Spis treści
Często zadawane pytania i wątpliwości odnośnie transportowania zwierząt wymaga od nas zagłębienia się w odpowiednie przepisy prawa, które regulują tę gałąź transportu. Wszystkie odpowiedzi znajdujemy w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości związane z przewozem zwierząt na potrzeby własne w 2023 roku.
Kiedy uznaje się przewóz zwierząt jako na użytek własny?
Pierwsze co należy rozróżnić i co ma duży wpływ na wymagania stawiane nam przy transportowaniu zwierząt to cel w jakim zwierzęta są przewożone. W zależności czy jest to przewóz na użytek własny np. przewiezienie cielęcia do pobliskiego weterynarza czy też transport w celach zarobkowych jak przewóz prosiąt na giełdę w celu ich sprzedania, regulacje prawne stawiają nam różne wymagania.
Użytek własny rozumiany jest tutaj jako transport w innym celu niż zarobkowy (związany z prowadzeniem działalności gospodarczej). Kontrowersje wzbudzają jednak przewozy zwierząt na zawody np. gołębi czy koni. Przepis ten często różnie jest interpretowany i dla części urzędów, przewiezienie swojego konia na zawody jest transportem zarobkowym, bo właściciel ma okazję wzbogacić się np. zajmując pierwsze miejsce i wygrywając nagrodę pieniężną.
Jak widać jest to kwestia mocno zależna od interpretacji urzędnika. Jednak o jednej kwestii przepisy mówią jasno. Jak daleko mogę przewieźć zwierzęta na użytek własny. Przepisy pozwalają lokalnym podmiotom gospodarczym na podróż do 65 km, a rolnikom używających własnych środków transportu, wiozących zwierzęta na użytek własny do 50 km, w innych przypadkach przewożący zwierzęta musi posiadać stosowne uprawnienia, a konkretnie licencję na przewóz zwierząt.

Jakim pojazdem należy przewozić zwierzęta na użytek własny w 2023?
Czy w przypadku transportu na potrzeby własne należy mieć specjalnie przystosowany pojazd? Otóż w takim przypadku, nie jest to wymagane. Specjalistyczne pojazdy, pozwalające na izolację zwierząt, pojenie i karmienie w czasie jazdy obejmuje tylko transport związany z prowadzeniem działalności lub gdy przekracza on określoną wcześniej odległość.
Należy jednak pamiętać o dobrostanie zwierząt podczas transportu. Mimo, że prawo nie wymaga specjalnej przyczepy w której przewieziemy zwierzęta to zadbajmy o pojazd tak by jak najbardziej umilić ten stresujący dla zwierząt proces jakim jest ich transport. Najważniejsze to zabezpieczenie zwierząt przed ucieczką, zapewnienie im dopływu powietrza oraz wygodnej pozycji tj. stojącej lub leżącej.
Ważnym działaniem jest również oddzielenie na czas transportu młodych zwierząt od dorosłych, jak i dorosłych niekastrowanych samców od samic. Należy również unikać transportu gatunków agresywnie do siebie nastawionych. Pamiętajmy również o zachowaniu czystości pojazdu.
Jakie dokumenty są wymagane podczas transportu zwierząt na użytek własny w 2023?
Przewożąc zwierzęta na potrzeby własne nie potrzebne są licencje ani inne zezwolenia dla przewoźnika. Przy takim transporcie, potrzebne będą dokumenty mówiące o identyfikacji zwierząt tj. oznakowanie zwierząt oraz paszport w przypadku bydła i koni, świadectwo zdrowia, a w przypadku trasy do 65 km należy mieć ze sobą jeszcze dokumenty potwierdzające pochodzenie zwierząt, datę i czas wyjazdu, przewidywany czas transportu oraz miejsce docelowe gdzie zwierzęta będą transportowane.
Dodatkowo nie można zapominać o podstawowych dokumentach do kontroli drogowej takie jak prawo jazdy czy ubezpieczenie pojazdu.
Licencja na transport zwierząt 2023
Jeżeli po przeczytaniu powyższego artykuły, okazało się, że konieczne jest zdobycie specjalnych kwalifikacji tj. Licencji Konwojenta Zwierząt można to zrobić uczestnicząc w szkoleniu kończącym się egzaminem przed komisją egzaminacyjną powoływaną przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Po zaliczeniu egzaminu otrzymuje się Licencję Konwojenta Zwierząt, która daje wiedzę i uprawnia do wszelkich innych form przewozu zwierząt tj. związanych z prowadzoną działalnością lub gdy musimy transportować zwierzęta na większe odległości.