Spis treści
Szukając informacji na temat transportu zwierząt za granicę warto odwiedzić stronę Głównego Inspektoratu Weterynarii. Można tam uzyskać kompleksowe informacje odnośnie przepisów dotyczących podróży na terenie UE, podróży z Polski do państwa trzeciego czyli nie związanego z UE oraz w przeciwnym kierunku, czyli z państwa trzeciego do Polski.
Jak wygląda przewóz zwierząt za granicę?
Chcąc przeprowadzić przewóz zwierząt za granicę należy spełnić warunki określone w rozporządzeniach unijnych:
- Rozporządzenie 1/2005 – poruszające zasady ochrony zwierząt obowiązujące w czasie przewozu,
- Rozporządzenie 1255/97 – zawierające kryteria dla punktów kontroli, a także zasady i kryteria zmieniające plan trasy,
- Rozporządzenie 2016/429 – określające przepisy prawa w zakresie zdrowia zwierząt oraz przenośnych chorób.
Zgodnie z powyższymi rozporządzeniami od przewoźników zwierząt wymaga się m.in.:
- posiadania w pojeździe niezbędnych dokumentów (np. zezwoleń, licencji, dokumentów na temat przewozu oraz stanu zdrowia zwierząt),
- odpowiedniego wyposażenia pojazdu – aby zachować odpowiedni dobrostan zwierząt należy umieszczać je w specjalnie przystosowanych pojazdach, zapewniających komfort i bezpieczeństwo podczas przewozu,
- przewożenia zwierząt zdolnych do podróży – od przewoźnika wymaga się przewożenia zwierząt, które nie są w żaden sposób zranione lub poważnie chore,
- zapewnienia odpowiedniego personelu (w tym osobę posiadającą licencję konwojenta zwierząt), który będzie przestrzegał odpowiednich przepisów oraz pełnił obowiązki bez wykorzystania przemocy i narażania zwierząt na dodatkowy stres,
- dostarczenia zwierzętom pożywienia oraz stosowania odpowiednich przerw w transporcie.
Dodatkowo w przypadku transportu za granicę należy:
- przed rozpoczęciem działalności zarejestrować się u Powiatowego Lekarza Weterynarii – w przypadku zwierząt kopytnych,
- stosować się do zasad obowiązujących w poszczególnych państwach.
Dowiedz się więcej: Jak wykonywać transport zwierząt?
Jak wygląda bezpieczny transport zwierząt domowych za granicę?
Jadąc za granicę ze swoimi zwierzętami należy zwrócić uwagę na przepisy panujące w poszczególnych krajach, dotyczące przewożenia zwierząt. Kraje należące do Unii Europejskiej posiadają dość ujednolicone zasady, które muszą spełnić takie zwierzęta, jednakże w pewnych przypadkach stosują dodatkowe wymagania.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby przewieźć zwierzę za granicę?
Aby transportować zwierzęta domowe (np. psa czy kota) za granicę, należy mieć świadomość, że przewożone zwierzę musi posiadać swój identyfikator, czyli transponder (mikroczip) lub tatuaż.
Tatuaże były stosowane do identyfikacji zwierząt przewożonych na terenie Unii Europejskiej do 3 lipca 2011 roku. Po tej dacie został wprowadzony nowy system identyfikacji – za pomocą transpondera zawierającego najistotniejsze informacje.
Aktualnie stosuje się tylko czipy, ale prawo dopuszcza, aby zwierzę było oznakowane przez czytelny tatuaż jeśli znakowanie miało miejsce przed dniem 3 lipca 2011r. a właściciel posiada dowód potwierdzający, że odbyło się to przed zmianą przepisów.
Wszczepienie mikroczipu to koszt ok. 100 zł. Ważne jest, aby był on zgodny z normą ISO:11784 i był możliwy do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO:11785 w przeciwnym wypadku odczytanie danych nie będzie możliwe.
Czy przewoźnik musi zaszczepić zwierzę?
Tak, przewożąc zwierzę za granicę, musi ono zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Pierwszy zastrzyk wykonuje się u zwierzaków powyżej 12 tygodnia życia. Szczepienie jest ważne po 21 dniach od jego dokonania, dlatego podróż jest możliwa dopiero po upływie tego czasu. Warunki jakie ma spełniać szczepionka są dostępne na stronie GIW.
