Certyfikat kompetencji zawodowych. Kto powinien go mieć?

Certyfikat kompetencji zawodowych nie zawsze jest potrzebny.

thumbnail
22 Lutego, 2021 · 2 min czytania
main photo

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika jest dokumentem potwierdzającym wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. To z kolei jest jednym z warunków, pozwalających na uzyskanie licencji.

W związku z powyższym nasuwa się pytanie, kto powinien posiadać taki certyfikat. Na pewno nie chodzi tutaj o kierowców - pracowników wykonujących przewóz w zakresie transportu rzeczy lub osób. Obowiązek posiadania certyfikatu dotyczy wyłącznie przewoźników, czyli osób zarządzających przedsiębiorstwem. Są to osoby, które wykazują decydujący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, czyli:

• prezes,
  • członek zarządu,
  • przedsiębiorca (jeśli jest osobą fizyczną).

Ewentualnie certyfikat może posiadać osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilno-prawnej, której uprawnienia pozwalają na zawieranie umów przewozu, zbywania i nabywania np. środków transportu. W powyższych przypadkach bardzo ważne jest, by osoby posiadające certyfikat wykazywały się również dobrą reputacją. Jest to bowiem jeden z warunków koniecznych, umożliwiających późniejsze uzyskanie licencji na transport drogowy rzecz lub osób.

Zdobądź własny Certyfikat Kompetencji
Zapisz się na 4-dniowy kurs przygotowujący do zdania egzaminu na CKZ. Co otrzymasz?
  • Profesjonalny wykład
  • Informacje jak i gdzie złożyć dokumenty na egzamin
  • Dostęp do materiałów dydaktycznych
  • Podręcznik
  • Kładziemy duży nacisk na ćwiczenie zadań praktycznych
Szkolenie Online (wideokonferencja) na żywo - 100% przez internet, bez wychodzenia z domu.

Certyfikat kompetencji zawodowych nie zawsze jest potrzebny

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika niezbędny jest dla przedsiębiorców, którzy zajmują się wykonywaniem transportu krajowego i międzynarodowego o charakterze zarobkowym. To jednak nie dotyczy pojazdów:

• przeznaczonych do przewozu maksymalnie 8 osób (nie wliczając w to kierowcy), jednak przeznaczonych do niezarobkowego przewozu osób,
  • o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 t w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym transporcie osób,
  • ratownictwa medycznego oraz pojazdów przeznaczonych do realizowania usług w zakresie transportu sanitarnego.

Jeśli natomiast wykonywane są usługi przewozowe w zakresie powszechnych usług pocztowych albo związanych z przewozem odpadów komunalnych, certyfikat także nie jest potrzebny. W tym przypadku stosuje się przepisy ustawy, które obowiązują niezarobkowy przewóz drogowy.