Spis treści
Jak wygląda egzamin na F-Gazy w 2025?
Egzamin na F-gazy w 2025 składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Obie przeprowadzane są w ten sam dzień. Żeby móc przystąpić do testu, należy najpierw złożyć stosowny wniosek.
Trzeba zrobić to minimum na tydzień przed planowanym terminem egzaminu. Ważne jest, żeby na formularzu wyraźnie zaznaczyć kategorię, w której chce się zdobyć uprawnienia (kategorie I, II, III lub IV).
Koszt wydania certyfikatu na f-gazy w 2025 wynosi 187,38 zł.

Jak wygląda część teoretyczna egzaminu na F-Gazy?
Część teoretyczna składa się z 20 do 30 pytań. Do każdego z nich podane są 4 propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Ten etap trwa 90 minut, a żeby go zaliczyć, trzeba udzielić prawidłowej odpowiedzi przynajmniej na 23 pytania.
Jak wygląda część praktyczna egzaminu na F-Gazy?
Po zaliczeniu części teoretycznej egzaminu na F-gazy, można podejść do części praktycznej. Kandydat wykonuje 3 zadania pod okiem komisji. Zadania te dotyczą lutowania, obsługi sprężarki oraz napełniania butli. Po ich zaliczeniu otrzymuje zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu.
Jak długo są ważne uprawnienia na F-Gazy oraz w jakich państwach honorowany jest certyfikat w 2025?
Czynności związane z instalowaniem, serwisowaniem i konserwowaniem urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz pomp ciepła, które zawierają F-gazy, a także odzyskiwanie czynnika z instalacji bez posiadania odpowiednich uprawnień, jest karalne.
Certyfikaty F-gazowe dla personelu wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego na podstawie dokumentu potwierdzającego pozytywne zaliczenie egzaminu w jednostce oceniającej.
Numer Świadectwa Kwalifikacyjnego nadawany jest już w przeciągu 24 godzin od zdania egzaminu. Uprawnienia F-gazowe przyznawane są bezterminowo. Oznacza to, że raz przyznanego certyfikatu nie trzeba co pewien czas odnawiać.
Posiadając uprawnienia na F-gazy można ubiegać się o pracę nie tylko na terenie Polski. Certyfikat uznawany jest we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, a w razie potrzeby możliwe jest jego tłumaczenie przysięgłe.

Czego spodziewać się na egzaminie – przykładowe pytania
Podczas egzaminu na F-gazy sprawdzany jest zakres wiedzy określony w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. w odniesieniu do poszczególnych kategorii.
Podczas części teoretycznej mogą pojawić się pytania o rozporządzenia prawne np. kiedy konieczne jest przeprowadzenie obowiązkowej kontroli szczelności urządzenia chłodniczego po usunięciu nieszczelności, jakie informacje muszą być zawarte na etykiecie znajdującej się na urządzeniach zawierających F-gazy, czy jakie informacje należy zanotować podczas przeprowadzania próby ciśnieniowej.
Zagadnieniami, które są bardzo istotne, a wielu osobom sprawiają trudność, są tematy związane z temperaturą i ciśnieniem, a także masą, energią i gęstością. Mogą np. pojawić się pytania o przyrządy do pomiaru temperatury i ciśnienia, zadania polegające na przeliczeniu jednostek, a także takie zagadnienia jak ciśnienie względne i bezwzględne.
Podczas części praktycznej kandydat wykonuje zadania na urządzeniu chłodniczym lub klimatyzacyjnym. Może to być np. zmiana nastawu presostatu, skontrolowanie szczelności za pomocą specjalistycznego przyrządu czy też ocena stanu filtra osuszacza.
