[2023] Prawo jazdy - ile kosztuje?

Od czego zacząć wyrabianie dokumentu prawa jazdy? Jakie wydatki czekają przyszłego kierowcę? Jaka będzie ostateczna cena prawa jazdy kat. B? Poznaj szczegóły dotyczące kosztów wyrobienia uprawnień do kierowania pojazdami.

thumbnail
11 Kwietnia, 2023 · 8 min czytania
main photo

Od czego zależy cena prawa jazdy kat. B w 2023?

Planując uzyskanie uprawnień do prowadzenia samochodu osobowego w 2023, należy liczyć się ze znacznym wydatkiem. W łączny koszt wyrobienia uprawnień wlicza się nie tylko cenę kursu na prawo jazdy i egzaminu, ale także sporo opłat dodatkowych.

Wiele czynników ma też wpływ na wysokość wydatków poniesionych na zdobycie prawa jazdy, są to m.in.:

 • umiejscowienie szkoły jazdy ‒ warto porównywać cenę kursu prawa jazdy, biorąc pod uwagę lokalizację. Paradoksalnie kurs prawa jazdy może kosztować mniej w dużych miastach, gdzie szkoły mają sporą konkurencję. W mniejszych miejscowościach trudno znaleźć okazyjną ofertę z powodu braku rywalizacji o każdego kursanta;
 • renoma szkoły jazdy ‒ nie warto kierować się wyłącznie ceną, dobrze jest wziąć pod uwagę również opinie o danej szkole jazdy. Kierując się oceną poprzednich kursantów, łatwiej jest znaleźć miejsce nauki z dobrą kadrą i wysoką jakością szkolenia, które solidnie przygotuje do zdania egzaminu;
 • dodatkowe profity ‒ w cenę kursu prawa jazdy nie zawsze wliczone są niezbędne materiały do nauki, dodatkowe zajęcia, profesjonalne szkolenie z pierwszej pomocy czy zniżka na badanie lekarskie. Przed zapisem na tańszy kurs warto zorientować się, czy wyższy koszt w innych miejscach nie wynika z tego, że wszystko, co niezbędne, jest już w nich wliczone w cenę;
 • rodzaj kursu ‒ więcej kosztują zajęcia indywidualne, mniej będzie trzeba zapłacić za naukę w grupie. Przyspieszony kurs prawa jazdy to również większy koszt nauki. Tańsze są wykłady online, a przy takiej formie zmniejszają się też koszty dojazdu na zajęcia.
Odniesienie do oferty kursu na prawo jazdy

Ile wydasz przed rozpoczęciem kursu prawa jazdy w 2023?

Koszty założenia elektronicznego profilu przyszłego kierowcy to pierwszy wydatek, jaki musi ponieść osoba ubiegająca się o prawo jazdy. W celu uzyskania numeru PKK należy zarejestrować wniosek w Wydziale Komunikacji w swoim miejscu zamieszkania lub złożyć go razem z załącznikami korzystając z profilu zaufanego.

Otrzymanie Profilu Kandydata na Kierowcę daje możliwość zapisu na szkolenie i zdawania egzaminu w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD) na terenie całego kraju.

Samo założenie profilu nie wiąże się z opłatą, jednak będzie trzeba ponieść koszty za dokumenty, jakie są wymagane w procesie zakładania profilu, są to:

 • zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami (wydane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców);
 • jedna wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm.

Koszt konsultacji lekarskich i wydania zaświadczenia potwierdzającego zdolność do kierowania pojazdem to w 2023 roku 200 zł. Niektóre szkoły jazdy wliczają badania w cenę kursu lub oferują upust na wykonanie badań.

Koszt wizyty w salonie fotograficznym to od 20 zł do 50 zł. W niewielu miejscach można kupić tylko jedną fotografię, zazwyczaj trzeba zapłacić od razu za cztery sztuki. Wydatek ten można zmniejszyć, samodzielnie wykonując fotografię zgodną ze standardami i wywołując ją na błyszczącym papierze.

