[2023] Ośrodek Szkolenia Kierowców - jak wybrać?

Ważnym aspektem w procesie uzyskiwania prawa jazdy jest wybór OSK. Aktualnie w miastach jak np. Ostrów Wielkopolski można znaleźć wiele ofert Ośrodków Szkolenia Kierowców. Czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego ośrodka?

thumbnail
11 Kwietnia, 2023 · 6 min czytania
main photo

Lista Ośrodków Szkolenia Kierowców

W pierwszej kolejności pomocna może okazać się lista Ośrodków Szkolenia Kierowców (OSK). Na kartce należy zapisać najbardziej interesujące szkoły w okolicy, by wybrać tę, która spełni wszystkie wymagania. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na oferowane usługi dla kursantów, np. forma szkolenia.

Ośrodek, który daje możliwość odbycia zajęć online może okazać się korzystniejszą ofertą ze względu na oszczędność czasu. Nie zawsze szkoła, która znajduje się najbliżej będzie najlepszym wyborem.

Opinie na temat Ośrodków Szkolenia Kierowców

Kolejnym krokiem przy wyborze właściwej szkoły jazdy jest porównanie ocen w Internecie (przykładowe opinie dla Ośrodków Szkolenia Kierowców w Ostrowie Wielkopolskim na stronie superprawojazdy.pl). Na wielu stronach znaleźć można opinie kursantów po odbytych szkoleniach, którzy dzielą się swoimi wrażeniami.

Warto również poznać zdanie najbliższych znajomych lub rodziny, którzy w przeszłości ukończyli kurs na prawo jazdy. Można zapytać czy instruktor potrafił przekazać im wiedzę albo w jakiej atmosferze odbywały się zajęcia.

Odniesienie do oferty kursu na prawo jazdy

Cena kursu w Ośrodkach Szkolenia Kierowców

Większość przyszłych kierowców wybiera szkołę jazdy, która oferuje najniższą cenę. Jednak nie jest to zawsze najlepszy wybór. Może okazać się, że oferowane szkolenia są na niskim poziomie. Należy pamiętać, że każde kolejne podejście do egzaminu to dodatkowe opłaty. Tani, wątpliwej jakości kurs może okazać się o wiele droższy, niż mogłoby się wydawać.

Ośrodek Szkolenia Kierowców a dodatkowe koszty

Koszty kursu na prawo jazdy to bardzo istotna kwestia. Przed podjęciem decyzji, gdzie będzie on odbyty należy dokładnie sprawdzić, co zawiera podana cena, czy nie ma dodatkowych ukrytych kosztów.

Zdarza się, że niektóre szkoły jazdy podają atrakcyjną stawkę, a w trakcie szkolenia pojawiają się dodatkowe opłaty, takie jak, na przykład: koszt egzaminów wewnętrznych lub materiały szkoleniowe.

Różne warianty kursu

Ważną kwestią jest zapoznanie się z ofertą wybranej szkoły jazdy. Należy zwrócić uwagę na to, co zawiera kurs nauki jazdy, czy konieczne są dodatkowe zajęcia, czy jest możliwość odbycia szkoleń online. Dzięki temu można dostosować zajęcia do swoich indywidualnych potrzeb, np. skorzystać z możliwości odbycia szkoleń w weekend, kiedy w tygodniu brakuje czasu.

To, jaką ofertę posiada dany Ośrodek Szkolenia Kierowców wpływa na ostateczną cenę szkolenia. Przykładowo w Ostrowie Wielkopolskim szacunkowe ceny kursów na prawo jazdy to 2500 - 3700 zł. Taka rozbieżność w kwotach wynika głównie z faktu, iż niektóre szkoły jazdy posiadają w swojej ofercie dodatkowe benefity jak np. próbny egzamin w WORD, więcej godzin praktyki, czy zajęcia doszkalające na płycie poślizgowej.

