[Przepisy 2020] Przewóz zwierząt za granicę

Zasady przewozu zwierząt 2020. Dowiedz się jakie potrzebujesz dokumenty oraz czy zwierzę musi być zaszczepione?

thumbnail
4 Września, 2020 · 4 min czytania
main photo

Szukając informacji na temat podróży ze swoim pupilem za granicę warto odwiedzić stronę Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Otrzymujemy tam kompleksowe informacje odnośnie przepisów dotyczących podróży na terenie UE, podróży z Polski do państwa trzeciego czyli nie związanego z UE, w przeciwnym kierunku czyli z państwa trzeciego do Polski, oraz zmian w przepisach dla podróżujących do Wielkiej Brytanii, związanych z Brexitem.

Podróże ze zwierzętami towarzyszącymi na terenie UE

Jeśli chcesz przewieźć za granicę psy, koty, fretki itp, musisz mieć świadomość, że przewożone zwierzę musi posiadać transponder (czip) służący do identyfikacji lub tatuaż - Przed 2011 rokiem zwierzęta znakowano tatuażami, w lipcu 2011 r. wprowadzono obowiązek oznaczania za pomocą czipa z najistotniejszymi informacjami.

Aktualnie stosuję się tylko czipy, ale prawo dopuszcza aby zwierzę było oznakowane przez czytelny tatuaż jeśli znakowanie miało miejsce przed dniem 3 lipca 2011 r a właściciel posiada dowód potwierdzający, że odbyło się to przed zmianą przepisów.

Wszczepienie mikroczipu to koszt ok. 100 zł, ważne jest aby był on zgodny z normą ISO:11784 i był możliwy do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO 11:785 w przeciwnym wypadku odczytanie danych nie będzie możliwe.

Czy zwierzę musi być zaszczepione?

Tak, przewożąc zwierzę za granicę, musisz posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie wykonuje się u zwierzaków powyżej 12 tygodnia życia. Szczepionka staje się ważna po 21 dniach, dlatego podróż jest możliwa dopiero po upływie tego czasu.

W przypadku kolejnych szczepień, tzw. dawkach przypominających, szczepienie jest ważne w dniu podania szczepionki. Szczepienia są odznaczane w paszporcie zwierzaka, który trzeba mieć ze sobą. Warunki jakie ma spełniać szczepienie są dostępne na stronie GIW:

W Szwecji obwiązuje specjalna szczepionka zatwierdzona przez WHO.

Zdarzają się odstępstwa od wyżej wymienionych zasad. Państwo członkowskie może wydać zezwolenie na transport zwierzęcia bez ważnego szczepienia w następujących przypadkach:

• dla zwierząt w wieku poniżej 12 tygodni, które nie zostały jeszcze zaszczepione przeciwko wściekliźnie,
  • dla zwierząt w wieku od 12 do 16 tygodni, które zostały zaszczepione, ale nie spełniają wymogów dotyczących ważności.

Dzieje się tak jeśli zostaną spełnione warunki:

1. Właściciel lub osoba upoważniona do przewozu zwierzęcia dostarczy oświadczenie, zapewniające, iż zwierzę od momentu urodzenia do chwili obecnej nie miało kontaktu z żadnymi dzikimi zwierzętami podatnymi na wściekliznę.

2. Zwierzęta podróżują z matką, od której są zależne, a w dokumencie identyfikacyjnym matki widnieje potwierdzenie, że była ona szczepiona przeciwko wściekliźnie przed ich urodzeniem.

W Polsce wyjątki te nie obowiązują , wwożąc zwierzę, np. psa, kota czy fretkę na terytorium Polski konieczne są ważne szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Jakie dokumenty musisz posiadać?

• Paszport
  • Upoważnienie właściciela do przemieszczania się ze zwierzęciem, w przypadku kiedy opiekun zwierzęcia nie jest właścicielem potwierdzonym w paszporcie
  • świadectwo zdrowia pupili, jeśli właściciel przemieszcza się jednocześnie z pięcioma lub większą ilością zwierząt.

Powinien wtedy spełniać następujące warunki:

• przemieszcza się w celu udziału w konkursach, wystawach, wydarzeniach sportowych lub w szkoleniach związanych z takimi wydarzeniami,
  • zwierzę jest zarejestrowane w wydarzeniu sportowym lub podobnym i właściciel przedstawi na to dowody,
  • zwierzę skończyło 6 miesięcy.

Dodatkowo Państwa takie jak: Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Malta i Norwegia, przy wwożeniu psów nakazują zastosować profilaktykę przeciwko tasiemcom, którą należy wykonać w okresie nie dłuższym niż 120 h, ale nie krótszym niż 24 h przed datą ich wwozu do wymienionych państw członkowskich. Jeśli transport następuje między tymi krajami a nie z zewnątrz, te wymogi nie są obowiązkowe.

Niektóre kraje nie zezwalają na wwożenie psów ras niebezpiecznych np. Pitbull czy Rottweiler.

Szczegóły dotyczące przepisów w poszczególnych krajach można znaleźć bezpośrednio na ich stronach lub stronach ambasad.

Do podróży z pupilem warto się przygotować wcześniej i sprawdzić przepisy kraju, do którego się wybieramy. Nie zastosowanie się do przepisów może się wiązać z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zwierzę może zostać zawrócone do kraju, z którego wyjechało, może zostać poddane kwarantannie i „uwięzione” do czasu spełnienia przez nie wymogów danego kraju, a nawet poddane eutanazji. Wszystko to na koszt właściciela.

Pozostałych zwierząt towarzyszących: królików, chomików, myszy, szczurów wymogi te nie dotyczą, chyba, że mówi inaczej prawo danego kraju.

Wywóz zwierząt do krajów trzecich

Przepisy prawa w poszczególnych państwach poza UE nie są już tak ujednolicone dlatego ciężko jest je tu wszystkie przywołać, najlepiej dowiadywać się bezpośrednio o wymogach dla kraju docelowego podróży:

Powyższe informacje dotyczą zwierząt towarzyszących domowych nie przeznaczonych na handel.