Egzamin 2020. Jazda po łuku na placu manewrowym

Jak poprawnie wykonać manewr jazdy po łuku na egzaminie prawa jazdy?

thumbnail
17 Marca, 2020 · 2 min czytania
main photo

Duża prędkość jest zasadniczym czynnikiem, jaki wpływa na źle wykonany manewr cofania po łuku. Przy dużej prędkości kierujący nie jest w stanie w odpowiednim czasie zmienić toru jazdy, co w konsekwencji prowadzi do najechania na linie ograniczające łuk lub potrącenia tyczek z pachołkami.

Cofając pojazdem z włączonym sprzęgłem i nie używając pedału przyspieszenia (gazu) osiągamy prędkość, która jest dość duża dla początkującego kierowcy. Dlatego zaleca się jazdę na półsprzęgle, czyli na częściowo włączonym sprzęgle i używaniu pedału przyspieszenia (gazu).

Wymaga to oczywiście umiejętności synchronizacji sprzęgła i przyspieszenia, ale pozwoli to nam na zmniejszenie prędkości i wydłuży czas na prawidłową ocenę, w którym momencie i w jakim stopniu należy korygować kierunek jazdy pojazdu.

Trzy najczęściej popełniane błędy

  1. Zbyt bliskie ustawienie pojazdu przy lewej krawędzi pasa po zakończeniu jazdy do przodu. Przy tak ustawionym pojeździe podczas cofania przód pojazdu zachodzi na lewą krawędź pasa i powoduje najechanie na linię przednim lewym kołem pojazdu oraz potrącenie tyczek ograniczających.
  2. Zbyt maksymalne skręcenie kierownicą w prawo podczas cofania powoduje, że kierowca nie jest w stanie w odpowiednim czasie wyprostować koła, aby pojazd pozostał w obrębie pasa. Błąd taki powoduje najazd tylnym prawym kołem na prawą linię łuku.
  3. Zbyt wolny i płytki skręt w prawo powoduje, że kierowca cofając nie mieści się w zakręcie. Powoduje to, iż podczas cofania najeżdża tylnym lewym kołem, bądź to na linie ograniczające, bądź trąca tyczkę z pachołkiem.

Podczas cofania można obserwować drogę, pas ruchu, zarówno przez lusterka wsteczne, jaki i poprzez tylną szybę pojazdu. Lusterka wsteczne powinny być tak ustawione, jak do jazdy w ruchu miejskim. Nie należy ustawiać ich tak, aby pokazywały wyłącznie linie ograniczające i słupki z pachołkami. Późniejsza korekta ustawień lusterek wstecznych dyskwalifikuje osobę egzaminowaną.

Zapisz się do darmowego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami o najnowszych szkoleniach.