Ilość instruktorów w Ośrodku Szkolenia Kierowców

Na pomyślnie zdane egzaminy wpływ ma przede wszystkim odpowiednio przeprowadzone szkolenie. Pozytywna relacja z instruktorem jest bardzo ważną kwestią, by nauka była skuteczna i bezstresowa. Jednak ludzie nie zawsze potrafią się dogadać, dlatego możliwość zmiany nauczyciela w trakcie kursu może być bardzo przydatna.

Czas trwania kursu

Zazwyczaj kurs na prawo jazdy trwa około miesiąca. Wiele szkół oferuje przyspieszone formy zajęć trwające, np. dwa tygodnie. Należy jednak przemyśleć czy przyswojenie wiedzy w tak szybkim tempie będzie dla kursanta korzystnym rozwiązaniem.

Odniesienie do oferty kursu na prawo jazdy

Warunki prowadzenia kursu – regulamin i umowa Ośrodka Szkolenia Kierowców

Przed podpisaniem umowy i regulaminu należy najpierw dokładnie się z nimi zapoznać. Najważniejszymi elementami tych dokumentów są:

  • Możliwość rezygnacji z kursu – kursant powinien mieć możliwość swobodnej rezygnacji ze szkolenia w danym ośrodku, jeśli ten nie spełnia jego wymagań. Należy zwrócić uwagę czy istnieją dodatkowe koszty z tym związane.
  • Czas trwania kursu – powinno się wybrać ośrodek, który pozwala na dowolny czas ukończenia zajęć, ponieważ z różnych przyczyn może on się wydłużyć.

Najistotniejsze jest, by unikać ośrodków, które nie posiadają regulaminu oraz umowy OSK – kursant. Może to nam przysporzyć wielu problemów w sytuacjach konfliktowych.

System szkolenia teoretycznego

Z dniem 19 stycznia 2013 roku wszedł w życie nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Baza zadań egzaminacyjnych została powiększona z kilkuset do kilku tysięcy pytań oraz dodano krótkie nagrania. Ma to na celu przygotowanie kursanta do reagowania na różne sytuacje występujące na drodze w czasie rzeczywistym.

Egzamin teoretyczny stał się dużo trudniejszy, dlatego kursant powinien zdecydować się na ośrodek, który oferuje nowoczesny system nauczania. Dzięki temu zdanie testów będzie bezstresowe i bezproblemowe.

Materiały do szkolenia oraz flota Ośrodka Szkolenia Kierowców

Materiały szkoleniowe, które udostępnia wybrany ośrodek OSK powinny być aktualne z Oficjalną Bazą Pytań. Może to być podręcznik, program z testami lub dostęp do platformy szkoleniowej online. Dzięki temu kursant odpowiednio przygotuje się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy.

Równie ważne jest dowiedzieć się, jakimi pojazdami dysponuje wybrana szkoła jazdy. Samochód, którym kursant będzie się poruszać musi być zadbany i sprawny technicznie. Korzystną opcją jest możliwość podstawienia własnego pojazdu na egzamin w WORD.

Lokalizacja Ośrodka Szkolenia Kierowców

Szkoła jazdy powinna znajdować się w dogodnej dla kursanta lokalizacji. Warto dowiedzieć się gdzie odbywają się wykłady. Zapewni to przede wszystkim oszczędność czasu.

Istotną kwestią są również godziny otwarcia, które nie będą utrudniać możliwości szkolenia. Ośrodek, który oferuje zajęcia również w weekendy jest niezwykle przyjazny dla osób, które w ciągu tygodnia mają zbyt mało czasu.

Biuro Ośrodka Szkolenia Kierowców

Istnieją szkoły, które maja biuro w innej lokalizacji niż sale wykładowe. Warto sprawdzić dokładnie, w jakich godzinach jest czynne, by w sprawny i dogodny sposób móc się kontaktować.

Zapisz się do darmowego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami o najnowszych szkoleniach.