Spis treści
Jak przystąpić do egzaminu w 2025?
Każdy kurs na suwnice zakończony jest egzaminem państwowym zdawanym przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Egzamin ten przeznaczony jest dla osób, które:
- są pełnoletnie,
- posiadają minimum podstawowe wykształcenie.
Termin egzaminu zostaje wyznaczony zazwyczaj na czas do 1 miesiąca po złożeniu wniosku.
Na egzamin należy zabrać ze sobą dowód osobisty w celu potwierdzenia przez inspektorów tożsamości zdającego, oraz odzież roboczą i odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Składanie wniosku
Przed przystąpieniem do egzaminu na operatora suwnicy należy prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek do UDT, często jednak sprawą tą zajmują się ośrodki szkoleniowe, pod warunkiem podpisania przez kandydata stosownego upoważnienia.

Jak wygląda egzamin w 2025?
Krokiem niezbędnym do otrzymania zaświadczenia kwalifikacyjnego pozwalającego na obsługę suwnic jest ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu państwowego organizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Po spełnieniu tych warunków nastąpi wydanie dokumentu operatora.
Jak wygląda egzamin teoretyczny?
Po zajęciu miejsc przez uczestników na sali egzaminacyjnej, komisja przystępuje do sprawdzenia ich tożsamości. Wszyscy muszą okazać dowód osobisty w celu weryfikacji.
Po potwierdzeniu tożsamości, komisja rozdaje arkusze testowe, dostępne w wersji papierowej lub elektronicznej. Egzamin składa się z 15 pytań z zakresu wiedzy ogólnej i specjalistycznej, z czterema opcjami odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna.
Pytania dotyczą odpowiedniej kategorii urządzeń suwnicowych. Uczestnicy mają 30 minut na wypełnienie testu. Odpowiedzi zaznacza się na karcie odpowiedzi.
Do pozytywnego zaliczenia egzaminu uczestnik potrzebuje co najmniej 11 punktów. Po zakończeniu testu komisja od razu sprawdza odpowiedzi i ogłasza wyniki. Osoby, które zdały, przechodzą do kolejnej części egzaminu.

Jak wygląda egzamin praktyczny?
Praktyczna część egzaminu składa się z dwóch etapów i trwa około godziny. Aby uzyskać pozytywny wynik, uczestnik musi prawidłowo wykonać wszystkie zadania i manewry przed komisją UDT.
W pierwszej części należy bezpiecznie zaprezentować jedną czynność z zakresu codziennej obsługi technicznej suwnicy (OTC), co obejmuje omówienie zagadnień dotyczących codziennej obsługi suwnicy oraz kontroli jej stanu technicznego. Zakres możliwych czynności OTC zawarty jest w instrukcji eksploatacji urządzenia.
Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma możliwości poprawy czynności OTC - jakakolwiek pomyłka skutkuje negatywnym wynikiem egzaminu!
Druga część obejmuje zadanie praktyczne, które wymaga biegłej, swobodnej, a jednocześnie bezpiecznej obsługi suwnicy. Zadanie to obejmuje przygotowanie suwnicy do pracy, podnoszenie, przenoszenie oraz opuszczanie materiałów.
Manewrowanie urządzeniem powinno odbywać się w sposób bezkolizyjny. Komisja egzaminacyjna ocenia prawidłowość wykonywanych manewrów oraz czynności związanych z praktyczną obsługą suwnicy. Wystąpienie dwóch błędów lub niewykonanie zadania praktycznego kończy się negatywnym wynikiem egzaminu.
Jeśli podczas egzaminu uczestnik spowoduje sytuację potencjalnie niebezpieczną, wypadek lub inną nieprawidłowość bezpośrednio wpływającą na bezpieczeństwo, egzamin zostaje przerwany z wynikiem negatywnym.
Część praktyczną egzaminu uznaje się za zaliczoną po uzyskaniu pozytywnego wyniku z obu etapów. Decyzja UDT dotycząca wyniku egzaminu ogłaszana jest bezpośrednio po jego zakończeniu.
Po zaliczeniu egzaminu na suwnice, oczekiwanie na zaświadczenie kwalifikacyjne (wydawane w formie plastikowej legitymacji) trwa 2-3 tygodnie.

Poprawa egzaminu UDT
W przypadku niezdania egzaminu państwowego na suwnice za pierwszym razem, istnieje możliwość ponownego podejścia do egzaminu. W takiej sytuacji należy ponownie złożyć wniosek do UDT i uiścić opłatę w wysokości 306,81 zł.
Warto zaznaczyć, że podczas poprawki kandydat musi ponownie przystąpić do obu części egzaminu, nawet jeśli za pierwszym razem nie zdał tylko jednej z nich. Oznacza to, że w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego i negatywnego wyniku z egzaminu praktycznego, kandydat musi ponownie zdawać zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną.
Nieobecność na egzaminie
UDT daje możliwość dwukrotnej nieobecności na egzaminie bez utraty wniesionej opłaty, pod pewnymi warunkami. Kandydat musi zgłosić swoją nieobecność co najmniej 3 dni robocze przed wyznaczonym dniem egzaminu. W przypadku drugiej nieobecności zobowiązany jest również do ponownego złożenia wszystkich wymaganych dokumentów oraz uiszczenia opłaty, wraz z wnioskiem o zwrot nadpłaty.
Jeśli kandydat po raz trzeci z rzędu odwoła egzamin, wcześniejsza opłata przepada, a kandydat jest zobowiązany do ponownego złożenia wszystkich dokumentów oraz kolejnej opłaty za egzamin.
Jeżeli kandydat poinformuje Urząd Dozoru Technicznego o swojej nieobecności później niż 3 dni robocze przed egzaminem, opłata automatycznie przepada i konieczne jest złożenie nowego wniosku o wyznaczenie terminu egzaminu wraz z nową opłatą.