Certyfikat kompetencji zawodowych. Kto powinien go mieć?

Certyfikat kompetencji zawodowych nie zawsze jest potrzebny.

thumbnail
19 Stycznia, 2020 · 2 min czytania
main photo

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika jest dokumentem potwierdzającym wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. To z kolei jest jednym z warunków, pozwalających na uzyskanie licencji.

W związku z powyższym nasuwa się pytanie, kto powinien posiadać taki certyfikat. Na pewno nie chodzi tutaj o kierowców - pracowników wykonujących przewóz w zakresie transportu rzeczy lub osób. Obowiązek posiadania certyfikatu dotyczy wyłącznie przewoźników, czyli osób zarządzających przedsiębiorstwem. Są to osoby, które wykazują decydujący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, czyli:

  • prezes,
  • członek zarządu,
  • przedsiębiorca (jeśli jest osobą fizyczną).

Ewentualnie certyfikat może posiadać osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilno-prawnej, której uprawnienia pozwalają na zawieranie umów przewozu, zbywania i nabywania np. środków transportu. W powyższych przypadkach bardzo ważne jest, by osoby posiadające certyfikat wykazywały się również dobrą reputacją. Jest to bowiem jeden z warunków koniecznych, umożliwiających późniejsze uzyskanie licencji na transport drogowy rzecz lub osób.

Certyfikat kompetencji zawodowych nie zawsze jest potrzebny

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika niezbędny jest dla przedsiębiorców, którzy zajmują się wykonywaniem transportu krajowego i międzynarodowego o charakterze zarobkowym. To jednak nie dotyczy pojazdów:

  • przeznaczonych do przewozu maksymalnie 8 osób (nie wliczając w to kierowcy), jednak przeznaczonych do niezarobkowego przewozu osób,
  • o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 t w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym transporcie osób,
  • ratownictwa medycznego oraz pojazdów przeznaczonych do realizowania usług w zakresie transportu sanitarnego.

Jeśli natomiast wykonywane są usługi przewozowe w zakresie powszechnych usług pocztowych albo związanych z przewozem odpadów komunalnych, certyfikat także nie jest potrzebny. W tym przypadku stosuje się przepisy ustawy, które obowiązują niezarobkowy przewóz drogowy.

Zapisz się do darmowego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami o najnowszych szkoleniach.