdują się wśród nich zagadnienia dotyczące:
- pytania z czterema odpowiedziami do wyboru (jedna prawidłowa odpowiedź);
- 15 pytań z wiedzy ogólnej i szczegółowej (specjalistyczne pytania zależne od rodzaju kwalifikacji);
- 5 pytań dotyczących diagramów udźwigu (zależność między wysokością podnoszenia, odległością środka ciężkości i masą ładunku, pokazana w formie graficznej);
- zestawy pytań dobierane losowo;
- czas trwania – maksymalnie pół godziny na przygotowanie odpowiedzi na wszystkie zadane pytania;
- przyjmuje się, że egzamin zostaje zaliczony, jeśli na co najmniej 11 pytań zostanie udzielona poprawna odpowiedź;
- negatywny wynik z części teoretycznej uniemożliwia podejście do części praktycznej.

Urząd Dozoru Technicznego udostępnia przykładowe pytania stosowane w czasie części teoretycznej, znajdują się wśród nich zagadnienia dotyczące:
- ustawy o dozorze technicznym;
- zaświadczeń kwalifikacyjnych;
- typów wózków jezdniowych;
- wymagań dla operatorów obsługujących urządzenia techniczne;
- dokładnej budowy wózka widłowego (konserwacja, naprawa, zagadnienia elektryczne, mechaniczne i hydrauliczne);
- obsługi wózka, czynności wykonywane przed rozpoczęciem pracy, w jej trakcie oraz po jej zakończeniu;
- zasad konserwacji wózka widłowego;
- przepisów BHP;
- diagramów udźwigu wózka widłowego.
Jak wygląda praktyczny egzamin na wózki widłowe w 2023?
Praktyczna część egzaminu składa się z dwóch części i trwa około godziny. W celu uzyskania pozytywnego wyniku należy prawidłowo wykonać wszystkie zadania i manewry bezpośrednio przed komisją UDT.
Część pierwsza:
- zaprezentowanie w sposób bezpieczny jednej czynności z zakresu OTC (omówienie zagadnień dotyczących codziennej obsługi wózka widłowego i kontroli stanu technicznego pojazdu);
- zakres możliwych czynności obsługi technicznej codziennej OTC zawarty jest w instrukcji eksploatacji urządzenia;
- nie ma możliwości poprawy czynności OTC, pomyłka jest równoznaczna z negatywnym wynikiem egzaminu.
Część druga:
- zadanie praktyczne (jazda z paletą po wyznaczonym torze);
- wymaga wykazania się umiejętnością płynnej i swobodnej, a jednocześnie bezpiecznej jazdy wózkiem widłowym;
- obejmuje przygotowanie do pracy, podnoszenie, przewożenie oraz opuszczenie materiałów i zaparkowanie;
- manewrowanie wózkiem widłowym np. między pachołkami powinno odbyć się w sposób bezkolizyjny;
- komisja egzaminacyjna ocenia prawidłowość wykonywanych manewrów i czynności związanych z praktyczną obsługą wózka widłowego;
- wystąpienie dwóch błędów lub niewykonanie zadania praktycznego kończy część praktyczną egzaminu wynikiem negatywnym;
- w przypadku spowodowania sytuacji potencjalnie niebezpiecznej, wypadku lub innej nieprawidłowości bezpośrednio wpływającej na bezpieczeństwo egzamin zostaje przerwany, a jego wynik uznaje się za negatywny.
Należy wykazać się znajomością zasad BHP i uwzględnić je podczas zdawania obu części egzaminu. Decyzja UDT w sprawie wyniku egzaminu ogłaszana jest bezpośrednio po jego zakończeniu. Po zaliczeniu egzaminu na wózki widłowe oczekiwanie na zaświadczenie kwalifikacyjne, w formie plastikowej legitymacji, trwa 2-3 tygodnie.

Ważność uprawnień na wózki widłowe za granicą
Posiadanie uprawnień do prowadzenia wózków widłowych znacznie ułatwia znalezienie zatrudnienia w kraju oraz w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Zaświadczenie kwalifikacyjne wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego jest ważne jedynie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak inne państwa mogą uznawać certyfikaty i kwalifikacje nadane przez UDT.
W przypadku chęci podjęcia zatrudnienia poza granicami Polski obowiązują przepisy krajowe danego państwa lub dyrektywa 2005/36/WE z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych ważna w:
- państwach członkowskich Unii Europejskiej;
- krajach członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia, Liechtenstein);
- Konfederacji Szwajcarskiej.
We wszystkich państwach uczestniczących w procesie wzajemnego uznawania kwalifikacji zostały stworzone Punkty Kontaktowe, dzięki którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat przepisów obowiązujących podczas transferu uprawnień.
W zależności od kraju mogą istnieć różnice w procedurze przeprowadzania postępowań zatwierdzania kwalifikacji. Ubieganie się o pracę operatora wózka widłowego za granicą wiąże się z koniecznością tłumaczenia dokumentów i przedstawienia ich odpowiedniemu organowi.
Warto przełożyć na język obcy zarówno zaświadczenie kwalifikacyjne, jak i program kursów zawierający szczegółowy opis godzin praktyki i teorii, aby zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania uprawnień w danym państwie.
Jeżeli forma zajęć praktycznych i teoretycznych lub ilość godzin nauki będzie niewystarczająca, zagraniczny pracodawca może wymagać, aby przyszły pracownik doszkolił się w jakimś obszarze lub zdobył dodatkowy certyfikat.
Rodzaj podejmowanej działalności ma wpływ na procedurę potwierdzenia uprawnień w sytuacji, gdy uzyskane kwalifikacje wskazują na zawód nieregulowany, to pracodawca decyduje o ich uznaniu i przyjęciu pracownika z kraju Unii Europejskiej.
Podczas wykonywania pracy okazjonalnie lub tymczasowo i posiadania prawa do wykonywania zawodu w jednym z państw członkowskich UE zazwyczaj wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie o posiadanych uprawnieniach i pokazać przetłumaczony certyfikat zatrudniającemu.
W przypadku wykonywania zawodu, w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej przez dłuższy okres czy też chęci założenia własnej działalności poza polskimi granicami, należy przetłumaczyć i przedstawić pracodawcy całą dokumentację związaną z wyuczonym zawodem.
Jeżeli kwalifikacje i uprawnienia zostały nabyte w zawodzie regulowanym, to muszą zostać uznane w innym kraju. Wymogiem ich uznania jest przedstawienie przetłumaczonych najważniejszych certyfikatów i dokumentów.
Tłumaczenie powinno być wykonane przez tłumacza przysięgłego lub wydane przez UDT w obcym języku, ponieważ ma również za zadanie udowodnienie prawdziwości posiadanych przez operatora dokumentów.
Bazę zawodów regulowanych, Informację o regulacjach prawnych i obowiązujących w różnych państwach, przepisach dotyczących uprawnień, można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej.