Humanitarny ubój zwierząt w 2020 roku

Czy ubój zwierząt w Polsce jest humanitarny? Jakie są typy uboju zwierząt? Jak poprawnie przeprowadzać ogłuszanie?

thumbnail
9 Września, 2020 · 2 min czytania
main photo

Ubój zwierząt jest od dłuższego czasu tematem kontrowersyjnym, w sieci pełno jest nagrań przedstawiających warunki w jakich zwierzęta przebywają przed śmiercią oraz makabryczne sceny nakręcone podczas nieumiejętnych prób ich uśmiercania przez nieprzygotowane osoby. Wszelkie takie praktyki są niezgodne z prawem.

Czy ubój zwierząt jest humanitarny?

Rozwój świadomości społeczeństwa przyczynił się do określenia zasad jakie muszą być spełnione aby ubój był humanitarny a zatem jak najmniej stresujący i bolesny dla zwierzęcia. Według Rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt, należy zapewnić im odpowiednie warunki.

Dostosowaną temperaturę otoczenia, komfort fizyczny tzn. miejsce gdzie mogą wyprostować kończyny i przebywać dłuższy czas w naturalnych dla siebie pozycjach. Miejsce w którym pozostaje zwierzę nie powinno sprzyjać urazom, upadkom i narażać je na niepotrzebny stres. Zapewniony powinien być dostęp do pokarmu i wody. Należy też zwrócić uwagę, aby zwierzęta były odizolowane od innych, które mogły by je atakować ze względu na gatunek, płeć itp.

Typy uboju zwierząt

Istnieją trzy rodzaje uboju, przemysłowy, gospodarczy czyli na użytek własny, oraz rytualny (szechita, halal) wykonywany zgodnie z przepisami religii. Polskie prawo podczas uboju przemysłowego ,oraz gospodarczego nakazuje ogłuszenie zwierzęcia przed zabiciem. Dopuszcza jednak ubój rytualny, przeprowadzany bez ogłuszania.

Ogłuszanie zwierząt

Ogłuszanie zwierząt polega na bezbolesnym uśpieniu dzięki któremu zwierzę nie stresuje się podczas uboju. Stres oprócz tego że jest zbędnym męczeniem zwierzęcia wpływa również na jakość mięsa.

Zwierzęta usypia się za pomocą aparatów ubojowych, prądu elektrycznego lub gazu. Ogłuszenie należy przeprowadzić sprawnie i od razu przechodzić do uboju, tak aby zwierzę pozostało w trakcie nieprzytomne. Dlatego ważne jest aby było przeprowadzane przez wykwalifikowanych pracowników, którzy wiedzą jak oszczędzić zwierzęciu cierpienia.

W zakładach przeprowadzane są również kontrole ogłuszania które sprawdzają czy podczas uboju zwierzę nie wykazuje reakcji na bodźce. Obecnie procesy transportu, magazynowania przedubojowego, przepędu i pozbawienia życia są regulowane przepisami mającymi na celu zapewnienie zwierzętom maksymalnego dobrostanu.

Zapisz się do darmowego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami o najnowszych szkoleniach.