Koszt takiego rozwiązania to od 7 zł do około 10 zł za osiem zdjęć. Można też wykorzystać aktualne zdjęcie zrobione wcześniej do dowodu osobistego lub paszportu.

Prawo jazdy kat. B ‒ cena kursu 2023

Wysokość opłaty za kurs prawa jazdy jest bardzo zróżnicowana, a ostateczna cena zależy głównie od lokalizacji ośrodka nauki jazdy. Za kurs na prawo jazdy kategorii B w 2023 roku, w miastach wojewódzkich można zapłacić od 1900 do nawet 2800 złotych.

Ile będzie kosztować prawo jazdy w 2023 roku?

Rok 2023 przyniósł ogromny wzrost cen paliwa, zwiększenie kosztów utrzymania samochodów, rosnącą inflację i epidemię koronawirusa. Zdarzenia te mają istotny wpływ na zwiększenie wysokości opłat za egzamin i kurs na prawo jazdy.

W większości miejsc ceny kursu na kat. B będą wynosić około 2000 zł. Do tego dojdzie również koszt praktycznego egzaminu na prawo jazdy kat. B, czyli 200 złotych oraz egzaminu teoretycznego, którego koszt to 50 złotych.

Rok 2023 może się wiązać z podniesieniem cen za kursy i egzaminy na prawo jazdy każdej kategorii, koszty mogą być nawet kilkadziesiąt procent wyższe.

Co jest wliczone w cenę kursu na prawo jazdy 2023?

Opłacenie kursu na prawo jazdy w 2023 wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak zwykle pakiet nie obejmuje wszystkiego, co niezbędne do zdobycia dokumentu prawa jazdy. W cenę kursu zostają wliczone przede wszystkim zajęcia z teorii jazdy w formie wykładów oraz praktyczne lekcje kierowania samochodem.

Najczęściej ośrodki prowadzące naukę jazdy oferują kilka możliwych do wybrania ofert, które różnią się szczegółami. Zdarzać się jednak, że za niektóre pomoce naukowe lub kurs pierwszej pomocy trzeba dopłacić dodatkowo. Z tego powodu, przed zapisem na kurs warto sprawdzić dokładnie, co zawiera się w cenie szkolenia.

Najtańsza podstawowa oferta zawiera zazwyczaj:

 • 30 godzin zajęć teoretycznych (godzina jest rozumiana jako 45 min) ‒ których podstawowym zadaniem jest edukacja przyszłych kierowców w zakresie przepisów ruchu drogowego, zasad jazdy samochodem oraz pierwszej pomocy;
 • 30 godzin zajęć praktycznych (po 60 minut) ‒ nauka techniki kierowania samochodem i podstawowych manewrów (parkowanie, zawracanie, jazda po łuku) Szkolenie kierowcy odbywa się na placu manewrowym oraz w mieście i okolicach, z uwzględnieniem tras egzaminacyjnych;
 • wszystkie niezbędne pomoce naukowe, podręczniki z przepisami w ruchu drogowym oraz testy, które ułatwiają przygotowanie się do państwowego egzaminu teoretycznego.

Ile wydasz na egzamin na prawo jazdy w 2023?

Egzamin na prawo jazdy podzielony jest na dwie części: część teoretyczną i część praktyczną. W przypadku prawa jazdy kategorii B cena egzaminu teoretycznego to 50 zł natomiast cena egzaminu praktycznego to 200 złotych.

W przypadku niezdania egzaminu każdorazowo należy zapłacić za kolejny egzamin taką samą kwotę jak za pierwsze podejście.

Wiele szkół jazdy za dopłatą oferuje również egzaminy wewnętrzne, które pomagają poznać realia prawdziwego, państwowego egzaminu.

