Spis treści
Jak bezpiecznie wykonywać transport zwierząt, w tym alpak?
Bezpieczne transportowanie alpak wymaga od konwojenta odpowiedniego przygotowania i zaplanowania trasy oraz dbałości o szczegóły:
- środek transportu - pojazd, jak i przyczepa powinny być odpowiednio przystosowane do przewozu, załadunku oraz rozładunku zwierząt,
- dokumenty - przy przewozie konieczne będzie posiadanie odpowiednich dokumentów jak np. licencja na transport,
- przygotowanie zwierząt - od osoby odpowiedzialnej za transport wymaga się odpowiedniego przygotowania alpak przed rozpoczęciem podróży, w sposób zapewniający maksymalne bezpieczeństwo oraz komfort zwierząt,
- postoje - konwojent przed rozpoczęciem podróży musi odpowiednio zaplanować trasę oraz postoje, podczas których zwierzęta odpoczną, pożywią się oraz napoją,
- monitorowanie przewozu - w trakcie przetransportowywania konwojent musi stale monitorować stan zdrowia zwierząt oraz reagować na krytyczne sytuacje.
Jakie czynniki wpływają negatywnie na dobrostan?
Stosowanie się do pewnych zasad, często określonych przez prawo pozwoli na bezpieczny i spokojny przewóz zwierząt. Alpaki należą do zwierząt odpornych na stres, jednak nieodpowiednie warunki mogą wzbudzić w nich niepokój.
Głównymi czynnikami wpływającymi na samopoczucie zwierząt są:
- duży hałas,
- za duża prędkość oraz wstrząsy z tym związane,
- zbyt dynamiczny styl jazdy (gwałtowne ruszanie, hamowanie oraz wchodzenie w zakręty),
- za wysoka/niska temperatura panująca w przyczepie,
- brak dostępu do wentylacji, wody oraz pożywienia,
- brak odpowiedniej ilości miejsca w przyczepie,
- przewóz w pojedynkę, który jest szczególnie stresujący dla alpak, które są zwierzętami stadnymi.
Jak należy karmić alpaki?
Alpaki należą do zwierząt o bardzo wrażliwym układzie trawiennym. Niewłaściwe karmienie, szczególnie w czasie podróży może prowadzić do różnych schorzeń.
Aby zapobiec potencjalnym dolegliwościom związanym z układem trawiennym, należy stosować się do kilku zaleceń żywieniowych. Jako, że alpaki są przeżuwaczami, podstawowym i nieodłącznym składnikiem ich żywienia powinno być świeże siano oraz trawa, które nie powinny być stęchłe, czy spleśniałe. Średnie dzienne zapotrzebowanie na ten pokarm to ok. 1 kg.
Drugim treściwym pokarmem, który wspomaga żywienie alpak są dobrej jakości, pełnowartościowe karmy. Ich obecność pomoże w uzupełnieniu niezbędnych minerałów oraz witamin.
Dodatkowym pokarmem, który poprawi samopoczucie alpak (szczególnie podczas podróży) są słodkie przekąski w postaci marchewek oraz buraków (podawane w formie tartej celem zapobiegnięcia udławieniu). Od czasu do czasu można również poczęstować je świeżym jabłkiem, czy gruszką.
Zaleca się jednak, aby na czas transportowania ograniczyć się tylko do siana. Karmę lub inne pożywienie należy stosować podczas postoju. Zapobiegnie to problemom związanym z trawieniem.

Czym należy przewozić alpaki?
Alpaki należy przewozić w specjalnie przystosowanych do tego przyczepkach, które zapewniają maksymalny komfort zwierzętom oraz spełniają wszystkie normy określone w przepisach prawa.
Ogólne wymagania jakie musi spełniać przyczepa są następujące:
- wyraźne oznakowanie pojazdu, który przewozi zwierzęta,
- zapewnienie czystości przyczepki oraz możliwość jej dezynfekcji,
- odpowiednie podłoże (podłoga antypoślizgowa) uniemożliwiające przemieszczanie się alpak w przyczepie,
- odpowiednia wysokość przyczepki oraz przestrzeń dla każdego zwierzęcia,
- urządzenia zapewniające komfortowy załadunek/rozładunek,
- ochrona przed zjawiskami meteorologicznymi,
- zapewnienie ogólnego bezpieczeństwa zwierzętom (m.in. odpowiednia wentylacja, solidna budowa, stosowanie przegród, zamontowane paśniki).
Jakie dokumenty są wymagane, aby przewozić alpaki?
Aby przewozić alpaki w sposób zgodny z prawem, osoba zajmująca się przewozem musi posiadać szereg niezbędnych do tego dokumentów:
- dokumenty konwojenta - licencja na przewóz, zezwolenie (typu 1 lub 2), świadectwo zatwierdzenia pojazdu, prawo jazdy, dokumenty pojazdu,
- dokumenty zdrowia zwierząt - świadectwo zdrowia, poświadczenie zdrowotności (w niektórych przypadkach),
- dokumenty identyfikujące zwierzęta - paszport, dokumenty przewozowe,
- dziennik podróży - dokumenty określające miejsce wyjazdu i przyjazdu, czas trwania podróży oraz zaplanowane przerwy,
- dokumenty o dezynfekcji.
Czy do przewozu alpak wymagana jest licencja przewoźnika zwierząt?
W niektórych przypadkach przewozu zwierząt, licencja konwojenta zwierząt jest wymagana do uzyskania zezwolenia na przewóz, które jest wydawane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii (PIW).
Sytuacje, w których licencja nie będzie potrzebna do przewozu są następujące:
- przewóz nie jest związany z prowadzoną działalnością (przewóz na użytek własny, własnym pojazdem w celach rekreacyjnych),
- przewóz z polecenia weterynarza,
- przewóz do 65 km od miejsca wyjazdu do miejsca przeznaczenia,
- przewóz wykonywany przez rolników, z wykorzystaniem pojazdów rolniczych do 50 km od gospodarstwa,
- przewóz zwierząt przez rolników w celu sezonowego wypasu.
Oprócz licencji oraz pozwolenia, w przypadku przewozu powyżej 8 godzin należy również uzyskać świadectwo zatwierdzenia środka transportu.
Jakie przepisy i regulacje dotyczą przewozu?
Ogólne przepisy z zakresu transportowania zwierząt i posiadania wymaganych kwalifikacji zostały określone w unijnym rozporządzeniu Rady (WE) nr 1/2005.
Przepisy dotyczące odpowiedniego postępowania ze zwierzętami podczas transportu określa natomiast polska ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
Dodatkowe procedury związane z przyznawaniem zezwoleń, czy dobrostanem zwierząt można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.