Spis treści
Czym jest Inspektorat Transportu Drogowego?
Inspektorat Transportu Drogowego (ITD) jest organem administracji rządowej powołanym na mocy ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym. Jej celem jest sprawowanie nadzoru nad sektorem transportu drogowego w Polsce.
Na czele ITD stoi Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który pełni funkcję centralnego organu administracji publicznej i podlega bezpośrednio ministrowi właściwemu ds. transportu.
W jakim celu powołano ITD?
Głównymi celami powołania Inspektoratu Transportu Drogowego były przede wszystkim:
- poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- ochrona środowiska,
- przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji w sektorze transportu.
Przed powstaniem ITD, odpowiedzialność za te zadania była rozproszona pomiędzy różne instytucje, co znacznie obniżało skuteczność sprawowania nadzoru. Utworzenie ITD pozwoliło na ujednolicenie systemu kontroli, co przyczyniło się do efektywniejszego egzekwowania przepisów i jednocześnie poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Dodatkowym impulsem do powołania ITD była konieczność dostosowania polskiego prawa do standardów Unii Europejskiej w związku z procesem akcesji.
Utworzenie tej instytucji zapewniło, że przepisy dotyczące transportu drogowego będą lepiej nadzorowane, co zwiększało wiarygodność Polski jako przyszłego członka UE.
Jakie są zadania Inspektoratu Transportu Drogowego?
Jednym z kluczowych zadań ITD jest kontrola transportu drogowego, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Inspektorat sprawdza, czy przewoźnicy przestrzegają przepisów dotyczących np. czasu pracy kierowców, przewozu towarów niebezpiecznych (ADR), transportu zwierząt czy płatności za przejazdy drogowe (e-TOLL).
Takie kontrole są niezbędne, aby zapewnić, że transport drogowy odbywa się w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami krajowymi oraz unijnymi.
GITD, który stoi na czele ITD odpowiada również za wydawanie zezwoleń, licencji, zaświadczeń i świadectw kierowcy w zakresie transportu międzynarodowego. Pełny zakres zadań ITD można znaleźć na stronie rządowej gov.pl.
Jakie uprawnienia posiada Inspektorat?
Aby skutecznie realizować swoje zadania, inspektorzy ITD posiadają szerokie uprawnienia, umożliwiające im przeprowadzanie kontroli zarówno na drodze, jak i w siedzibach firm transportowych.
ITD może zatrzymać każdego kierowcę podejrzanego o łamanie przepisów drogowych lub prowadzenia pojazdu będąc nietrzeźwym. Inspektorzy w takich przypadkach korzystają z przenośnych urządzeń do pomiaru prędkości oraz przeprowadzają testy na obecność alkoholu lub narkotyków.
Warto podkreślić, że jeżeli kontrola dotyczy kierowców zawodowych to może ona zostać przeprowadzona bez uprzednich podejrzeń o naruszenie przepisów. Inspektorzy mają m.in. prawo sprawdzić tachograf oraz kartę kierowcy, aby zweryfikować czas pracy i odpoczynku a w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów nałożyć mandat oraz wystawić wezwanie do zapłaty.
ITD może również przeprowadzać kontrole w siedzibach firm transportowych, co pozwala na weryfikację dokumentacji dotyczącej czasu pracy kierowców, licencji oraz innych wymagań prawnych. Dzięki swoim uprawnieniom ITD skutecznie monitoruje przestrzeganie przepisów przez przewoźników drogowych, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.