Odniesienie do oferty kursu na prawo jazdy

Opłata za złożenie wniosku i wydanie prawa jazdy

Wniosek o wydanie dokumentu prawa jazdy można złożyć w starostwie powiatowym bezpośrednio po zdaniu egzaminu.

Do wniosku należy dołączyć aktualne zdjęcie, a opłatę uiścić w kasie urzędu lub dokonać przelewu na wskazane konto bankowe. Opłata wynosi 100,50 złotych, jest to kwota stała i identyczna na terenie całej Polski.

Całkowity koszt zdobycia dokumentu prawa jazdy w 2023

Kwota, jaką ostatecznie trzeba będzie zapłacić za możliwość bycia kierowcą, w dużej mierze zależy od dobrego przygotowania do egzaminu i przyłożenia się do szukania odpowiedniego ośrodka jazdy.

Warto podejść do tych zadań rzetelnie co pozwoli nie mnożyć niepotrzebnych kosztów, a zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na późniejsze wydatki związane z samochodem.

Podsumowanie kosztów zdobycia dokumentu prawa jazdy:

 • uzyskanie PKK ‒ 0 zł;
 • zrobienie zdjęć do PKK ‒ od 20 do 50 zł;
 • uzyskanie zaświadczenia lekarskiego ‒ 200 zł lub 150 zł ze zniżką;
 • kurs na prawo jazdy kat B od 1900 do 2900 zł;
 • egzamin teoretyczny ‒ 50 zł;
 • egzaminu praktyczny ‒ 200 zł;
 • opłata za wydanie prawa jazdy ‒ 100,50 zł.

Całkowita cena za prawo jazdy kat. B w 2023 roku wynosi więc od 2420,50 zł do 3500,50 zł. Koszt ten może wzrosnąć o dodatkowe opłaty związane z poprawką egzaminu teoretycznego (50 zł) bądź praktycznego (200 zł).

Ostateczna cena za zdobycie prawa jazdy kategorii B może być niższa, a także dużo wyższa. Wykupienie dodatkowych lekcji w szkole nauki jazdy oraz opłaty za regularne powtarzanie egzaminu, mogą przerodzić się w prawdziwe finansowe wyzwanie.

Prawo jazdy 2023 – koszty dodatkowe

Oprócz wydatków podstawowych, które musi ponieść każdy przyszły kierowca, istnieją również opłaty opcjonalne. Wielu kursantów nie czuje się zbyt pewnie po podstawowym pakiecie i decyduje się na zakup dodatkowych lekcji, kursów lub jazd dzień przed egzaminem. Doszkalanie to dobry sposób, aby poczuć się pewniej za kierownicą i poprawić swoją wygodę oraz bezpieczeństwo.

Niektóre szkoły jazdy mają bardzo dobrze prowadzone szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych. Najczęściej jednak ośrodki szkoleniowe ograniczają się do teorii. W takim przypadku warto zainwestować, około 100 zł, w praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej dedykowane kierowcom.

Dodatkowe koszty można ponieść, chcąc lepiej przygotować się do egzaminu teoretycznego. Za dostęp do bazy pytań państwowego egzaminu należy zapłacić około 4 zł za dobę lub 12 zł za miesiąc albo 18 zł za trzy miesiące.

Ponadprogramowym wydatkiem, który warto ponieść, jest opłata za dodatkowe lekcje jazdy. Cena zależy od regionu i konkretnej szkoły jazdy, zwykle jest to od 60 zł do 90 zł za godzinę. Przy wyborze szkoły jazdy warto zwrócić uwagę czy kilka dodatkowych godzin jest wliczonych w cenę.

Dla kierowców, którzy chcą poprawić technikę jazdy i przygotować się na trudne warunki na drodze przeznaczone jest szkolenie na płycie poślizgowej. Taki kurs bezpiecznej jazdy to wydatek od 500 zł do 800 zł.

Zapisz się do darmowego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami o najnowszych szkoleniach.