Szkolenie podstawowe na kursie ADR dla kierowców

Aby móc transportować wszelkie materiały niebezpieczne niezbędne jest posiadanie właściwych uprawnień, stworzonych w oparciu o międzynarodową konwencją ADR. Uzyskanie takich uprawnień wiąże się z koniecznością odbycia odpowieniego szkolenia oraz zdaniem egzaminu.

Kurs podstawowy ADR to absolutne minimum które jest wymagane w przypadku przewozów materiałów niebezpiecznych. Celem szkolenia jest przekazanie kierowcom wiedzy dotyczącej bezpiecznej jazdy z towarami mogącymi stwarzać zagrożenia dla zdrowa i życia - zarówno samych kierowców jak i innych uczestników ruchu.

Szkolenie podstawowe ADR przeznaczone jest dla osób, które:

• mają ukończone 21 lat,
  • posiadają prawo jazdy kat. B, C lub C+E,
  • spełniają wymagania Ustawy o transporcie drogowym oraz Ustawy o ruchu drogowym.

Zakres tematyczny szkolenia podstawowego ADR obejmuje m.in.:

• omównienie obowiązków kierowcy przewożącego materiały niebezpieczne,
  • przedstawienie najważniejsze typy zagrożeń,
  • zaprezentowanie ogólnych wymagań związanych z przewozem materiałów niebezpiecznych,
  • zapobieganie oraz stosowanie środków bezpieczeństwa w razie występowania określonych zagrożeń,
  • zagadnienia związane z odpowiedzialnością cywilną, karną i administracyjną,
  • zakazy wpólnego transportowania określonych grup towarów niebezpiecznych,
  • postępowanie w razie zaistnienia wypadku podczas przewozu materiałów niebezpiecznych, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej pomocy.

Szkolenie podstawowe ADR dla kierowców trwa co najmniej 24 godziny lekcyjne i kończy się przystąpieniem do egzaminu państwowego.

Egzamin po kursie podstawowym ADR

Egzamin ADR dla kursu podstawowego ma formę testu pisemnego, składającego się z 30 pytań – każdy z kursantów ma 60 minut na udzielenie odpowiedzi. Egzamin uznaje się za zaliczony, jeśli co najmniej 2/3 udzielonych odpowiedzi jest poprawna.

Posiadanie uprawnień zdobytych na kursie podstawowym ADR umożliwia znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia zarówno w kraju jak i za granicą. Dlatego już teraz skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły szkolenia.