Zdarzają się odstępstwa od wyżej wymienionych zasad. Państwo członkowskie może wydać zezwolenie na transport bez zaszczepienia w następujących przypadkach (w Polsce wyjątki te nie obowiązują):
- dla zwierząt w wieku poniżej 3 miesięcy życia (12 tygodni), które nie zostały jeszcze zaszczepione,
- dla zwierząt w wieku od 3 do 4 miesięcy, które zostały zaszczepione, ale nie spełniają warunków dotyczących ważności.
Dzieje się tak jeśli zostaną spełnione warunki:
- właściciel lub osoba upoważniona do przewozu dostarczy oświadczenie zapewniające, iż zwierzę od momentu urodzenia do chwili obecnej nie miało kontaktu z żadnymi dzikimi zwierzętami podatnymi na wściekliznę,
- zwierzęta podróżują z matką, od której są zależne, a w dokumencie identyfikacyjnym matki widnieje potwierdzenie, że otrzymała szczepionkę przed ich urodzeniem.
Jakie dokumenty należy posiadać przy przewozie pupilów za granicę?
Podróżując ze swoim pupilem (np. fretką, psem lub kotem) za granicę, każdy właściciel powinien mieć ze sobą:
- paszport zwierzęcia,
- upoważnienie właściciela do przemieszczania się ze zwierzęciem, w przypadku kiedy opiekun zwierzęcia nie jest właścicielem potwierdzonym w paszporcie,
- świadectwo zdrowia zwierząt, jeśli właściciel porusza się jednocześnie z pięcioma lub większą ilością zwierząt.
W przypadku przewożenia większej ilości zwierząt (≥5) w celach niehandlowych muszą zostać spełnione również następujące warunki:
- przemieszcza się w celu udziału w konkursach, wystawach, wydarzeniach sportowych lub w szkoleniach związanych z takimi wydarzeniami,
- zwierzę jest zarejestrowane w wydarzeniu sportowym lub podobnym i właściciel przedstawi na to dowody,
- zwierzę skończyło 6 miesięcy.
W jaki sposób transportować zwierzę?
Oczywistym faktem jest, iż jazda samochodem ze swoim zwierzęcym przyjacielem wymaga zapewnienia mu odpowiednich warunków transportowych jak: odpowiednie wentylowanie pojazdu, czy dostęp do wody oraz jedzenia.
Jednak należy również pamiętać o jego bezpieczeństwie podczas jazdy. Zwierzę powinno być przewożone w sposób uniemożliwiający jego przemieszczanie np. w przypadku ostrego hamowania.
W tym celu należy umieścić je w odpowiednio przystosowanym transporterze, kartonie (w przypadku szczeniąt) lub jeśli zwierzę jest większe można przypiąć je specjalnymi pasami.
Wymagania dodatkowe
Państwa takie jak: Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Malta i Norwegia nakazują zastosować profilaktykę dla psów przeciwko tasiemcom, którą należy wykonać w okresie nie dłuższym niż 120h, ale nie krótszym niż 24h przed datą ich wwozu do wymienionych państw członkowskich. Jeśli transport następuje między tymi krajami a nie z zewnątrz, wymagania te nie są obowiązkowe.
Niektóre kraje nie zezwalają na transport psów ras niebezpiecznych np. Pitbull czy Rottweiler.
Do podróży z pupilem warto się przygotować wcześniej i sprawdzić przepisy kraju, do którego się wybieramy. Szczegóły dotyczące przepisów w poszczególnych krajach można znaleźć bezpośrednio na ich stronach lub stronach ambasad.
Nie zastosowanie się do przepisów może się wiązać z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zwierzę może zostać zawrócone do kraju, z którego wyjechało, może zostać poddane kwarantannie i „uwięzione” do czasu spełnienia przez nie wymagań danego kraju, a nawet poddane eutanazji. Wszystko to na koszt właściciela.
Pozostałych zwierząt towarzyszących: królików, chomików, myszy, szczurów wymogi te nie dotyczą, chyba, że mówi inaczej prawo danego kraju.
Wywóz zwierząt poza UE
Jak już wcześniej wspomniano, kraje należące do Unii Europejskiej posiadają zbieżne przepisy regulujące zasady przewozu zwierząt towarzyszących za granicę.
W przypadku innych krajów przepisy te nie są ujednolicone, co sprawia, że zebranie i przedstawienie ich wszystkich w jednym miejscu stanowi znaczące wyzwanie.
Każde państwo może mieć odrębne wymagania dotyczące dokumentów, szczepień oraz innych formalności. Dlatego też, aby uzyskać najbardziej dokładne i aktualne informacje na temat wymogów prawnych, zaleca się bezpośrednio zapoznać się z tym na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.