Spis treści
Dla kogo uprawnienia na f-gazy są obowiązkowe w 2025?
Unia Europejska wprowadziła regulacje związane z f-gazami, które mają na celu zmniejszyć ich szkodliwość. Dlatego zgodnie z Ustawą z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych wszystkie osoby fizyczne, które mają styczność w swojej pracy z f-gazami zobowiązane są posiadać odpowiednie kwalifikacje.
Takim obowiązkiem są objęte również przedsiębiorstwa. Certyfikat wymagany jest do prac takich jak: konserwacja, instalacja, serwis, naprawa, lub likwidacja urządzeń zawierające f-gazy.
Gdzie stosowane są F-Gazy?
Fluorowane gazy cieplarniane są powszechnie stosowane m. in.:
- w lodówkach i chłodniach samochodowych,
- w klimatyzacjach,
- w piankach do izolacji termicznej,
- w pompach ciepła,
- jako rozpuszczalniki stosowane w procesie czyszczenia precyzyjnego,
- jako gazy stosowane w urządzeniach wysokich napięć do izolacji elektrycznej,
- jako bezwodne środki gaśnicze,
- jako propelenty w preparatach aerozolowych.

Certyfikat dla przedsiębiorców
Certyfikat dla przedsiębiorców jest konieczny, aby wykonywać usługi dla klientów. Dotyczy to takich czynności jak: serwis, instalacja, naprawa, konserwacja, lub likwidacja urządzeń. Uprawnienia można zdobyć tylko w oddziałach i biurach Urzędu Dozoru Technicznego.
Należy spełnić kilka warunków, aby otrzymać certyfikat dla przedsiębiorcy. Trzeba:
- zarejestrować firmę,
- nie być karanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko środowisku w związku z działalnością,
- posiadać odpowiednio wyspecjalizowany personel z uprawnieniami (jeśli jest to jednoosobowa działalność, należy samemu posiadać odpowiednie szkolenia),
- dysponować wymaganym wyposażeniem technicznym,
- stosować się do procedur prowadzenia przedsiębiorstwa w zakresie f-gazów,
- złożyć wniosek w oddziale UDT.
W Polsce można posługiwać się certyfikatem wydanym w innym kraju Unii Europejskiej. Ważne jest, aby dokument został przetłumaczony na język polski.
Po złożeniu wniosku Urząd powiadomi pisemnie o planowanej kontroli, przeprowadzi ją i podejmie decyzję w sprawie uprawnień. Jeśli certyfikat zostanie przyznany, jest on bezterminowy. Natomiast jeśli UDT odmówi wydania dokumentu, można się odwołać do Komitetu Odwoławczego w ciągu 2 tygodni od otrzymania zawiadomienia.
Rodzaje certyfikatów na f-gazy
Uprawnienia na f-gazy dzielą się na 4 kategorie:
- Kategoria I i II – pozwalają one na wykonywanie takich czynności jak: sprawdzanie, instalację, konserwację, lub serwisowanie urządzeń stacjonarnych. Upoważniają również do odzyskiwania gazów fluorowanych z urządzeń stacjonarnych i ruchomych. Certyfikat kategorii I to najkorzystniejsza opcja ze względu na szeroki zakres prac (instalacja i serwis urządzeń bez ograniczeń).
- Kategoria III – pozwala na odzysk czynnika z urządzeń chłodniczych, klimatyzacji i pomp ciepła.
- Kategoria IV – umożliwia sprawdzanie szczelności urządzeń chłodniczych, klimatyzacji i pomp ciepła.
Jak zdobyć uprawnienia na f-gazy w 2025?
Żeby uzyskać uprawnienia na f-gazy w 2025 konieczne jest, aby:
- mieć ukończone 18 lat,
- nie posiadać prawomocnego wyroku skazującego za przestępstwo przeciwko środowisku,
- zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje.
Jak wygląda egzamin na F-gazy w 2025?
Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jeżeli nie uda się zdać go za pierwszym razem można przystąpić do niego ponownie.
Warto skorzystać z możliwości odbycia szkoleń przed przystąpieniem do egzaminu, aby zdobyć niezbędną wiedzę i doświadczenie.
Podstawa prawna
Pracownicy dokonujący napraw, instalacji, serwisu, konserwacji, likwidacji, lub kontroli szczelności w urządzeniach, w których gazy fluorowane są stosowane jako czynnik chłodniczy mają obowiązek posiadać certyfikat f-gazowy.
Mówi o tym art. 20. Ustawy z dnia 15 maja 2015 roku o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Uprawnienia są obowiązkowe od 26 września 2015 roku.