Kurs napełniania i obsługi butli 2022

Kurs napełniania i obsługi butli ma na celu przygotować kursantów do pracy przy obsłudze i napełnianiu ciśnieniowych zbiorników przenośnych.

Adresaci szkolenia

Kurs napełniania i obsługi butli powyżej 350 cm3 gazami przeznaczone jest dla osób serwisujących urządzenia klimatyzacyjne, klimatyzację, pompy ciepła – urządzenia zawierające fluorowane gazy cieplarniane lub substancje, które podlegają kontroli.

W szczególności szkolenie przeznaczone jest dla:

Strażaków

Kurs przeznaczony jest dla czynnych strażaków oraz osób, które ubiegają się o zatrudnienie w straży pożarnej.

Pracowników szpitali i/lub uzdrowisk

Szkolenie przeznaczone jest dla osób pracujących w sektorze medycznym – szpitalu i/lub uzdrowisku, których zadaniem jest napełnianie butli gazami.

Pracowników sektora spożywczego

Szkolenie przeznaczone jest dla osób pracujących w branży spożywczej, których zadaniem jest napełnianie butli gazami.

Cel szkolenia

Szkolenie ma na celu przygotować kursantów do egzaminu, zarówno w zakresie teoretycznym, jak i praktycznym.

Podczas szkolenia słuchacze zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy przy napełnianiu ciśnieniowych zbiorników przenośnych o pojemności powyżej 350 cm3.

Posiadanie uprawnień wymagane jest podczas napełniania ciśnieniowych zbiorników przenośnych o pojemności powyżej 350 cm3 następującymi gazami:

• skroplonymi – przede wszystkim dwutlenkiem węgla, amoniakiem, LPG, czy podtlenkiem azotu,
  • rozpuszczonymi – acetylen,
  • sprężonymi – argon, tlen, azot, powietrze.

01Dozór techniczny

Dozór techniczny dla zbiorników przenośnych – ich badania i naprawy.

02Właściwości gazów - informacje
03Zbiorniki przenośne – znakowanie
  • etykiety,
  • kody,
  • etykiety ostrzegawcze.
04BHP
05Napełnianie/opróżnianie zbiorników
  • instrukcja napełniania zbiorników,
  • urządzenia do napełniania,
  • przygotowanie instalacji,
  • opróżnianie zbiorników.
06Konstrukcja i parametry zbiorników

Egzamin i uprawnienia - napełnianie i obsługa butli

Egzamin

Egzamin przeprowadza komisja powołana przez Urząd Dozoru Technicznego, składa się on z części teoretycznej – pisemnego testu oraz części praktycznej – obsługi zbiorników ciśnieniowych podczas ich napełniania.

Uprawnienia

Uprawnienia wydawanie i przesyłane są przez Urząd Dozoru Technicznego po pozytywnie zaliczonym egzaminie, na adres wskazany podczas składania wniosków.

Ważność uprawnień wygaśnie po 10 latach, chyba, że na 3 miesiące przed tą datą, do UDT zostanie złożony wniosek o przedłużenie uprawnień – wymogiem jest ciągła praca przy napełnianiu ciśnieniowych zbiorników przenośnych o pojemności powyżej 350 cm3.

Co ważne!

Egzamin odbywa się osobno dla dwóch kategorii: gazy skroplone oraz gazy sprężone.

Koszt jednego egzaminu to 390zł, dlatego w przypadku chęci zdania obu kategorii kwota się podwoi.

Również w tej tematyce