Spis treści
Dlaczego warto korzystać z Excela?
Microsoft Excel to narzędzie niezbędne w praktyce zawodowej. Pracownik wykazujący się znajomością zaawansowanych funkcji arkuszy kalkulacyjnych staje się ceniony i poszukiwany przez pracodawcę.
Stałe poszerzanie kwalifikacji i podnoszenie wiedzy to czynniki, które mogą sprawić, że zaangażowanie pracownika znajdzie odzwierciedlenie we wzrastających zarobkach.
Znajomość funkcjonalności programu usprawnia codzienne zadania, a umiejętność prawidłowego korzystania z jego funkcji unowocześnia procedury zawodowe, dzięki czemu stają się one efektywniejsze.
Uniwersalność Excela sprawia, że wiele branż korzysta z tych samych, standardowych rozwiązań, jakie proponuje program.
Od czego rozpocząć naukę Excela?
Excel postrzegany jest jako narzędzie do liczenia, jednakże ten niepozorny program firmy Microsoft może wspomóc codzienną pracę księgowych, analityków finansowych czy osób prowadzących firmy w przetwarzaniu danych. Używany w wielu przedsiębiorstwach usprawnia i automatyzuje wykonywane przez pracowników zadania.
Aby rozpocząć naukę tego programu, należy zastanowić się, do czego tak naprawdę będzie on służył oraz czy wystarczająca będzie znajomość podstaw, czy też wymagana będzie znajomość zaawansowanych narzędzi i funkcji. Dzięki niemu można m.in.:
- tworzyć zestawienia,
- rozbudowywać raporty,
- przedstawiać analizy.
W swoich zasobach posiada także:
- funkcje (m.in. funkcje logiczne, matematyczne, tekstowe, finansowe, czy statystyczne),
- formuły,
- opcje wyszukiwania,
- formatowanie tabeli,
- możliwość tworzenia tabeli przestawnych,
- możliwość tworzenia wykresów (w tym m.in. wykresy kołowe, słupkowe, czy liniowe),
- programowanie VBA,
- rejestrowanie makr.
Określenie celów, do których program będzie wykorzystywany to podstawa przy wyborze odpowiedniego kursu Excela. Równie istotnym aspektem jest poziom zaawansowania przyszłego kursanta. Powinien on rozważyć to, jakie funkcje i aspekty programu będą przydatne w dotychczasowej pracy.
Ścieżka działania powinna być także spójna z ilością czasu, który można przeznaczyć na naukę, mając jednocześnie świadomość, że każdy etap kursu Excela wymaga uporządkowania wiedzy, by móc przejść na wyższy szczebel zaawansowania.

Sposoby nauki Excela
Dróg prowadzących do biegłej znajomości Excela jest wiele i to od kursanta zależy, ile jest w stanie przeznaczyć czasu na naukę oraz jakim budżetem dysponuje.
Oferta kursów Excel jest bardzo rozbudowana i zazwyczaj dzieli się na kursy stacjonarne bądź online. Dla najbardziej zmotywowanych, samodzielna nauka oparta na samouczkach dostępnych w Internecie także może stać się optymalnym rozwiązaniem.
Samodzielna nauka programu Excel
Samodzielne przyswajanie wiedzy, które pozwoli na sprawne poruszanie się w arkuszach kalkulacyjnych, nie jest odpowiednie dla każdego.
Ta forma nauki jest zdecydowanie najtańsza z dostępnych opcji, jednak wymaga dużej dyscypliny, czasu oraz umiejętności trafnej oceny, czy przekazywany materiał jest zrozumiały i odpowiednio przyswajany.
W ramach tej formy kształcenia warto zebrać bezpłatne materiały z różnych źródeł, takich jak e-booki czy filmy instruktażowe, a następnie samodzielnie przećwiczyć zdobytą wiedzę w programie Excel.
Nauka z pomocą kursu Excel
Należy pamiętać, że chociaż podstawy Excela można opanować korzystając z darmowych PDF-ów czy materiałów wideo, to nauka obsługi programu na poziomie zaawansowanym może sprawić wiele trudności.
W takich sytuacjach pomoc szkoleniowca może okazać się niezbędna. Profesjonalny trener posiada nie tylko odpowiednie materiały, ale również wiedzę i doświadczenie, które pozwalają skutecznie przeprowadzić przez kolejne etapy nauki.
Dzięki temu można szybciej i efektywniej osiągnąć zaawansowany poziom umiejętności w obsłudze arkuszy kalkulacyjnych.
Jaka forma szkolenia będzie lepsza: stacjonarna czy online?
Szkolenia online z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników, gdyż jest to rozwiązanie szczególnie wygodne. Nie generuje ono również żadnych dodatkowych kosztów związanych z dojazdem czy zapewnieniem noclegu, co czyni je tańszym od szkoleń stacjonarnych.
Szybki dostęp do kursu, możliwość zarządzania czasem i elastyczność w dostępie do materiałów, a także znacznie niższy koszt nauki sprawiają, że taki typ nauczania jest atrakcyjnym wyborem dla wielu osób.
Należy jednak pamiętać, że kurs online wymaga od uczestnika dużej samodyscypliny i skupienia na omawianym temacie. W domowym zaciszu istnieje wiele potencjalnych rozpraszaczy, co może utrudniać pełne skoncentrowanie się na nauce. Dlatego nie każdy będzie w stanie w pełni skorzystać z tej formy edukacji.
Szkolenia stacjonarne są z kolei lepszym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują większej motywacji i cenią sobie bezpośredni kontakt z trenerem. Podczas takich kursów uczestnicy mają możliwość natychmiastowego zadawania pytań i otrzymywania odpowiedzi od instruktora, co pozwala na szybkie wyjaśnienie wszelkich niejasności. Dodatkowo, atmosfera sali szkoleniowej sprzyja skupieniu i intensywnej pracy nad materiałem.
Ostateczny wybór między szkoleniem online a stacjonarnym powinien zależeć od indywidualnych preferencji, potrzeb i możliwości uczącego się. Osoby z dużą samodyscypliną i zdolnością do samodzielnej pracy mogą preferować szkolenia online z bardziej komfortowymi i ekonomicznymi warunkami, podczas gdy osoby ceniące bezpośrednią interakcję i wsparcie trenera mogą chętniej korzystać z kursów stacjonarnych.